Sobota, 2 lipca 2022 01:55
Reklama
Reklama

Nawałnice przeszły przez Sztum: powalone drzewa i zerwana linia energetyczna! Drzewo przygniotło dach auta... Groźna kolizja i pożar lokomotywy. KRONIKA STRAŻACKA 7-16.07.2021

Miniony tydzień na sztumskim Powiślu upłynął pod znakiem niebezpiecznych nawałnic i burz z piorunami. Wiatr połamał wiele drzew, które tarasowały drogi. Do tego doszło do ewakuacji uczestników obozu harcerskiego w lesie nad jeziorem Białym. Oprócz tego doszło do groźnej kolizji z udziałem aż trzech pojazdów, gdzie cudem nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń. Doszło też do niecodziennego zdarzenia, jakim był pożar lokomotywy.
Nawałnice przeszły przez Sztum: powalone drzewa i zerwana linia energetyczna! Drzewo przygniotło dach auta... Groźna kolizja i pożar lokomotywy. KRONIKA STRAŻACKA 7-16.07.2021
Autor: OSP Postolin

Wiatrołomy i powalone drzewa

POW. SZTUMSKI. 7 lipca i w dniach 12 – 15 lipca sztumscy strażacy byli wzywani do usuwania powalonych drzew, najczęściej z lokalnych dróg. W ww. dniach doszło do ok. 16 takich interwencji. To jednak nie koniec. Nawałnica i silny wiatr dały się także we znaki mieszkańcom powiatu sztumskiego 16 lipca. Tego dnia do usuwania wiatrołomów wzywano strażaków 12 razy. W jednym przypadku w Starym Dzierzgoniu drzewo zerwało linię napowietrzną. Oprócz tego drzewa stanowiło też zagrożenie w Górkach (17.07) i Sztumskim Polu (18.07).

 

Ewakuacja obozu harcerskiego

GM. SZTUM. 9 lipca o godz. 3.17 przeprowadzono ewakuację obozu młodzieży w Sztumskim Polu w lesie przy jeziorze Białym.

W związku z pogarszającą się sytuacją pogodową (przechodzącymi przez burzę w ostatni weekend) wychowawca obozu harcerskiego podjął decyzję o ewakuacji obozu do oddalonej o 5 km szkoły podstawowej. W obozie znajdowało się 36 uczestników z Radomia. W chwili dojazdu JOP harcerze byli spakowani i rozpoczęli przemieszczać się pieszo do szkoły. Na szczęście w wyniku nawałnicy nikt nie ucierpiał.

 

Wyciek z butli gazowej

SZTUM. 16 lipca o godz. 10.06 mieszkańcy Sztumu, budynku jednorodzinnego przy ul. Stefana Czarnieckiego powiadomili strażaków o wyczuwalnym zapachu gazu.

Ratownicy weszli do budynku i wykonali pomiar na obecność gazów niebezpiecznych,stwierdzając brak zagrożenia. Służby po sprawdzeniu terenu wokół budynku zostały poinformowane przez sąsiada zgłaszającego zdarzenie, że wymieniał on butlę gazową - 11kg przed chwilą i odkręcił starą butlę na zewnątrz budynku, uwalniając przy tym resztki gazu do atmosfe

 

Zderzenie trzech aut

GM. SZTUM. 6 lipca o godz. 12.24 strażacy odebrali sygnał o kolizji w Nowej Wsi, której uległy: samochód osobowy marki Ford Kuga, auto marki Skoda Fabia, sam dostawczy marki Dacia Dokker. 2 samochody osobowe i jeden samochód dostawczy w chwili interwencji znalazły się na poboczu drogi po kolizji. Nie stwierdzono jednak osób poszkodowanych. Służby usunęły płyny eksploatacyjne z pojazdów, znajdujących się na jezdni. Skutki zdarzenia usunął jeden zastęp straży.

 

Pożar lokomotywy

GM. SZTUM. 6 lipca o godz. 23.52 doszło do pożaru lokomotywy w Gronajnach. Była to lokomotywa elektryczna EP07 pociągu osobowego.

Na peronie stoi pociąg osobowy, widać było zadymienie z lokomotywy. Lokomotywę elektryczną odłączono od składu. Pantografy zostały opuszczone. Lokomotywa została uziemiona, a prąd w trakcji odłączono. Pożar został ugaszony przed przybyciem JOP. Nie było osób poszkodowanych.

Skutki zdarzenia usuwały 3 jednostki strażackie.

 

Powalony konar

GM. SZTUM. 7 lipca ok. godz. 18.39 straż pożarna została wezwana do usunięcia skutków przewrócenia się drzewa na samochód. Doszło do tego na terenie stajni ISKRA w Sztumskim Polu przy ul. Łąkowej. Na miejscu strażacy usunęlo konar drzewa o średnicy ok. 30 cm.

 

opr. (tomm)/KP PSP Sztum

Fot. OSP PostolinOceń

Komentarze
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama