Środa, 29 czerwca 2022 16:10
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pomorscy rolnicy dostaną 5,5 mln. złotych na odnawialne źródła energii

Dla rolników ruszył już program Agroenergia. W woj. pomorskim wnioski o dofinansowanie na zakup i montaż odnawialnych źródeł energii można składać w Wojewódzkim Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
  • Źródło: WFOŚiGW w Gdańsku
Pomorscy rolnicy dostaną 5,5 mln. złotych na odnawialne źródła energii
Autor: WFOŚiGW w Gdańsku

Pomorscy rolnicy coraz chętniej inwestują w odnawialne źródła energii. O 20% wzrosło zainteresowanie OZE w ostatnich latach. Trwa prawdziwy boom inwestycyjny.

- Zapotrzebowanie na ciepło i energię w gospodarstwach rolnych jest bardzo duże. A odnawialne źródła energii pozwalają zmniejszyć koszty zużycia energii. Nic dziwnego zatem, że rolnicy coraz chętniej w nie inwestują. Są szansą na poprawę finansów mieszkańców wsi, ale także stanu środowiska. Dzięki nim zmniejsza się emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Instalacje OZE wraz z magazynem energii zabezpieczają rolników przed przerwami w dostawie prądu, spadkami napięcia, gwarantują też odpowiednią jakość prądu – tłumaczy Teresa Jakubowska, zastępca prezesa WFOŚiGW w Gdańsku.

W ramach Agroenergii rolnicy mogą otrzymać dofinansowanie na zakup i montaż fotowoltaiki, elektrowni wiatrowych, pomp ciepła oraz magazynów energii. Dodatkowe wsparcie przysługuje na utworzenie instalacji hybrydowej: fotowoltaiki lub elektrowni wiatrowej z pompą ciepła. Dotacja może wynieść do 20% kosztów kwalifikowanych zadania. Maksymalna kwota dofinansowania to 25 000 zł.

- Zainteresowanie programem jest bardzo duże. Od kilku tygodni mamy wiele telefonów, emaili, zapytań w sprawie programu Agroenergia. Na Portalu Beneficjenta dostępny jest formularz wniosku o dofinansowanie. Trzeba go pobrać, wypełnić i przesłać do nas. Wniosek należy złożyć zarówno elektronicznie poprzez Portal Beneficjenta, jak i przesłać do nas pocztą wersję papierową lub poprzez platformę ePUAP. Należy  pamiętać, że przedsięwzięcie nie może zostać rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku do WFOŚiGW w Gdańsku. Ważne jest także to, że dofinansowania nie można otrzymać na zadanie polegające na zwiększeniu mocy już istniejącej instalacji – wyjaśnia Kamila Kujawska, koordynator programu w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Nabór wniosków potrwa do wyczerpania budżetu. Środki finansowe pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

7 października 2021 WFOŚiGW w Gdańsku organizuje spotkanie informacyjne dla wszystkich osób zainteresowanych programem Agroenergia. Obowiązują zapisy, a specjalny formularz dostępny jest na stronie funduszu.


Oceń

Komentarze
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 23°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama