Środa, 10 sierpnia 2022 01:52
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

Wojewoda spotkał się z samorządowcami. 1,2 mld. złotych dla Pomorza z Polskiego Ładu

Do jednostek samorządu terytorialnego z województwa pomorskiego wpłynie ponad 1,2 mld złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. W tym celu poświęcone było spotkanie z przedstawicielami samorządów i konferencja prasowa w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku. Na pytania samorządowców i dziennikarzy odpowiadali dziś Tomasz Robaczyński, członek zarządu BGK, polskiego banku rozwoju i Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.
  • Źródło: PUW Gdańsk
Wojewoda spotkał się z samorządowcami. 1,2 mld. złotych dla Pomorza z Polskiego Ładu

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych to nowa forma wsparcia inwestycji samorządów. Program pomoże odbudować gospodarkę dotkniętą gospodarczymi skutkami pandemii Covid-19, pobudzi inwestycje we wszystkich regionach Polski. Samorządy w całym kraju dostaną nawet do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania kosztów ponoszonych na inwestycje, m.in. w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła czy gospodarowanie odpadami. Operatorem Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych jest Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Pomorskie samorządy w ramach pierwszej edycji RFPŁ otrzymają 1 213 204 616, 88 zł (200 zadań).

- Spotykamy się z samorządowcami, by omówić wyniki ostatniego naboru, odpowiedzieć na pytania, które wiążą się z realizacją tego programu, rozwiać niejasności, a także poinformować o kolejnym naborze – powiedział wojewoda podczas konferencji. - Program inwestycji strategicznych jest rozwinięciem funduszy inwestycji lokalnych, z którego w ciągu ostatnich 2 lat przekazano samorządom kwotę już ponad 750 milionów zł. Te inwestycje również są w trakcie realizacji.

Wojewoda wskazał również, że na Pomorzu - w ramach RFPŁ - większość to inwestycje drogowe. Przypomniał, iż z funduszy drogowych (FDS/RFRD) od 2019 roku przekazano samorządom już ok. 600 mln zł dotacji na realizację ponad 800 km dróg. Ponadto, dofinansowywane są (80 proc.) przebudowy przejść dla pieszych.

- Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych to projekt długookresowy, który wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Pilotażowa edycja pobudzi inwestycje w 2785 samorządach w Polsce. Łącznie pomożemy im zrealizować ponad 4 tysiące projektów na kwotę ponad 23 mld zł. Samorządy zrealizują wiele potrzebnych inwestycji, na których skorzystają Polacy i gospodarka – dodał Tomasz Robaczyński, członek zarządu BGK, polskiego banku rozwoju.

Zgodnie z regulaminem, o przyznaniu dofinansowania decydował Prezes Rady Ministrów na podstawie rekomendacji komisji powołanej przy KPRM. BGK wystawił już promesy dla samorządów, a te uruchomią przetargi w ciągu maksymalnie pół roku od otrzymania promes.

Nabór do kolejnej edycji
Nabór do kolejnej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych rozpocznie się w najbliższych tygodniach. BGK uruchomi dwa równoległe nabory wniosków: dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego i drugi dla gmin popegeerowskich.

W naborze dla wszystkich samorządów będą 4 priorytety, a w nich 36 obszarów inwestycyjnych. Każda jednostka samorządu terytorialnego będzie mogła złożyć 3 wnioski i otrzymać bezzwrotne dofinansowanie nawet do 95 proc. wartości inwestycji.

Gminy, które Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zakwalifikował jako gminy popegeerowskie, będą mogły równolegle złożyć dwa dodatkowe wnioski w specjalnie dla nich przygotowanym naborze. To rozwiązanie pomoże wyrównywać ich szanse rozwojowe. W naborze dla gmin popegeerowskich nie będzie podziału na priorytety, wnioski będą mogły dotyczyć 36 obszarów gospodarki.  Dofinansowanie wyniesie do 98 proc. wartości inwestycji.

Więcej informacji dotyczących Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych można znaleźć na stronie internetowej programu www.bgk.pl/polski-lad/


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama