niedziela, 25 września 2022 22:07
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ogień w domu jednorodzinnym, pożary sadz i wypadki. Plama oleju w Boroszewie! KRONIKA STRAŻACKA 3-9.01.2022

Jak w każdym sezonie zimowy wraca problem należytego utrzymywania przewodów kominowych. Efekt zaniedbań mamy w poniższej kronice strażackiej, w której odnotowany m.in. pożary sadz. Strażacy interweniowali także do powaznego wypadku i zdarzeń drogowych. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie w dniach 3 – 9 stycznia 2022 r. reagowała łącznie do 13 zdarzeń w tym 4 pożarów oraz 9 miejscowych zagrożeń.
Ogień w domu jednorodzinnym, pożary sadz i wypadki. Plama oleju w Boroszewie! KRONIKA STRAŻACKA 3-9.01.2022
Autor: OSP Swarożyn

Pożar w budynku jednorodzinnym

GM. GNIEW. 3 stycznia w Gogolewie po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palące się regały pod schodami w budynku jednorodzinnym. Działania JOP polegały na udzieleniu pierwszej pomocy osobie poszkodowanej w skutek zatrucia dymem. Podano jej tlen. Po ugaszeniu pożaru wyniesiono spalone elementy regałów. Cały obiekt sprawdzono kamera termowizyjną. W zdarzeniu udział brały 2 zastępy z JRG Tczew, zastęp JRG Kwidzyn, 2 OSP Gniew oraz OSP Gogolewo.

 

Pożar sadz

GM. GNIEW. 1 stycznia w Wielkich Walichnowach doszło do zapalenia się sadz w kominie. Pożarowi uległ przewód kominowy budynku jednorodzinnego. Działania polegały na ugaszeniu pożaru w kominie. W akcji uczestniczyły: zastęp JRG Tczew, OSP Wlk. Walichnowy oraz 2 OSP Gniew.

 

Plama oleju w Boroszewie

GM. TCZEW. 8 stycznia strażacy z OSP Boroszewo zostali zadysponowani do usunięcia plamy oleju po awarii pojazdu. Ratownicy usunęli plamy oleju za pomocą sorbentu. W działaniach wykorzystani lekki samochód ratowniczo – gaśniczy.

 

UWAGA! STRAŻACY OSTRZEGAJĄ PRZED PORAMI SADZ !!

Na podstawie art. 62 ust. 1 prawa budowlanego właściciel, zarządca lub użytkownik ma obowiązek raz w roku skontrolować sprawność przewodów wentylacyjnych, dymowych oraz spalinowych. Taką kontrolę może tylko przeprowadzić osoba z uprawnieniami mistrza kominiarskiego lub budowlanymi.

Częstotliwość czyszczenia kominów reguluje § 34 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Zgodnie z nim należy czyścić zarówno przewody wentylacyjne, jak i dymowe oraz spalinowe. Cztery razy w roku należy czyścić przewody kominowe w domach opalanych węglem, drewnem lub innym paliwem stałym. Dwa razy w roku czyści się przewody w domach opalanych gazem, olejem lub innym paliwem ciekłym.

W domach wielorodzinnych kominy muszą czyścić co najmniej czeladnicy kominiarscy lub osoby z uprawnieniami budowlanymi. W domach jednorodzinnych mogą to robić we własnym zakresie właściciele.

 

Opr. (tomm)/KP PSP Tczew

Fot. OSP BoroszewoOceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama