Wtorek, 5 lipca 2022 14:47
Reklama
Reklama
Reklama

50. Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej „Bazuna”

Lokalizacja: Gdańsk | ul. Gabriela Narutowicza 11/12
50. Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej „Bazuna”

 „PIEŚŃ NASZEGO ŻYCIA”

            Celem zasadniczym 50. Ogólnopolskiego Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej „Bazuna” jest: uczczenie jubileuszu i prezentacja dorobku artystycznego (myślą przewodnią 50. Przeglądu BAZUNA 2022 jest: „PIEŚŃ NASZEGO ŻYCIA”), wyłonienie laureatów corocznego konkurs piosenki w różnych kategoriach, promocja utalentowanych autorów, wykonawców, docenienie walorów muzycznych prezentacji oraz wybór w plebiscycie RAJDOWEJ PIOSENKI 50-LECIA BAZUNY.

Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej oraz organizatorzy: Studencki Klub Turystyczny Politechniki Gdańskiej FIFY - inicjator i pierwszy organizator „Bazuny”, Pomorskie Stowarzyszenie Kulturalno – Artystyczne BAZUNA, gospodarzem Jubileuszu jest Politechnika Gdańska. Współorganizatorami tegorocznej Bazuny są: Stowarzyszenie Czerwonej Róży oraz Samorząd Studentów Politechniki Gdańskiej.

Komitetowi organizacyjnemu przewodniczy Ryszard Markowski, a kierownikiem programowym jest Marek Skowronek.

            „Bazuna” organizowana jest nieprzerwanie od półwiecza (50 lat!). Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej cieszy się licznym gronem publiczności, fanów oraz uczestników – z dawnych lat. Pierwsza impreza odbyła się jesienią 1971 r. w dawnej Sali Teatralnej KSW „Żak” w Gdańsku (obecnie siedziba Rady Miasta). Przez kolejne lata Przegląd odbywał się w Gdańsku, a następnie – objazdowo, plenerowo w różnych miejscach Pomorza (Kaszub, Kociewia, Powiśla).

Bazuna” kultywuje dobre wzorce piosenki turystycznej i studenckiej kolejnym pokoleniom studentów. Jest spoiwem wielopokoleniowej rodziny studentów i absolwentów Politechniki Gdańskiej i innych uczelni Trójmiasta.

Przegląd ma charakter ogólnopolski, udział biorą wykonawcy z całego kraju.

W tym roku „Bazuna” odbędzie się w dniach 7 -  10  lipca 2022 r. Centrum koncertowe i organizacyjne „Bazuny' będzie w Kampusie Politechniki Gdańskiej (w tym tradycyjnie w Klubie Kwadratowa, siedzibie inicjatora „Bazuny” - Klubu FIFY).

            W części konkursowej wystąpi ponad 20 wykonawców – laureatów (indywidualnych i zespołów, wyłonionych przez Jury).Jak co roku, odbędzie także plebiscyt o NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI oraz specjalny jubileuszowy plebiscyt o tytuł RAJDOWEJ PIOSENKI 50-LECIA BAZUNY.

W koncertach jubileuszowych wystąpi czołówka, bardzo lubianych i cenionych grup muzyczno-wokalnych oraz uznanych artystów wywodzących się z półwiecznych Przeglądów Bazuny, na czele z kultową „Wolną Grupą Bukowina”, wieloma ulubionymi i cenionymi zespołami oraz laureatami kolejnych edycji Bazuny.

 1. program „Bazuny”
 2. 7 lipca 2022 r.
 1. koncert laureatów konkursu (na żywo)
 2. W PIOSENCE SŁOWO SKRZYDLATE – wraz z melodią poetycka treść w trakcie wieczoru USIĄDŹ RAZEM ZE MNĄ - wspomnienie naszych Wielkich Nieobecnych
 1. 8 lipca 2022 r.
 1. KTO Z NAMI PÓJDZIE PRZEZ ŚWIAT - szeroka muzyczna panorama
 1. 9 lipca 2022 r.
 1. ŚPIEWAJMY RAZEM – nasz wspólny rajdowy szlak
 2. PIEŚŃ NASZEGO ŻYCIA
 1. 10 lipca 2022 r.
 1. MELODIA STUDENCKICH WĘDRÓWEK
 2. NA MNIE JUŻ PORA - życzenia na nasze dobre dni

Szczegółowy program Bazuny – w złączniku

            Integralną częścią 50. „Bazuny” jest konkurs piosenki

Zgłoszenia do konkursu Przeglądu BAZUNA 2022 przyjmowane były do 5 czerwca 2022.

Głosowania na Nagrodę Publiczności przeprowadzone zostanie on-line w dniach 12 – 30 czerwca 2022 r.

Mamy nadzieję, że tegoroczna „Bazuna” wyłoni nowe przeboje, pozwoli ujawnić talenty muzyczne nie tylko wśród młodzieży akademickiej. Udział w konkursie ma bowiem charakter otwarty – dla młodzieży, studentów i ludzi ciągle czujących się młodymi. Tak jak w bogatej historii „Bazuny” nominacje konkursowe mają być zachętą i bodźcem do dalszego artystycznego rozwoju oraz konstruowania autorskiego programu.

Z okazji Jubileuszu Bazuny, zostanie wyłoniona piosenka-przebój 50-lecia oraz „złota pięćdziesiątka” czyli piosenki, które przetrwały próbę czasu, najbardziej zapadły w pamięć i są śpiewane do dziś! Prezentacja i głosowanie ponad 200 piosenek już się rozpoczęło on-line i potrwa do 26 czerwca.

Już trwa plebiscyt na przebój 50-lecia „Bazuny”

W internecie już jest prezentacja 200 piosenek 50-lecia „Bazuny” i trwa plebiscyt mający wyłonić piosenkę-przebój 50-lecia oraz „złotą pięćdziesiątkę” czyli piosenki, które przetrwały próbę czasu, najbardziej zapadły w pamięć i są śpiewane do dziś.

https://www.bazuna.org.pl/plebiscyt-50-przegladu-bazuna

- Celem „Bazuny” imprezy jest prezentacja i popularyzacja dobrych, miłych dla ucha piosenek, zachęcanie słuchaczy do wspólnego śpiewania, przekonanie, że życie z piosenką jest radośniejsze, weselsze, bardziej kolorowe – we wszystkich czterech porach roku  - mówi Janusz Wikowski, członek Komitetu organizacyjnego, rzecznik „Bazuny”. - Na scenie zaprezentują się autorzy, muzycy ze środowiska studenckiego, turystycznego – zarówno „weterani” jak i  najmłodsze pokolenia „bazunowców”. W tej edycji, jubileuszowej będzie okazja wysłuchać i razem zaśpiewać najlepsze, popularne piosenki z całej 50-letniej historii „Bazuny”. 

            Program „Bazuny” jest bardzo bogaty

Do występów w koncertach jubileuszowych (na otwartej scenie centralnej w Kampusie Politechniki Gdańskiej, przed Gmachem Głównym oraz na scenie w Klubie Kwadratowa) zaprosiliśmy krajową czołówkę wykonawców piosenki turystycznej i studenckiej. Wystąpią m.in. kultowa Wolna Grupa Bukowina, Słodki Całus od Buby, Caryna, Grupa BEZ JACKA, Cztery Pory Miłowania, U studni, Grupa Muzycznego Wsparcia, Wagabundy, Czerwony Tulipan, Lubelska Federacja Bardów oraz Lech Makowiecki, Adam Drąg, Waldemar Chyliński, Olek Grotowski, Łukasz Majewski, Grzegorz Bukała, Wacław Masłyk, Dorota Kuziela, Maryla i Andrzej Mróz, Jan Błyszczak Mufka, Adam Szarek z zespołem. 

            Mamy nadzieję, że udział znanych artystów, przed laty zdobywających laury „Bazuny” cieszyć się będzie wielkim zainteresowaniem odbiorców – miłośników dobrej, pogodnej muzyki.

           Istotnym aspektem Przeglądu jest jego integracyjny charakter. W tym roku wracamy do otwartej formuły koncertów oraz spotkań i wspólnego śpiewania. Tegoroczna, jubileuszowa „Bazuna” będzie mieć turystyczny, integracyjny rodzinny charakter. Spodziewamy się, że koncerty główne (na scenie przed Gmachem Głównym Politechnik Gdańskiej) oraz kameralne (na scenie Klubu „Kwadratowa”) wysłucha bezpośrednio kilka tysięcy osób oraz w relacjach internetowych kilkanaście tysięcy z całego kraju.

„Usiądź razem ze mną”…

Program „Bazuny” jest bardzo bogaty, do występów w koncertach pozakonkursowych zaprosiliśmy krajową czołówkę wykonawców piosenki turystycznej i studenckiej – mówi Marek Skowronek, kierownik programowy „Bazuny”. – Mamy nadzieję, że udział znanych artystów, przed laty zdobywających laury „Bazuny”, cieszyć się będzie wielkim zainteresowaniem publiczności – miłośników dobrej, pogodnej muzyki.

Trochę historii

„Bazuna” organizowana jest od 50 lat. Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej cieszy się licznym gronem uczestników – z dawnych i najbliższych lat. Pierwsza impreza odbyła się jesienią 1971 r. w Sali Teatralnej KSW „Żak” w Gdańsku. Kierownikiem pierwszej „Bazuny” był Marian Muczyński (student Wydziału Elektrycznego  Politechniki Gdańskiej), a sprawami programowymi zajmował się ówczesny prezes klubu “FIFY” Edmund Kadłubiski.

Pierwszy koncert otworzyli „bazuniarze” z Zespołu Pieśni i Tańca “BAZUNY” PGR Leźno (panowie Tomaczkowski i Bemowski), odgrywając na trombitach pasterskie sygnały. Było to wielkim zaskoczeniem – mało kto bowiem wiedział, że na Kaszubach jest także używana pasterska trombita – „bazuna” (podobna do instrumentów spotykanych w Karpatach). Hejnał na 50. „Bazunie”  zagra („zatrąbi”) na kaszubskiej trombicie Janusz Świątkowski (wielokrotny uczestnik ”Bazuny”).

Jak twierdzili organizatorzy „Bazuny“ w 1972 r. „nasz Przegląd ma charakter konfrontacji piosenek śpiewanych w studenckim środowisku turystycznym wczoraj, dziś a nawet jutro”. Objawieniem „Bazuny” – z najbogatszym repertuarem była (dzisiaj już kultowa grypa) WOLNA GRUPA BUKOWINA z Buska-Zdroju, z legendarnym Wojtkiem Bellonem (hitem 50-lecia jest jego „Majster bieda”).

Przez kolejne lata Przegląd odbywał się w Gdańsku, a następnie (od 1975 r.) w różnych miejscach Pomorza – objazdowo, plenerowo w różnych miejscach Pomorza (Kaszub, Kociewia, Powiśla i Żuław).

Warto przypomnieć, że „Bazunę” zorganizowano także w  pamiętnym 1982 r., lecz w nietypowym dla imprezy terminie – w dniach 15-17 października. Realizacja BAZUNY w maju nie była możliwa, gdyż dopiero w marcu zezwolono na wznowienie działalności klubu turystycznego Politechniki Gdańskiej “FIFY” (zawieszonej po wprowadzeniu stanu wojennego). Organizatorzy uzyskali zgodę na koncerty w oddalonym od Trójmiasta ośrodku wczasowym w Wieżycy. Jednakże krótko przed już dopiętą imprezą umowa na wynajęcie ośrodka została… zerwana. Udało się w ostatniej chwili dogadać się z kierownictwem ośrodka “Budowlani” w Gołuniu i załatwić niezbędne „zezwolenia”.

            Jak zwykle, „Bazuna” nie ma charakteru komercyjnego. Koszty organizacyjne, techniczne są pokrywane z funduszy darczyńców. Organizatorzy – miłośnicy i popularyzatorzy piosenki turystycznej – działają na zasadzie wolontariatu.

Warto się wybrać na jubileuszową „Bazunę” - z przyjaciółmi, z rodziną. Piosenka bowiem nie zna granic wiekowych i łagodzi nastroje.

- „Bazunę” od 50 lat organizują fani łagodnej, rajdowej piosenki, rajdowcy, zapaleni turyści – wolontariusze, ze środowiska obecnych i dawnych FIFÓW - studentów i absolwentów Politechniki Gdańskiej, którzy nie szczędzą swojego czasu, aby u progu lata i sezonu urlopowego stworzyć w centrum Gdańska, tam gdzie wszystko się zaczęło przyjazną „śpiewającą strefę” wspaniałej piosenki turystycznej.

Szef tegorocznej oraz wielu poprzednich edycji „Bazuny” Ryszard Markowski mówi, że wspominając przeżyte lata, podkreśla, że kolejne„Bazuny” były wielką radością – zarówno wykonawców i widzów, słuchaczy jak i organizatorów – wolontariuszy. Każda kolejna „Bazuna” to nowe wrażenia muzyczne, sceneria, ludzie, coś wyjątkowego. Nie ma w tej imprezie miejsca na powtarzalność, rutynę. Tak było na początku, gdy powstała i rozkręcała się „Bazuna” wokół środowiska politechnicznych FIFÓW (w pamiętnym 1971 r.). To wspaniałe doświadczenie trudno zastąpić innym, o takiej mocy oddziaływania i fascynacji.

Janusz Wikowski - rzecznik „Bazuny”

Więcej informacji o „Bazunie”:

https://www.bazuna.org.pl/

Przekazane materiał i zdjęcia - do dowolnego wykorzystania w mediach.

Kontakt:Tel. 505 086 036;  [email protected]

Zobacz lokalizację na mapie


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 23°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Ostatnie komentarze
Reklama