Niedziela, 7 sierpnia 2022 20:46
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

Warto zwiedzić perłę Powiśla - Zamek - katedrę w Kwidzynie

Kompleks zabytków mieści się w Kwidzynie przy ul. Katedralnej 1 na charakterystycznym wzgórzu, zdradzającym funkcję obronną założenia. Ze wzgórza zamkowego widać sąsiedni Gniew wraz z zamkiem. Wewnątrz części muzealnej znajdziemy liczne atrakcje jak: artefakty z dawnych epok, salę tortur, eksponaty dokumentujące życie w XVIII, XIX i XX w. Jest i coś dla miłośników przyrody czyli przeróżne scenerię wraz z multimedialną prezentacją flory i fauny. Natomiast w katedrze warto zatrzymać się przy krypcie błogosławionej Doroty.
Warto zwiedzić perłę Powiśla - Zamek - katedrę w Kwidzynie

Zamek w Kwidzynie – zamek kapituły pomezańskiej w Kwidzynie wzorowany na zamkach krzyżackich. Od 2018 zespół zamkowo-katedralny posiada status pomnika historii.

Stary Zameczek

Obecnie istniejący zamek jest drugim w kolejności chronologicznej. Pierwszy, zwany zamkiem biskupim lub Starym Zameczkiem (niem. Altschlösschen), zbudowany został przez Krzyżaków. Zamek ten zlokalizowano najprawdopodobniej w miejscu wcześniejszego pruskiego grodu Kwedis (Quidin) o okolicy dzisiejszej ul. Starozamkowej w Kwidzynie.

Pozostałości zamku biskupiego były obiektem badań archeologicznych prowadzonych ok. 1930 roku przez Waldemara Heym. Dzięki temu opracowaniu znany jest ogólny zarys budowli posiadającej pierwotnie dwa skrzydła (południowe i wschodnie) ustawione względem siebie pod kątem prostym. Budowla posiadała również dwie wieże o podstawie prostokąta oraz stołp. Od strony północnej i zachodniej dziedziniec otoczony był obronnym murem kurtynowym. Prawdopodobnie zamek charakteryzował się elementami wyszukanego wystroju dekoracyjnego. W trakcie badań archeologicznych odnaleziono między innymi różne rodzaje profilowanych cegieł i terakotowych płyt maswerkowych. Ponadto marmurowy portyk południowy katedry kwidzyńskiej usytuowany w obecnej lokalizacji w 1586 roku prawdopodobnie pochodzi również z ruin Starego Zameczku. W XVI w. budowla została zburzona a materiały z niej pozyskane zostały użyte do budowy zamku kapitulnego oraz innych budowli w mieście.

Zobacz lokalizację na mapie


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama