Niedziela, 7 sierpnia 2022 22:06
WAŻNE!
Reklama
Reklama
Reklama

Muzeum Kryminalistyki w Gdańsku

  • Źródło: Muzeum Kryminalistyki WPiA
Muzeum Kryminalistyki w Gdańsku
Autor: Wikimedia

Zbiory Muzeum Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji i Uniwersytetu Gdańskiego ze względu na swoje funkcje, wartość historyczną oraz materialną są unikalne w skali kraju. To jedyna tego rodzaju placówka w Polsce i żadna polska uczelnia nie może się poszczycić się takimi zbiorami. Gromadzone są od ponad 30 lat. Wcześniej muzeum mieściło się w Wieży Więziennej i Katowni na Targu Węglowym w Gdańsku, gdzie wówczas funkcjonowała Pracownia Kryminalistyki Uniwersytetu Gdańskiego. W roku 2001 Pracownia Kryminalistyki wraz ze swoimi zbiorami przeniosła się do nowo wybudowanego budynku Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bażyńskiego 6.

W muzeum znajduje się dział broni i amunicji, gdzie zgromadzono m.in. broń palną, zabytkową, sportową, gazową, alarmową, sygnałową, broń pneumatyczną, broń białą, przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej, broń samodziałową, broń wojskową i wyposażenie wojskowe, umundurowanie. Można zobaczyć także eksponaty związane z medycyną sądową, dokumentację kryminalistyczną głośnych spraw, zbiory z zakresu fotografii kryminalistycznej, przedmioty służące do popełniania czynów zabronionych oraz pochodzące z przestępstw m.in. narzędzia włamań, przyrządy i sprzęt kryminalistyczny służący do ujawniania i zabezpieczania śladów na miejscach zdarzeń oraz urządzenia do pomiaru prędkości, sfałszowane banknoty i monety polskie oraz zagraniczne, a nawet przedmioty zarekwirowane osadzonym w zakładach karnych i aresztach śledczych. Część zbiorów poświęcona jest jednemu z bardziej znanych przestępców związanych z Gdańskiem – „Skorpionowi”.

Zbiory muzealne w swojej przeważającej większości zostały zgromadzone dzięki wielkiej pasji i poświęceniu pierwszego i wieloletniego Kierownika Pracowni Kryminalistyki, Twórcy Muzeum – doktora Jerzego Wnorowskiego. Wielką pomoc okazali również pracownicy Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Muzeum można zwiedzać po wcześniejszym uzgodnieniu terminu od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 14:00 w grupach liczących do 15 osób.

 


Oceń

Napisz komentarz
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu portalpomorza.pl z siedzibą w Tczewie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Komentarze
Reklama
Reklama