DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk

„GROMADA SOBIESZEWO” Spotkanie-Wystawa.

start 17.03.2018 godz. 12:00

Gdański Archipelag Kultury GAK

Lokalizacja: Gdańsk Sobieszewo, ul. Turystyczna 3

17.03.2018 r. /sobota/ godz.12:00

Gdański Archipelag Kultury wraz z Izbą Pamięci Wincentego Pola zapraszają:

„GROMADA SOBIESZEWO” / Spotkanie-Wystawa


-SPOTKANIE-
 

Zapraszamy na spotkanie z Gośćmi, którzy przeniosą nas do czasów świetności dawnego Sobieszewa jaki Wyspy Sobieszewsiej. Zobaczymy najnowsze nabytki archiwalnych fotografii pochodzących z kolekcji Bartosza K. Gast oraz Macieja Mogilnickiego. Zaprezentujemy również sensacyjne wyniki badań o nieistniejącej już Stacji Ratownictwa Brzegowego znajdującej się nieopodal wejścia nr. 16 w Sobieszewie.

Bartosz K. Gast oraz Maciej Mogilnicki, autorzy ukazujących się od 2012 r. kalendarzy „Sobieszewo na starych pocztówkach” postarają się przybliżyć problematykę pracy nad tak specyficznym wydawnictwem. Dowiemy się m.in. jakie dylematy towarzyszą przy wyborze fotografii oraz jak umiejętnie wykorzystać posiadany zasób zgromadzonego materiału. Jednocześnie autorzy opowiedzą o pracach i ciekawych historiach jakie towarzyszyły przy tworzeniu najnowszego kalendarza na 2018 r. Prezentacja będzie okazją do uzupełnienia swoich zbiorów o aktualny jak i archiwalne wydanie kolekcjonerskiego kalendarza.

https://www.facebook.com/SobieszewoNaStarychPocztowkach/

Antoni Franciszek Komorowski, kontradmirał Marynarki Wojennej RP, prof. nauk humanistycznych, przedstawi sensacyjne efekty swoich badań i zaprezentuje nieznaną dotąd historię Stacji Ratownictwa Brzegowego, która była zlokalizowana m.in. na Wyspie Sobieszewskiej.
Do 2017 r. sądzono, że budynek stacji Sobieszewo został zniszczony podczas działań wojennych lub tuż po wojnie. Przypadek sprawił jednak, że podczas pobytu w Sobieszewie udało się odkryć, dzięki zachowanemu kształtowi dużego okna w Tawernie Robinson, iż budynek ten jest pozostałością dawnej Stacji Ratownictwa.

 

-WYSTAWA-

Ekspozycja poświęcona powojennym czasom Wyspy Sobieszewskiej. Tematem przewodnim będą spisane przez Stefana Andrzejczaka wspomnienia z lat 40. i 50. opisujące ówczesne realia na Wyspie Sobieszewskiej. Dowiemy się m.in. o sytuacji na tym terenie tuż po zakończeniu działań wojennych w maju 1945 r., poznamy rys historyczny powstania Wyspy, etapy tworzenia administracji polskiej, rolnictwa, szkolnictwa etc.

Uzupełnieniem narracji, będą niepublikowane, archiwalne fotografie Wyspy Sobieszewskiej z lat 70. wykonane przez Zdzisława Błażejczaka, prezesa Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Właściciel albumu, autor relacji Stefan Andrzejczak przekazał go w latach 90. do zbiorów Izby Pamięci Wincentego Pola. To sentymentalna podróż do czasów powojennej świetności Wyspy Sobieszewskiej. Na kilkunastu czarnobiałych fotografiach uwieczniono m.in.: ówczesną przeprawę promową na Wyspę, port rybacki w Świbnie, śluzę w Przegalinie, wizytację gospodarstwa SHRO w Wieńcu, wizytę na terenie tzw. Forsterówki. 

Dołacz do wydarzenia na FB:

 https://www.facebook.com/events/171826036937541/

 

Wernisaż: 17 marca 2018 (sobota) godz. 12:00

Ekspozycja wystawy: 19.03 - 30.06.2018
pon.-pt. godz. 10:00 - 20:00
sobota (czerwiec) godz. 11:00 - 14:00
niedziela nieczynne
Wstęp wolny

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.