„Rocking the State” Deimantas Narkevičius - wernisaż wystawy.

start 08.09.2018 godz. 18:00

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1

koniec 08.08.2018 godz. 09:00

Lokalizacja: Gdańsk, ul. Jaskółcza 1 (Dolne Miasto)

„Rocking the State”
Deimantas Narkevičius

 

Wystawa: 8 września - 14 października
Wernisaż: 8 września, 18:00 (wstęp wolny)

Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 1, Gdańsk Dolne Miasto
Kuratorki: Agnieszka Kulazińska, Aleksandra Księżopolska

Od 8 września do 14 października w Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 1 na Dolnym Mieście w Gdańsku pokazane zostaną prace jednego z najwybitniejszych litewskich artystów - Deimantasa Narkevičiusa. To będzie jego pierwsza indywidualna wystawa w Polsce.

Odbędzie się ona w ramach cyklicznego festiwalu „Wilno w Gdańsku”  (7- 10 września) prezentującego współczesną scenę artystyczną Litwy i skupiającego się głównie na sztukach wizualnych i muzyce.

Choć Deimantas Narkevičius jest z wykształcenia rzeźbiarzem, to od wielu lat zajmuje się głównie tworzeniem filmów nazwanych przez niego „rzeźbami cyfrowymi”. Z pozoru jego filmy dotykają tematu komunistycznego dziedzictwa Litwy, w rzeczywistości ich problematyka wykracza poza granice tego kraju. Artystę interesuje analiza uniwersalnych procesów percepcji przeszłości, sposobów w jaki modyfikują ją ideologie i utopie oraz życiowe doświadczenia jednostek. Prace artysty dotyczą najczęściej metod konstruowania i fabrykowania historii, ze szczególnym uwzględnieniem komunistycznego dziedzictwa w Europy Środkowo-Wschodniej.

Deimantas Narkevičius w swoich pracach analizuje różne struktury narracji, bawi się konwencjami, bada współczesne społeczeństwa pod kątem relacji pamięci z historią polityczną, świadectwem indywidualnym i zbiorowym. Jego twórczość charakteryzuje się wielopłaszczyznowym ujęciem przeszłości. Artysta często sięga po archiwalne materiały, żongluje wywiadami i cytatami, reinterpretuje i bawi się czasem. Tworzy hybrydowe dzieła dekonstruujące obowiązujące obrazy przeszłości. Konstruuje fundamenty dla procesów pamięciowych, wspomnień i możliwych scenariuszy.

Na wystawie „Rocking the State” zaprezentowane zostaną najnowsze, stereoskopowe prace artysty.

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.