Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena
Metro Ergo Arena

Wystawa: Włochy w Gdańsku.

start 22.09.2018 godz. 19:00

Muzeum Narodowe w Gdańsku/Oddział Zielona Brama

koniec 16.08.2018 godz. 09:00

Lokalizacja: Gdańsk, ul. Długi Targ 24

Wystawa: Włochy w Gdańsku
Termin: wernisaż 22.09.2018, czynna: 23.09- 31.12.2018
Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku/Oddział Zielona Brama, ul. Długi Targ 24

Autor koncepcji, scenariusza i kurator: dr hab. Marcin Kaleciński prof. UG

Wystawa Włochy w Gdańsku jest pierwszą próbą ukazania dziedzictwa włoskiego w Gdańsku od XIV do końca XVIII wieku. Jest efektem projektu badawczego i konserwatorskiego, który był realizowany od 2014 roku pod kierunkiem prof. Marcina Kalecińskiego w Oddziale Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku

większość wybranych na wystawę obiektów nigdy nie była dotychczas eksponowana. Dokumentują one kontakty gdańsko – włoskie, sposób postrzegania Italii nad Motławą. Eksponowane rękopisy, inkunabuły i starodruki z dawnej Biblioteki Senatu Miasta Gdańska, zwłaszcza z donacji Giovanniego Bonifacia, hrabiego d’Oria są świadectwem zainteresowania gdańszczan ustrojem miast włoskich, papiestwem, literaturą i muzyką włoską. Na wystawie znajdą się pochodzące z kościoła Mariackiego w Gdańsku znakomite paramenty liturgiczne wykonane z włoskich tkanin (XIII – XV wiek) oraz renesansowe iluminowane kodeksy. Po raz pierwszy zostaną pokazane obrazy, rysunki, dzieła graficzne i szkło włoskie ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz kolekcji kościelnych i prywatnych.

Wystawa będzie także okazją do obejrzenia zabytków z innych polskich zbiorów - z PAN Biblioteki Gdańskiej, Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, Muzeów Diecezjalnych w Toruniu i Pelplinie, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz prestiżowych muzeów europejskich - British Museum w Londynie i z Staatliche Museen w Berlinie.

W projekcie wzięli udział niemal wszyscy kustosze z Oddziału Sztuki Dawnej MNG, a także konserwatorzy z pracowni konserwacji MNG oraz opiekunowie pracowni Działów Zbiorów Specjalnych PAN Biblioteki Gdańskiej – współorganizatora wystawy. Wyniki przeprowadzonych badań zostaną opublikowane w katalogu wystawy, zawierającym kilkanaście esejów i setki not, podejmujących nierzadko pionierskie zagadnienia.

Organizatorzy
Muzeum Narodowe w Gdańsku
PAN Biblioteka Gdańska

Wystawa została sfinansowana

ze środków Miasta Gdańska

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.