Otwarcie wystawy pt. "Symbole niepodległej" - wernisaż.

start 28.09.2018 godz. 14:00

Muzeum Narodowe w Gdańsku

Lokalizacja: Nowy Barkoczyn, Będomin 16

"Symbole niepodległej"

Termin: wernisaż 28.09.2018 r., godz. 14.00,

wystawa czynna od 29.09.2018 do 31.12.2019 r.

Miejsce: Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

Kuratorzy: Małgorzata Gańska, Przemysław Rey

Wraz z odbudową nowej Rzeczypospolitej Polskiej konieczne było ustalenie nowej symboliki narodowej. W każdym z byłych zaborów inaczej widziano i rozumiano zarówno historię, jak i jej atrybuty. Jak przebiegał proces kształtowania się nowych symboli? Kiedy ostatecznie ustalono wygląd godła państwowego oraz treść hymnu? W jaki sposób pruski orzeł Hohenzollernów stał się polskim orłem? Czy wszystkie orły miały korony?

Na te i inne pytania będzie można znaleźć odpowiedź na wystawie „Symbole Niepodległej”, która ukazuje długi i skomplikowany proces tworzenia się symboliki narodowej od końca XIX wieku aż do czasów II wojny światowej.

Na wystawie zostanie zaprezentowanych ponad 500 obiektów, w większości pochodzących z kolekcji Muzeum Hymnu Narodowego.

Zostaną pokazane unikatowe rękopisy z trawestacjami pieśni Jeszcze Polska nie zginęła, dotychczas nieeksponowane ze względów na ograniczenia konserwatorskie. Będzie można obejrzeć orła czapkowego z okresu Królestwa Polskiego (1815–1831), który posłużył za wzór dla wykorzystywanego do dzisiaj orła ogólnowojskowego. Na wystawie pokażemy też orły mundurowe pułków piechoty Legionów Piłsudskiego, orły hallerowskie, orły z obozów jenieckich z okresu II wojny światowej, a także orła wykonanego z poszycia Ju-87 Stuka – jedynego samolotu zestrzelonego w czasie powstania warszawskiego. Całość narracji wystawy dopełnią liczne orły państwowe i mundurowe, ryngrafy, flagi, bandery, sztandary i biżuteria patriotyczna.

Wystawa jest najważniejszym wydarzeniem obchodów 40-lecia Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.