Hossa
Hossa
Hossa

Fluorescent Chrysanthemum Remembered - wernisaż wystawy.

start 14.12.2018 18:00

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1

Lokalizacja: Gdańsk, ul. Jaskółcza 1 (Dolne Miasto)

Fluorescent Chrysanthemum Remembered

ul. Jaskółcza 1, Gdańsk Dolne Miasto

 

Wystawa: 14 grudnia 2018 – 24 lutego 2019
Wernisaż: piątek, 14 grudnia 2018, godz. 18:00 (wstęp wolny)
Oprowadzanie z audiodeskrypcją: 14 grudnia, godz. 18:00 (w trakcie wernisażu)*
Oprowadzanie w Polskim Języku Migowym: 14 grudnia, godz. 18:30 (po otwarciu wernisażu)*
*Projekt "Centrum kreatywność" współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 


Informacja o biletach: TUTAJ


Kuratorka: Jasia Reichardt
Koordynatorka: Emilia Golnik
Współpraca: Agata Janikowska

Wystawa w ramach cyklu Art&Science Meeting

 Dokładnie 50 lat temu wystawa Fluorescent Chrysanthemum została zaprezentowana w londyńskim Institute of Contemporary Arts. Wybrane prace pokazywanych wtedy japońskich artystów awangardowych będzie można zobaczyć w CSW ŁAŹNIA 1 w Gdańsku Dolnym Mieście na wystawie pod rozszerzonym tytułem Fluorescent Chrysanthemum Remembered.
 


„… już w 1967 roku ktoś opowiedział mi o pewnym tokijskim artyście, który zaprojektował oryginalny pokój. Gdy się do niego wchodziło sprawiał wrażenie pustego. Dopiero po podświetleniu pomieszczenia promieniami UV okazywało się, że jest on w pełni umeblowany: zwiedzający dostrzegali kontury stołów, krzeseł i regałów z książkami. Nigdy nie widziałam tego pokoju, ale gdy pojechałam do Japonii po raz pierwszy, udało mi się obejrzeć wyjątkowe dzieła sztuki, w których wykorzystano fluorescencyjne materiały” - Jasia Reichardt, kuratorka londyńskiej i gdańskiej wystawy.
 


W 1968 roku w prestiżowym,  londyńskim Institute of Conteporary Arts  odbyła się wystawa Fluorescent Chrystanthemum, która była pierwszą po II wojnie światowej pokazem sztuki japońskiej w Europie. Koniec lat 60. XX wieku był okresem wyjątkowo burzliwym dla Japonii, również sztuki japońskiej. Rok 1970 to wystawa światowa w Osace (EXPO 70’) - pierwsza taka wystawa w Azji. W tym samym roku planowano odnowić kontrowersyjny amerykańsko-japoński traktakt o wzajemnej współpracy i bezpieczeństwie (ANPO).
 


„O ile  artyści wypowiedzieli się jednomyślnie przeciwko odnowieniu ANPO, o tyle EXPO’70 doprowadziło w środowisku do rozłamu. Wielu twórców zdążyło już przyjąć zaproszenia do zaprojektowania wystawowych pawilonów i zaprezentowania  w nich swoich prac w ramach wydarzenia krytykowanego za to, że będzie świętem nowoczesnej technologii pojmowanej w nacjonalistyczno-kapitalistycznym duchu”  - Julian Ross. 
 


Londyńska wystawa Fluorescent Chrysanthemum, otwarta dwa lata przed tymi wydarzeniami, zdążyła uchwycić kondycje japońskiego filmu artystycznego jeszcze przed zmianą, którą uznano za koniec pewnego rozdziału w historii japońskiego filmu.
 


Tytuł wystawy nawiązuje do efektu fluorescencji wykorzystywanego w pracach japońskich artystów oraz do monshō (japońskiego odpowiednika herbu) w formie chryzantemy.  Na wystawie w CSW ŁAŹNIA 1 będzie można zobaczyć m.in. zdjęcia, filmy, kalendarze, książki, plakaty, okładki płyt winylowych, grafiki, zapisy nutowe oraz dokumentację wystawy z 1968 roku autorstwa m.in. Kohei Sugiury (projektanta londyńskiej wystawy) oraz Katsushiro Yamagochiego.

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.