Europejska Noc Muzeów w "Wyspie Skarbów" GAK

start 18.05.2019 12:00

"Wyspa Skarbów" GAK

koniec 18.05.2019 20:00

Lokalizacja: Gdańsk, Turystyczna 3

„Wyspa Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury
w ramach Europejskiej Nocy Muzeów
zaprasza na 

Zwiedzane Izby Pamięci Wincentego Pola wraz z przewodnikiem

18 maja (sobota) 2018, od godz.12:00

Spotkanie z Lokalnym Przewodnikiem i Przewodniczką

18 maja (sobota) 2018, godz.16.00 – 18:00, wstęp wolny

Oraz koncert Barbary Wilińskiej

"Z bliska i z daleka"

18 maja (sobota) 2018, godz.18.00, wstęp wolny

 

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki

- godz. 16:00 Waldemar Nocny – „Od rybaka do biznesmena – o kąpieliskach na Wyspie Sobieszewskiej”.
- godz. 17:00 Krystyna Andrzejewska-Marek – „Wyspa inspiruje artystów. Bogactwo Artystyczne Wyspy Sobieszewskiej”.


Waldemar Nocnyhistoryk, pedagog, pisarz i urzędnik samorządowy. Urodził się w Gdańsku w 1951 r., w części, która do dnia dzisiejszego zachowała swój naturalny charakter – między dwoma odnogami ujścia rzeki Wisły – Wyspie Sobieszewskiej, w środowisku ludzi przybyłych z różnych stron świata, także tych, których korzenie rodzinne sięgają czasów osadnictwa holenderskiego XVI wieku. Autor szeregu publikacji na temat poszczególnych dzielnic miasta Gdańska.

Krystyna Andrzejewska-Marek - absolwentka PWSSP w Gdańsku, wieloletni pracownik tej uczelni, gdzie w Pracowni Ceramiki Artystycznej, współpracowała z prof. Henrykiem Lulą. Swoją twórczość nierozerwalnie łączy z dyscypliną ceramiki artystycznej, wzbogacając ją o fotografię, alternatywne metody wypalania ceramiki oraz warsztaty. Brała udział w wielu wystawach, plenerach, sympozjach i konferencjach w kraju i za granicą.

"Z bliska i z daleka"

Koncert pieśni zalotnych, miłosnych i  weselnych z pięciu stron świata. Mariaż muzyki ludowej i średniowiecznej m.in z Polski, Serbii, Litwy, Finlandii, Bułgarii, Ukrainy i Anglii, z akompaniamentem różnych ludowych instrumentów - litewskich kankles, fińskich kantele, dulcymera z Wysp Brytyjskich, białoruskiej okaryny, zrekonstruowanej suki z Lubelszczyzny.

Barbara Wilińska - śpiewaczka, trenerka głosu, kaligraf, multiinstrumentalistka (lira korbowa, suka, dulcymer, kankles, tambura). Zajmuje się archaicznymi technikami śpiewu, polskimi i słowiańskimi pieśniami tradycyjnymi oraz improwizacją głosem. Swoje umiejętności i zainteresowania wykorzystuje w pracy edukacyjnej i artystycznej poprzez udział w projektach indywidualnych i grupowych, prowadzenie regularnych i okazjonalnych warsztatów wokalnych i kaligraficznych oraz zespołów śpiewu tradycyjnego. Laureatka m.in. III Festiwalu Piosenki Słowiańskiej w Poznaniu (2007), 45. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (2011) , Prace malarskie, kaligraficzne i grafiki pokazuje na wystawach indywidualnych i zbiorowych od 2011 roku. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2005 r.

 

GDAŃSKI ARCHIPELAG KULTURY "WYSPA SKARBÓW"
DOM KULTURY / GALERIA / MUZEUM
ul. Turystyczna 3, Wyspa Sobieszewska
tel. 58 323 91 15, wyspaskarbow.gak.gda.pl

Podziel się:

Zdjęcia (1)

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.