Cykl spotkań o kulturach świata. Największe hiszpańskie Święto Ognia: Fiesta Las Fallas.

start 25.05.2019 16:00

Muzeum Narodowe w Gdańsku

Lokalizacja: Gdańsk, ul. Toruńska 1

ODKRYJ ŚWIAT / ETNOPODRÓŻE

Cykl spotkań o kulturach świata

Największe hiszpańskie Święto Ognia: Fiesta Las Fallas

Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Etnografii
25 maja 2019, godz. 16.00 (ok. 1,5 godz.)

Wstęp 1 zł

Fiesta Las Fallas, nazywana też Świętem Ognia, stanowi nieodzowny element tradycji i kultury Hiszpanii. Jest kultywowane od wielu set lat, a jego sakralne początki są związane z odpustem ku czci św. Józefa, patrona m.in. stolarzy, cieśli, oraz ze zwyczajem palenia przez nich na wiosnę niepotrzebnych, zużytych już drewnianych wieszaków zwanych parrots. Z czasem wieszaki te zaczęły przypominać kształtem ludzi, by ostatecznie przybrać współczesną, spektakularną formę wielofiguratywnych konstrukcji zwanych fallas, kolorowych i wysokich na kilkanaście metrów, obrazujących m.in. sceny z baśni, legend, współczesnego świata popkultury i polityki. Las Fallas odbywa się co roku w marcu w Walencji. Przygotowania do obchodów trwają cały rok, angażują się w nie tysiące mieszkańców. Dla nich to przecież okazja do prezentacji tradycyjnych strojów, tańców i muzyki oraz do zabaw pirotechnicznych na ogromną skalę. Podczas finału święta 19 marca wszystkie fallas płoną.

Obecnie Las Fallas to święto o międzynarodowej sławie, co roku przyciąga do Walencji ok. 2 milionów turystów z całego świata. Zostało wpisane na Światową Listę Niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Na spotkanie z fiestą zapraszają uczestniczki wyprawy naukowej „Niematerialne dziedzictwo hiszpańskojęzycznej Europy: Fiesta Las Fallas", w której udział wzięły studentki gdańskiej etnologii: Daria Agdan, Anna Jouozulinas, Katarzyna Kosińska, Marta Makuchowska oraz Iwona Polasik wraz z organizatorką i opiekunem naukowym wyjazdu dr Katarzyną Lindą-Gryczą. Zaprezentują opowieść o początkach, obecnym kształcie i nowych trendach w obchodach tego święta, zobrazowaną filmami, zdjęciami oraz okraszoną tradycyjnymi przekąskami.

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.