K3 Sztuka włókna - WYSTAWA.

start 04.07.2019 18:00

Nadbałtyckie Centrum Kultury

Lokalizacja: Gdańsk, ul. Korzenna 33/35

NCK - Ratusz Staromiejski

 

K 3

SZTUKA

WŁÓKNA

Trzy kobiety, trzy artystki, od lat zafascynowane włóknem – wątkiem i osnową, przeplotem i wiązaniem, poszerzonym o nowe technologie i materiały pozwalające przekraczać granice tradycyjnie rozumianej tkaniny i podejmować działania artystyczne o charakterze eksperymentalnym. Różnorodność form, materiałów i tematyki prac na wystawie obrazują zmienność fascynacji i zainteresowań, które towarzyszą artystkom. W swoich pracach chętnie wykorzystują środki formalne z zakresu wszystkich sztuk plastycznych. Tak szerokie spektrum działań, które mieszczą się w określeniu „sztuka tkaniny”, dają artystkom niemalże nieograniczone możliwości operowania tym niezwykłym medium, a także konfrontacji ze sobą na kolejnej już wspólnej wystawie.

 

BARBARA POLKOWSKA-UGWU

Ukończyła PWSSP (obecnie ASP) w Gdańsku w 1987 r. na Wydziale Architektury Wnętrz. Zajmuje się tkaniną unikatową, malarstwem, aranżacją przestrzeni wystawowych, działalnością pedagogiczną, prowadzi warsztaty artystyczne, jest autorką podręczników do nauczania plastyki. Swoje prace prezentowała na indywidualnych wystawach  w Berlinie, Druskiennikach, Łodzi, Gdańsku, Gdyni, Sopocie. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych  krajowych i międzynarodowych. Jest laureatką nagród i wyróżnień, m. in. Prezydenta miasta Gdańska 2018 r. Prace artystki znajdują się w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Miasta Gdyni, oraz prywatnych kolekcjach we Francji, Kanadzie, USA, Niemczech, Anglii i w Polsce.

 

BARBARA WESTMAN   

 ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu w 2001 roku. Uzyskała dwa równorzędne dyplomy: w zakresie grafiki warsztatowej w pracowni Profesora Tadeusza Jackowskiego oraz w zakresie tkaniny artystycznej w pracowni Profesora Andrzeja Banachowicza. Od 2002 roku przebywa w Stanach Zjednoczonych, gdzie prowadzi pracownię grafiki warsztatowej oraz pracownię tkaniny artystycznej w Slippery Rock University. 
Westman bierze czynny udział w wystawach w Europie i Stanach Zjednoczonych. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w USA, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Niemczech, Polsce, Portugalii, Hiszpanii, Bułgarii, Francji i Holandii, oraz w Fondo Donne ad Arte/ Academy of Fine Arts w Neapolu, Bibliotheca Alexandrina w Egipcie, oraz PennState University w Beaver (USA).

www.barbarawestman.com     

Instagram: fiberartprintmaking

 

AGATA ZIELIŃSKA-GŁOWACKA

Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2017 r. uzyskała stopień doktora habilitowanego sztuki na Wydziale Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obecnie jest adiunktem w Pracowni Sztuki Włókna w macierzystej uczelni. Zajmuje się szeroko pojętą sztuką włókna, miniaturą tkacką, papierem ręcznie czerpanym i tkaniną eksperymentalną. W 2012 r. była laureatką I nagrody 7. Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” oraz Award Excellent 7. Międzynarodowego Biennale Sztuki Włókna „Od Lozanny do Pekinu” w Nantong (Chiny). Członek Rady Programowej XIV Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi 2013.

Dyrektor Międzynarodowej Konferencji Sztuki Włókna „Eksperyment” w Gdańsku w 2014 roku. Uczestnik oraz juror wielu wystaw, konkursów tkaniny artystycznej i miniatury tkackiej.

 

Wernisaż: 4 lipca 2019, godz. 18.00.

Wstęp: wolny.

 

Wystawa czynna codziennie w godz. 10.00 - 18.00.

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.