Monika Szewczyk. Kolekcja jako zbiór otwarty wykład, wystawa.

start 12.09.2019 17:00

Lokalizacja: Gdańsk, ul. Długi Targ 24

Monika Szewczyk

Kolekcja jako zbiór otwarty

Termin: 12 września 2019 r., godz. 17.00 - 18.30

Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Zielona Brama

ul. Długi Targ 24

Zapraszamy na spotkanie z Moniką Szewczyk twórczynią Kolekcji II Galerii Arsenał w Białymstoku, jednej z najlepszych kolekcji sztuki współczesnej w Polsce i wykład o budowaniu tego zbioru. Wykład towarzyszy wystawie "NOMUS. Kolekcja w budowie".


Kolekcja II Galerii Arsenał w Białymstoku nie jest zbiorem jednolitym, tak jak niejednolita jest sztuka przełomu XX i XXI wieku. Prezentuje najważniejsze zjawiska w sztuce, odzwierciedla ślady przemian, jakie zachodziły w kulturze po okresie transformacji. Kolekcja II Galerii Arsenał jest stosunkowo młoda – pierwsze zakupy dokonane przez Galerię na rzecz tego zbioru miały miejsce w roku 1992. Od tego czasu Kolekcja II gromadzi prace artystów polskich i zagranicznych (ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Europy Środkowo-Wschodniej) powstałe po roku 1989. Na ten zbiór składa się około 250 pozycji: malarstwo, obiekty, instalacje, wideo, fotografie, rysunek i prace efemeryczne – idee. Od 2005 r. Kolekcja II była zasilana przez Podlaskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, które w ramach programu „Znaki Czasu” współtworzyło ten zbiór. Zakupy dzieł dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury, budżetu Miasta Białystok oraz zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, przy bardzo nieznacznym udziale sponsorów prywatnych i sporadycznych przypadkach darów od artystów.


W roku 2016 Podlaskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zakończyło swoją działalność, formalnie przekazując swoje zbiory na rzecz Galerii Arsenał.


Kolekcja II znajduje się pod stałą opieka konserwatorską, została opisana i zdigitalizowana. Na jej temat ukazał się szereg tekstów krytycznych, a Podlaskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych wydało dwie książki jej poświęcone (Kamil Kopania, Arsenał sztuki, Białystok 2006 oraz Izabela Kopania, Zbiór otwarty / Open Set, Białystok 2012). Zbiory prezentowane są na licznych wystawach organizowanych w kraju i za granicą.

Monika Szewczyk ( ur.1961) jest absolwentką historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ( dyplom w 1985) i członkinią Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA Polska. Od 1990 roku brawurowo i z wielką kompetencją prowadzi Galerię Arsenał w Białymstoku, uznawaną za jedną z najważniejszych instytucji sztuki współczesnej w Polsce. Założycielka i prezeska (2004-2013) Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Jest kuratorką Kolekcji II - imponującego zbioru dzieł sztuki najnowszej oraz kuratorką wielu wystaw sztuki najnowszej.

Podziel się:

Zdjęcia (1)

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.