czwartek, 28 marca 2024 10:37
Reklama
Reklama

"Blisko historii" - spotkanie z Magdą Mierzewską



Zapraszamy Państwa na pierwsze spotkanie z nowego cyklu “Blisko historii”, w którym przedstawiać będziemy najciekawsze naszym zdaniem książki historyczne, które ukazały się w ostatnim czasie.



22 listopada o godz. 18:00 w Muzeum Sopotu gościć będzie Magda Mierzewska, autorka książki “Olga, córka Wilka”, spotkanie poprowadzi Dagny Kurdwanowska



Mówi się, że za każdym wspaniałym mężczyzną, który zrobił karierę, stoi wspaniała kobieta. Za Olgą Krzyżanowską, gdańską lekarką, która niemal wprost z przychodni trafiła na szczyty polskiej polityki, stoi szereg takich kobiet: jej babka, matka, ciotki. Ich życiorysami można by obdzielić tłum powieściowych postaci. Są w nich ucieczki z dziećmi przez zieloną granicę, praca w konspiracji, udział w Powstaniu Warszawskim. A potem budowanie życia na gruzach. Historie fascynujące, a co w nich najlepsze – prawdziwe. Poznajemy je w rozmowie z Magdaleną Krzyżanowską-Mierzewską i Aldoną Wiśniewską. Opowiada o najważniejszych kobietach jej życia, matce, babce i ciotkach.



Olga Krzyżanowska (1929–2018) Gdańszczanka, lekarka, posłanka, wicemarszałek Sejmu, senator Rzeczypospolitej. Córka Aleksandra Krzyżanowskiego, generała “Wilka”, dowódcy Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej i Janiny z Łopińskich, kapitana Armii Krajowej, komendantki powstańczego szpitala polowego, żona Jerzego Krzyżanowskiego, radnego miasta Gdańska. Panna z dobrego domu, dziedziczka tradycji i zasad, jako dojrzała kobieta weszła do polityki. I odniosła sukces. Stała się jedną z twarzy rewolucji “Solidarności”, za którą świat podziwiał Polskę. Żyjąca w rodzinnym otoczeniu nowoczesnych, odważnych i wolnych kobiet; przez myśl jej nie przeszło, że mogłaby nie być równa mężczyznom.



Magda Krzyżanowska-Mierzewska Radca prawny. W latach 1993-2018 prawniczka w Kancelarii Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. W latach 2012-2018 przewodnicząca Panelu ds. Praw Człowieka w misji Unii Europejskiej w Kosowie. Autorka licznych publikacji o orzecznictwie Trybunału, ochronie praw człowieka i wymiarze sprawiedliwości. Współautorka (wraz z Jerzym Krzyżanowskim) rodzinnej opowieści biograficznej “Według ojca, według córki” wyróżnionej Nagrodą Historyczną tygodnika „Polityka” (Warszawa 2010).



Dagny Kurdwanowska Dziennikarka, autorka, działaczka na rzecz praw kobiet a także opiekunka rodzinna. Związana była m.in. z “Twoim Stylem”, “Dziennikiem Polska/The Times” oraz “Przekrojem”. Przez ostatnie cztery lata pracowała w Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką wspierając kobiety w rozwoju zawodowym i osobistym. Autorka książek – ostatnio wspólnie z Leszkiem Mellibrudą „A może nie ma się czego bać. Jak zamienić lęk w ciekawość”. Uwielbia słuchać i zadawać pytania. Książki to jej pasja, praca i sposób na życie. Od października zaczęła studia na USWPS na kierunku psychogerontologia



Lokalizacja
Poniatowskiego 8 Sopot
Organizator: Muzeum Sopotu
Rozpoczęcie: 13.11.2019 12:00
Zakończenie: 22.11.2019 18:00
Reklama