Konkurs kompozytorski „Requiem – pamięci poległych Obrońców Westerplatte”

start 03.01.2022 09:00
koniec 31.05.2022 09:00

Lokalizacja: Gdańsk

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza do udziału w konkursie kompozytorskim na utwór muzyczny dedykowany pamięci poległych Obrońców Westerplatte. Na młodych twórców czeka wyzwanie skomponowania requiem na orkiestrę, chór i solistów. Prace nadsyłać można do 31 maja br. na adres Muzeum.

Celem Konkursu jest wyłonienie wśród nadesłanych utworów, poświęconych bohaterskim Obrońcom Westerplatte, kompozycji odznaczających się wysokimi walorami artystycznymi. W ten szczególny, artystyczny sposób zostanie uhonorowana pamięć o polskich żołnierzach poległych podczas walk we wrześniu 1939 r. na Westerplatte. Konkurs ma także na celu uhonorowanie i  wypromowanie  młodych twórców oraz promocję polskiej  kultury w  kraju  i  za  granicą, ze szczególnym uwzględnieniem wątków historycznych i patriotycznych.

Przedmiotem Konkursu jest  skomponowanie requiem na orkiestrę, chór i solistów w przedziale czasowym: 40-50 minut. Konkurs adresowany jest do twórców między 18. a 35. rokiem życia.

Konkurs został objęty honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego. 

Jak dodaje p.o. dyrektor MIIWŚ dr hab. Grzegorz Berendt, prof. UG: Ogłoszony przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku konkurs kompozytorski jest swoistym artystycznym hołdem dla polskich żołnierzy, którzy w pierwszej bitwie II wojny światowej ponieśli największą ofiarę, jaką jest życie. W ten szczególny muzyczny sposób chcemy  uczcić pamięć poległych we wrześniu 1939 r. żołnierzy Westerplatte, jak i zainspirować młodych twórców do stworzenia  wyjątkowego i przejmującego dzieła, jakim jest requiem. Przedsięwzięcie wpisuje się w cykl wydarzeń związanych z uczczeniem pamięci o Obrońcach, których spoczywające w bezimiennych mogiłach przez ponad 80 lat szczątki zostaną pochowane uroczyście na nowym cmentarzu wojskowym Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte.  

Wyniki Konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku do 13 czerwca 2022 r. Prawykonanie zwycięskiej kompozycji odbędzie się  w listopadzie 2022 r. w kościele rektoralnym św. Józefa w Gdańsku, będącym Sanktuarium Ofiar Nieludzkich Systemów.

Obok nagrody głównej w Konkursie przyznane zostaną dwa wyróżnienia.

Prace konkursowe z  dopiskiem: „Konkurs Kompozytorski Requiem upamiętniający bohaterskich obrońców Westerplatte" należy dostarczyć na adres Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (pl. W. Bartoszewskiego 1, 80-862 Gdańsk), do dnia 31 maja 2022 r.

Regulamin Konkursu, formularz zgłoszeniowy oraz inne dokumenty dostępne są na: Konkurs kompozytorski „Requiem – pamięci poległych Obrońców Westerplatte" | Muzeum II Wojny Światowej (muzeum1939.pl)

Termin składania prac: 3 stycznia –  31 maja 2022 r.

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.