Stolik Kociewski: W trosce o wspólny dom

  • 5.06.2016, 08:34
  • Admin Admin
Stolik Kociewski: W trosce o wspólny dom
Podziel się:
Oceń:
Rozmowa z Hanną Bielang, przewodniczącą Społecznego Komitetu Mieszkańców Osiedla Przylesie i Okolic.


- Dlaczego zdecydowali się Państwo podjęć stanowczy protest przeciwko II wariantowi obwodnicy?
- Jako Społeczny Komitet Mieszkańców Osiedla Przylesie i Okolic aktywnie działamy dla dobra społeczności naszego osiedla już od ponad 20 lat. Organizujemy się przy wielu inicjatywach, jak np. przy budowie kanalizacji, gazociągu, utwardzeniu dróg czy zagospodarowaniu terenu zielonego na osiedlu, na którym powstał plac zabaw. Jesienią ubiegłego roku również jako Komitet postanowiliśmy się zorganizować w sprawie protestu przeciwko wariantowi II planowanej obwodnicy miasta. Przygotowaliśmy krótki film, na którym prezentujemy nasze niepokoje związane z planowaną budową obwodnicy w wariancie II. Jest to przede wszystkim wyraz naszego buntu przeciwko degradacji naszego osiedla, spokojnej okolicy. Tu się nic przypadkowo nie dzieje, to jest ciąg dalszy naszych społecznych działań. Po prostu wyrażamy nasz stanowczy protest, gdyż
mieszkając tutaj ponad 30 lat, nagle w naszą społeczność wkrada się intruz, który nie konsultując niczego z mieszkańcami, narzuca swoje stanowisko.

- Czego się dokładnie obawiacie?
- Obawiamy się przede wszystkim zagrożeń dla środowiska i bezpieczeństwa mieszkańców, chodzi o hałas przejeżdżających tirów, zatruwane powietrze spalinami, tego, że będziemy odizolowani od miasta betonowymi wiaduktami i ekranami. Świadomość mieszkańców naszego osiedla jest duża i nasze obawy w głównej mierze dotyczą ujęć wody. Na spotkaniach informacyjno-konsultacjach w kinie „Sokół” usłyszeliśmy od pana projektanta z Gdańskiego Transprojektu,  że można wykopać nowe studnie, przenieść wodociągi. To nas wyjątkowo zbulwersowało, ponieważ wiemy doskonale, że woda stanowi jeden z najcenniejszych zasobów, a nasza jest pod wieloma względami jedną z najlepszych. Podobno nadaje się ona do picia nawet bez przegotowania. Myślę, że to jest nasz główny argument.

- Czy nie odnoszą Państwo wrażenia, że wariant II jest zupełnie nieprzemyślany? Zdaje się, że powstał bez dokładnej analizy terenu, ponieważ biorąc pod uwagę ujęcia wody, duże przedsiębiorstwo zapewniające wielu osobom miejsca pracy, setki gospodarstw domowych a także uwarunkowania środowiskowe terenu, to wszystko sprawia, że wydaje się, jakby linia tego wariantu została zwyczajnie narysowana na mapie, bo taki był wymóg ale niezupełnie przemyślana.
- Było to dla nas ogromne zaskoczenie, zarówno dla mieszkańców naszego osiedla ale również pozostałej części miasta, że w ogóle można było pomyśleć o wytyczeniu trasy obwodnicy w wariancie II czy I. To jest bezsens, całkowity bezsens. Podobnie jest z wariantem IV. Przepisy przepisami. Wiemy, że projektanci są zobligowanie do zaprojektowania czterech wariantów. Owszem, takie warianty mogą powstawać w wielu różnych innych miastach, ale nie u nas, przy tak specyficznym układzie topograficznym, jakim jest Starogard Gdański. Dookoła są lasy, wijąca się rzeka, bagna i zwarta zabudowa osiedli. Wobec powyższego możliwy do realizacji jest tylko wariant III. Jeśli chodzi o nasz wariant II, to powinien on być potraktowany jako „przypadkowy”, trzeba go było narysować, więc jest, ale nie ma w ogóle żadnych przesłanek ku temu, aby go zaakceptować. Poza tym ważną kwestią w naszych działaniach jest sąsiedzka solidarność. Realizacja obwodnicy w tym miejscu oznaczałaby likwidację upraw i miejsc pracy dla ponad 100 osób. Decydenci, którzy zasiadają gdzieś w Warszawie nie są zorientowani w tego typu ogromnych społecznych i moralnych stratach takiego przedsięwzięcia. Dla nich to po prostu inwestycja. Natomiast dla nas to jest już ogromne zagrożenie zmuszające do działania. Stąd nasz protest.

- Jak Państwo oceniają tego typu podejście do tak ważnego tematu? Jak mówią mieszkańcy Przylesia, wariant II najprawdopodobniej nie został przez projektantów właściwie przeanalizowany, poznany, co poskutkowało niemal bezmyślnym wytyczeniem trasy planowanej obwodnicy.
- Ja to nazywam brutalnym wdzieraniem się w społeczność lokalną, nieliczeniem się z opinią mieszkańców. Wcześniej, przed przystąpieniem do projektu, nie było żadnych informacji na ten temat czy ankiet. Jest to działanie bardzo krótkowzroczne, bardzo konsumpcyjne, bez przemyślenia, bez wzięcia pod uwagę perspektywy przyszłości. Pomija się myślenie o obecnych i przyszłych mieszkańcach tych terenów. Na Przylesiu zagrożonych jest ok. 150 domów, plus do tego osiedle w Rokocinie i nowym osiedlu w Koteżach. Jest to około 200 domów. Być może,  że postawione ekrany wyciszyłyby hałas jadących samochodów, ale przecież wiadomo, że unoszące się spaliny, nawiewane najczęściej przez północno-zachodnie wiatry, przenosić je będą na nasze osiedla.

Dalszą część wywiadu z Hanną Bielang znajdziecie w aktualnej Gazecie Kociewskiej.

Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze
Admin Admin

Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

8.06.2016, 07:03
Ta pani przypadkiem nie jest ze stowarzyszonka kociewskiego? Tego co wymyślało jej przebieg. To stowarzyszonko coś wymyśla a później protestuje przeciwko temu? Jak dla mnie to ci ludzie powinni co najwyżej projektować objazd do Kocborowa. A te ołtarzyki to niech sobie wstawi ta pani u siebie w ogródku a nie przy drodze powiatowej bo ja jako mieszkaniec nie zyczę sobie tego. Obwodnica ma powstać bo nie chcemy stać w korkach
7.06.2016, 19:11
Pani Haniu idz wypłacz sie do Tatiany ty dla niej tyle zrobiłas niech duper ruszy to przeciez jej mąż z Gabrielem i Burczykiem wywijał mapą obwodnicy w ministerstwie przed wyborami
8.06.2016, 08:20
No i jak widać udało im się!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
8.06.2016, 15:13
udało sie im jak zwykle zrobic ferment. slogany jak za komuny
7.06.2016, 18:27
Głupi ludzie. Niech ta kobieta dalej ferment sieje to może jakaś obwodnica będzie ale w malborku. To że jakieś babie nie podoba się rozwój miasta to nie znaczy by wszyscy musieli znowu przesiadać się na konia
Były znajomy
Były znajomy 6.06.2016, 16:22
Widzę że nadal się udzielasz zamiast zająć się domem, dziećmi i sobą, zapomniałem ty już nie masz rodziny sama ją zniszczyłaś jak niszczysz wszystko czego się dotkniesz. Ilu znajomych ,przyjaciół już nie masz z twojej winy przez twoje manipulacje, pomówienia i intrygi . Czas zmądrzeć Haniu lata lecą czas się ustatkować !!!. i przyzwyczajać się powoli do piachu.
Mimo wszystko pozdrawiam
tak
tak 3.12.2018, 00:41
Oj wy starogardzkie ćwoki, czego mieszacie życie prywatne do działalności społecznej.
7.06.2016, 23:57
Tego typu komentarz jasno wskazuje jaką siłę ma ta kobieta, jaki postrach sieje w umysłach debili... Nie poddawaj się Hanno.
Gość
Gość 7.06.2016, 20:29
Wyborny komentarz
Zenon
Zenon 6.06.2016, 07:41
Wikipedia"Obwodnica – droga prowadząca wokół miasta, dzielnicy, centrum lub śródmieścia umożliwiająca pojazdom ominięcie pewnego obszaru miejskiego i odciążenie jego ulic z tranzytowego ruchu międzymiastowego, międzydzielnicowego lub międzyosiedlowego.

Obwodnice dzielą się na 3 rodzaje:
śródmiejskie – omijające ścisłe centrum miasta (np. II obwodnica Krakowa)
miejskie – przechodzące obrzeżami miasta i służące do sprawnego ruchu międzydzielnicowego i aglomeracyjnego (np. Śródmiejska Obwodnica Zachodnia w Bielsku-Białej)
pozamiejskie – przechodzące poza miejską aglomeracją i służące dla tranzytu dalekobieżnego (np. IV obwodnica Krakowa, Berliner Ring)"
Droga pani Hanno jak był czas trzeba było założyć stowarzyszenie ekologiczne chroniące unikatowe bociany czy tez cos podobnego.Jedynie to zablokuje obwodnice.
W każdym z wariantow jest ktoś mocny któremu przeszkadza obwodnica. Ja mieszkam przy samej obwodnicy na przylesiu i nie mam nic przeciwko niej.Przybeda noe trasy rowerowe ceny nieruchomości wzrosną .Jedyne straci na tym firma pana P. bo zila już nie będą ekologiczne.
6.06.2016, 08:18
Piękne zasługi komitetu a tu taki ZENON któremu nieruchomość zdrożeje ,któremu nie będą przeszkadzać przejeżdżające TIR-y ale ważne żeby zioła nie były ekologiczne - jakaś MENADA zawsze się znajdzie.
Zenek
Zenek 6.06.2016, 09:53
Kultury
6.06.2016, 07:37
Mamy V-ce prezydenta z Chojnic to niech łaskawie popatrzy jak zbudowano tam obwodnicę.Jak jechałem nią pierwszy raz to nie wiedziałem ,że dawno minąłem Chojnice .Jest z dala od wszelkich zabudowań .A w Starogardzie planuje się obwodnicą przejechać po osiedlach ,pomiędzy domami ,tak tylko ażeby ominąć RYNEK. CO TO ZA OBWODNICA .?????
5.06.2016, 22:08
i przez tą kobietę Starogard ma nie mieć obwodnicy?
Są trzy czy cztery warianty budowy i te wszystkie powinny być zrealizowane a nie tylko jeden wariant.
No ale tu rządzą ćwoki więc jest jak jest.
Komorniczy
Komorniczy 5.06.2016, 21:41
Od 20stu lat mieszkam przy zblewskiej. Czy ktoś mi zrekompensuje codzienny hałas tirów i spaliny? Śmieszna kobietka
5.06.2016, 22:04
20 lat temu jak się tam wprowadzałeś to wiedziałeś czym grozi mieszkanie przy berlince.
Pretensje miej do siebie.
5.06.2016, 21:40
trzeba było się na wsi wybudować to nie byłoby problemu, nie da się żyć i na wsi i w mieście jednocześnie, obwodnice są w każdym normalnym mieście i będą dalej powstawać
5.06.2016, 14:53
Obwodnica musi powstać i generalna dyrekcja powinna przyjąć najbardziej efektywny wariant aby odciążyć Starogard od tirów i samochodów osobowych. Jak będzie za daleko od miasta to prawie nikt nie będzie nią jeździł i Starogard będzie się jeszcze bardziej korkował a przecież nie oto chodzi. Z tego co pamiętam mieszkańcy na żaden z wariantów się nie zgadzali. Każdy by chciał obwodnicę ale aby nie biegła blisko mnie??? Można to zrozumieć ale nie da się zrobić obwodnicy w powietrzu! Niech Generalna Dyrekcja wyznaczy najbardziej optymalny wariant i w końcu zacznie budować! Acha i odszkodowania ludziom zapłacić powinni duże.
kolega
kolega 5.06.2016, 09:11
Racja,
Haniu , świetne argument,y a z tą wodą to nie po przegotowaniu tylko na surowo jet lepsza od wszystkich butelkowanych lepiej jak ktos lubi gaz. to l dokupić sam CO2 I PIC NASZĄ , KTÓRA BEZ KOAGULANTÓW I INNych CHEMICZNYCH ZWIĄZKÓW WPROWADZAna jet do naszych kranów. 2litry kupionej to 1000 litrów naszej wody , która -80 m leży pod nami - 10 tys. lat i jest nieskażona..
POZDRAWIAM

Pozostałe