piątek, 19 kwietnia 2024 23:38
Reklama

Za nami turystyczne targi w Lubaniu

W dniach 26 – 27 lipca br., w Lubaniu k. Kościerzyny, odbyły się Pomorskie Targi Turystyki Wiejskiej i Kulturowej „Lato na Pomorzu”, połączone z Pomorskim Przeglądem  Folklorystycznym w ramach Dni Folkloru Pomorza. Patronat medialny nad Targami sprawował uje Rolnik Pomorski.  
 Za nami turystyczne targi w Lubaniu

50. wystawców
Impreza została zorganizowana po raz pierwszy. Pomimo debiutu zgłosiło się na nią ponad 50 wystawców.
- Niestety, debiutanta nie rozpieszczała pogoda – mówi Paulin Hering z PODR. - Sobotni poranek rozpoczął się intensywnym deszczem, który nie chciał opuścić nas przez cały dzień. Na szczęście w drugim dniu, pogoda się poprawiła, pozwalając zwiedzającym, bez przeszkód, zapoznać się z ofertą na stoiskach.
Tematem przewodnim targów była szeroko pojęta turystyka na obszarach wiejskich. Wśród wystawców były: Lokalna Organizacja Turystyczna „Serce Kaszub”, Wdzydzki Park Krajobrazowy, Lokalna Grupa Działania „Stolem” , Zagroda Edukacyjna Karola Bober oraz Ferma Strusi Afrykańskich „Agro Struś” z Garczyna. Na Targach można było posmakować regionalnych produktów kulinarnych, które przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Skorzewa oraz kół gospodyń obecnych na stoisku Starostwa Powiatowego w Wejherowie. Szczególną uwagą smakoszy cieszył się pokaz zorganizowany przez Agencje Rynku Rolnego „Ryby - najlepsze z Pomorza”, na którym można było zjeść zupę rybną.
Bardzo dużym zainteresowaniem dzieci i dorosłych, cieszyły się pokazy militarne. Na strzelnicy ASG można było postrzelać z replik broni. Barwnie prezentowało się obozowisko Wikingów, gdzie można było podpatrzyć życie obozowe, kibicować wojom uczestniczącym w turnieju lub postrzelać z łuku.
Miłośnicy ptaków mogli odwiedzić wystawę gołębi i drobiu ozdobnego, posiadacze ogrodów zakupić rośliny, ryby do oczek wodnych lub sprzęt do swojego ogrodu, amatorzy uprawiania sportów wodnych mogli nabyć łódkę lub kajak.
 
Dni Folkloru Pomorza
Główną atrakcją obu dni był Pomorski Przegląd Folklorystyczny organizowany w ramach Dni Folkloru Pomorza, na wystąpiły najlepsze pomorskie zespoły ludowe. Patronat Honorowy nad Przeglądem objął Mieczysław Struk - Marszałek Województwa Pomorskiego a medialny Rolnik Pomorski. Imprezę koordynowały: Karolina Wróbel i Barbara Ditrich (PODR). Partnerem Przeglądu było Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
W sobotę pogoda zawiodła. Mimo to udanie wystąpiły zespoły dziecięce i młodzieżowe: Roczitkòwé Jagòdë, Tuchlińskie Skrzaty, Młoda Kościerzyna, Malutkie Gzubki ze Starogardu Gdańskiego i Kaszubskie Nuty.
Poza konkursem zaśpiewał, po kaszubsku, dyr PODR Aleksander Mach. Dostał duże brawa.
W niedzielę, przy pięknej pogodzie, na scenie zaprezentowały się dorosłe zespoły: Kaszubianki, Wesoła Gromadka, Serenada, Czarne Kapelusze, Słowinki, KRËBANE, Kościerzyna, Sierakowice, Kociewie.
 
Wyniki
SOBOTA. Zespoły dziecięce i młodzieżowe. Grand PRIX (dzieci w wieku 11-15 lat) - Dziecięcy Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Tuchlińskie Skrzaty (pow. kartuski, Sierakowice).
Kategoria zespoły taneczne, 1 miejsce - Kaszubskie Nuty (pow. kościerski)
Nagroda Publiczności - Dziecięcy Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Tuchlińskie Skrzaty (dzieci w wieku 3 - 10 lat).
NIEDZIELA. Dorośli. Grand Prix - Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Sierakowice.
1 miejsce w kat. zespoły wokalno – instrumentalne - Zespół Wesoła Gromadka (powiat kwidzyński),
1 miejsce w kat. kapele ludowe - Kapela Kaszubska Czarne Kapelusze (powiat pucki),
1 miejsce w kat. Zespoły taneczne - Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Kościerzyna.
Nagroda Publiczności - Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Kościerzyna.

 


 


Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

słabe opady deszczu

Temperatura: 4°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama