II Pomorskie Forum Nasienne

  • 24.02.2015, 19:11
  • Agnieszka Grabowska PODR opr. J.Rokiciński
II Pomorskie Forum Nasienne

Podziel się:

Oceń:

Producenci rolni oraz przedsiębiorcy związani z sektorem produkcji roślinnej spotkali się w poniedziałek, 23 lutego, na II Pomorskim Forum Nasiennym, w Kościerzynie.

Zadania
Celem spotkania było uświadomienie rolnikom, w jakim stopniu stosowanie kwalifikowanego materiału siewnego może wpłynąć na uzyskanie wysokiej jakości plonów roślin uprawnych.
Forum otworzył dyr. PORD Aleksander Mach. Gośćmi forum byli: Jan Zdrojewski z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kościerzynie, Kazimierz Sumisławski zca dyr. Departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska UMWP i Mirosława Domańska zca dyr. SDOO w Karżniczce.

Prelegenci
Dr hab. inż. Renata Gaj z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przybliżyła uczestnikom forum zasady nawożenia plantacji zbóż ozimych i jarych w celu poprawy ilości i jakości plonu, co w obecnych czasach jest bardzo istotne ze względu na niską dochodowość produkcji rolniczej i wysokie koszty zakupu środków do produkcji.
Mirosława Domańska omówiła reguły corocznego tworzenia Listy Odmian Zalecanych do uprawy w województwie pomorskim, a także wyniki plonowania roślin uprawnych uzyskanych w naszym województwie w Porejestrowym Doświadczalnictwie Odmianowym i Rolniczym PDOiR. Hanna Kowal z Polskiej Izby Nasiennej przedstawiła korzyści, jakie można osiągnąć stosując kwalifikowany materiał siewny i sadzeniakowy, a także wymagania jakie powinien spełnić sprzęt przeznaczony do zaprawiania nasion. Paweł Kochański z Agencji Nasiennej w Lesznie przypomniał o obowiązku jaki spoczywa na producentach rolnych stosujących do siewu i sadzenia materiał z własnych zbiorów, a także jakie wynikają konsekwencje prawne z nieprzestrzegania tych przepisów. Robert Mikołajczyk z Agencji Rynku Rolnego w Gdyni zachęcał zebranych do wysiewu kwalifikowanego materiału siewnego i składania wniosków w celu otrzymania dotacji na ten cel a Joanna Dalecka i Grzegorz Drozdowski z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gdańsku przedstawili zasady przeprowadzania kwalifikacji polowych plantacji nasiennych, wydawania paszportów i omówili obowiązujące wszystkich rolników od 1 stycznia 2014 roku zasady Integrowanej Ochrony Roślin.

Uczestnicy forum mogli zaopatrzyć się w sprzęt do produkcji rolnej i kwalifikowany materiał siewny i sadzeniowy od firm odgrywających dużą rolę na polskim rynku.

Patronem medialnym wydarzeń PODR jest Rolnik Pomorski.

 

Agnieszka Grabowska PODR opr. J.Rokiciński

Zdjęcia (1)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe