Dni dawców szpiku już w maju

  • 29.04.2016, 07:57
  • (A)
Dni dawców szpiku już w maju

Podziel się:

Oceń:

Akcje rejestracji potencjalnych dawców odbędą się w Malborku, Sztumie, Nowym Stawie, Suszu, Dzierzgoniu a także w Nowym Dworze Gdańskim. Przyjaciele, znajomi,rodzina oraz Piotr Jacyno, który jest twarzą całego przedsięwziecia, liczą na zaangażowanie społeczności świadomej problemu, jakim jest nowotwór krwi.

- Gdy pojawiła się informacja o tym ze Piotr Jacyno jest chory na białaczkę, do Fundacji DKMS Polska zaczęły zgłaszać się osoby z pytaniem, czy mogą cokolwiek zrobić? Czy mogą zorganizować Dzień Dawcy Szpiku? Tym sposobem finalnym efektem chęci pomocy, działania, zaangażowania i wsparcia wielu osób są Dni Dawcy Szpiku dla Piotra i Innych, które odbędą się w sześciu miejscowościach. Piotr Jacyno jest silnie związany z harcerstwem, co naturalnie pociągnęło za sobą włączenie się jego przyjaciół i znajomych z tego środowiska. Wielu zaangażowanych w działania to także osoby, które w przeszłości poznały Piotra, gdy to on na ich zaproszenie brał udział w koncertach charytatywnych na rzecz innych ludzi – tłumaczy Ewa Nawrot, koordynator ds. rekrutacji dawców Fundacji DKMS Polska.

Sercem działań jest Malbork – miasto, w którym Piotr mieszka. Patronat honorowy nad akcją objął burmistrz Marek Charzewski.

- Poza przyjaciółmi Piotra, czynnie włączyli się przedstawiciele Urzędu Miasta, władze kościoła, centrum kultury, szkoły, służby mundurowe oraz przedstawiciele wielu instytucji – wylicza Ewa Nawrot. - Podobnie jest w innych miejscowościach. W Suszu inicjatorami akcji są Centrum Sportu i Rekreacji im. Jana Pawła II oraz Harcerski Klub Ratowniczy w Suszu. W Sztumie i Nowym Stawie inicjatywę podjęły Sztumskie Centrum Kultury oraz Nowostawskie Centrum Kultury i Biblioteki. W Dzierzgoniu Dzień Dawcy odbędzie się podczas Rodzinnego Pikniku, a w Nowym Dworze Gdańskim w akcję włączy się jedna ze szkół. We wszystkich miejscowościach zaangażowani są znajomi i przyjaciele Piotrka oraz dziesiątki osób chcące pomóc Innym.

Niestety, pomimo zarejestrowanych w polskim rejestrze Poltransplantu ponad 995 tys. potencjalnych dawców i ponad 27 mln w bazach na całym świecie – wielu pacjentów nadal nie znajduje swoich genetycznych bliźniaków.

Rejestracja podczas Dni Dawcy będzie prowadzona za pomocą pobrania próbki krwi lub wymazu z wewnętrznej strony policzka. W akcji wezmą udział dziesiątki wolontariuszy.

(A)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe