czwartek, 25 kwietnia 2024 17:36
Reklama

10. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim

21 i 22 października w Muzeum Tradycji Szlacheckiej  w Waplewo Wielkie odbędą się dziesiąte Pomorskie Dni Chopinowskie.
10. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim

21.10.2016 godz. 17:00
KONCERT MUZYKI KLASYCZNEJ

Recital fortepianowy w wykonaniu Macieja Gańskiego

Fryderyk Chopin (1810-1849)
- Polonez As-dur op. 53

Fryderyk Chopin/Ferenc Liszt (1811-1886)
- 6 Pieśni z op. 74 w opr. na fortepian solo:
Życzenie, Wiosna, Pierścień, Hulanka, Moja pieszczotka, Narzeczony

Richard Wagner (1813-1883)/Ferenc Liszt
- Recytatyw i Romans O du mein holder Abendstern z opery Tannhäuser
- Uwertura do opery Tannhäuser

Maciej Gański należy do grona wybitnych polskich pianistów swojego pokolenia. W 2008 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu prof. A. Artykiewicza. Od 2009 r. pracuje w swojej macierzystej uczelni.

Jest laureatem ponad 20 konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in.:
- I nagrody na Konkursie Yamaha Music Foundation of Europes w Aarhus;
- II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Bradshaw & Buono w Nowym Jorku;
- II nagrody i Nagrody Specjalnej na VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym na Majorce;
- II nagrody na VIII Międzynarodowym Konkursie im. M. K. Ogińskiego na Białorusi;
- I nagrody na V Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Zabrzu.

Ma w swoim dorobku już ponad 500 koncertów w wielu państwach europejskich oraz w Japonii, USA i Egipcie; wielokrotnie występował jako solista z orkiestrami symfonicznymi. Otrzymał kilkanaście prestiżowych stypendiów polskich i zagranicznych.

21.10.2016 godz. 18:00
KONCERT KAMERALNY ZESPOŁU TRIO SOPOT

MAŁGORZATA SKORUPA – skrzypce
ANNA SAWICKA – wiolonczela
ELŻBIETA ROSIŃSKA – akordeon

Georg Friedrich Händel (1685-1759)
- Sonata A-dur na skrzypce i basso continuo op. 1 nr 14
Adagio – Allegro – Largo – Allegro

Fryderyk Chopin (1810-1849)
-Trois Ècossaises op. 72

Mátyás Seiber (1905-1960)
- Introdukcja i Allegro

Krzysztof Naklicki (1961)
- Hej, morze!
- Toccata

Krzysztof Olczak (1956)
- MEA

Łukasz Woś (1967)
- Dedykacja

Jerzy Mądrawski (1961)
- Kujawiak i Obertas z „Albumu polskiego”

Matti Murto (1947)
- Divertimento

TRIO SOPOT tworzą absolwentki Akademii Muzycznej w Gdańsku związane z macierzystą uczelnią i instytucjami muzycznymi Wybrzeża. Zespół istnieje od 1991 roku. Artystki koncertowały na wielu festiwalach w Polsce, Niemczech i Szwajcarii.

Małgorzata Skorupa ukończyła gdańską uczelnię w klasie skrzypiec prof. Henryka Keszkowskiego oraz kursy mistrzowskie w Austrii, Niemczech i na Węgrzech. Dokonała wielu prawykonań dzieł współczesnych kompozytorów. Jest cenionym profesorem Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. w Gdańsku.

Anna Sawicka ukończyła gdańską uczelnię w klasie wiolonczeli Romana Sucheckiego, a następnie Szkołę Muzyki Dawnej w Genewie w klasie wiolonczeli barokowej Phillippe Mermoude'a i violi da gamba Roberto Gini. Jest członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Muzyki Dawnej. Zajmuje się pedagogiką i pracą naukową. Jest koncertmistrzem orkiestry Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Elżbieta Rosińska ukończyła gdańską uczelnię w klasie akordeonu Józefa Madanowskiego oraz kursy mistrzowskie w kraju i za granicą. Dokonała kilkunastu prawykonań utworów. Pracuje w macierzystej uczelni na stanowisku profesora. Jest autorką książki i licznych artykułów poświęconych muzyce akordeonowej i jej wirtuozom. Organizuje dla młodych muzyków Kaszubskie Warsztaty Akordeonowe.

22.10.2016 godz. 17:00
KONCERT MUZYKI JAZZOWEJ

Duo Elégance
DAVID FRIEDMAN (wibrafon)
PETER WENIGER (saksofon)

Duo Elégance to wyjątkowy, i – jak sami się nazwali - „elegancki” duet w dosyć nietypowej instrumentalnej kombinacji: wibrafon i saksofon. Obaj muzycy dzięki swej wyjątkowej wyobraźni i najwyższego rodzaju muzykalności tworzą podczas występu szczególną, magiczną atmosferę. Ich płyta „Retro” została nominowana do niemieckiej nagrody Grammy.

David Friedman to amerykański wibrafonista, jeden z wiodących muzyków grających na tym instrumencie. Wyjątkową wyrazistość swojej gry udowodnił podczas niezliczonych koncertów i nagrań z artystami tak różnymi, jak Leonard Bernstein, Bobby McFerrin, Wayne Shorter, George Benson, czy Yoko Ono. Jego spotkania z luminarzami jazzu owocowały zawsze sesjami, których najważniejszą cechą jest otwarty dialog pomiędzy muzykami. Prowadzi Wydział Jazzu na Universität der Künste w Berlinie i jest cenionym na świecie pedagogiem.

Peter Weniger jest jednym z czołowych instrumentalistów europejskiej sceny jazzowej, członkiem niemieckiego zespołu jazzowego Allstar–Band. Urodzony w Hamburgu i mieszkający obecnie w Berlinie saksofonista występował z takimi muzykami jak John Abercrombie, Adam Nussbaum, Conrad Herwig, Jeff Hamilton i Dave Liebman. W jego grze słychać inspirację muzyką wielkich saksofonistów – Sonny’ego Rollinsa, Stana Getza czy Warne’a Marsha. Od 1999 roku pracuje na Universität der Künste w Berlinie, gdzie jest dyrektorem artystycznym Instytutu Jazzu.


Termin: 21.10.2016-22.10.2016
Miejsce: Muzeum Tradycji Szlacheckiej ,Waplewo Wielkie, Gmina Stary Targ

 



Podziel się
Oceń

pochmurnie

Temperatura: 9°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama