DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk

Kociewska wieś pozyskała milion dotacji

  • 28.04.2012, 08:04
  • Janusz Rokiciński
Kociewska wieś pozyskała milion dotacji
Podziel się:
Oceń:
Sołectwo Obozin w gminie Skarszewy bardzo skutecznie zabiega o zewnętrzne środki. To tu, od 2009 roku działa miasteczko westernowe i odbywają się pikniki gromadzące tysiące ludzi.

Milion na aktywizację zawodową niepełnosprawnych

Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze

 

Kociewska wieś pozyskała milion dotacji

OBOZIN k.SKARSZEW. Uroczyście otwieram projekt „Kociewskie Centrum Integracji Społecznej”: Eleni Tzoka, Grzegorz Miszewski. Takie podpisy widnieją pod dokumentem uroczyście parafowanym w zabytkowym kościółku św. Michała Archanioła w Obozinie.

Na inaugurację projektu, 14 stycznia, Stowarzyszenia Miłośników Obozina i Kociewia zorganizowało koncert kolęd w wykonaniu miejscowych dzieci i Eleni.

 

Koncert

Kościółek był pełny ludzi.

- Sobotni koncert kolęd w wykonaniu dzieci i młodzieży z Obozina pod kierownictwem Agnieszki Sprengel był piękny – chwali sołtys wsi Grzegorz Miszewski koncert. - Potem pięknie wystąpiła Eleni.

Jak zwykle na tak ważnej, wiejskiej imprezie były, w kociewskich strojach, panie z KGW z panią przewodnicząca Celiną Brzeską.

- Panie przygotowały podziękowanie dla Eleni i ks. Darka Lemana, który jest nam bardzo przyjazny i zaprosił Eleni - mówi sołtys Miszewski.- Wszystkie ławki i chór były zajęte.

Eleni jest polską piosenkarką o greckich korzeniach. Naprawdę nazywa się Eleni Tzoka (z domu Milopoulu). Urodziła się 27 kwietnia 1956 r w Bielawie. Artystyczne inspiracje czerpała z domu rodzinnego, po maturze (1975 r) występowała z zespołem Prometheus i rozpoczęła karierę solową.

 

O projekcie

- Projekt ma za zadanie aktywizację zawodową 28 osób niepełnosprawnych: 17 kobiet i 11 mężczyzn, w większym stopniu narażonych na wykluczenie społeczne – mówi Grzegorz Miszewski, prezes Stowarzyszenia miłośników Obozina i Kociewia. - W ramach projektu otrzymają wsparcie psychologiczne, psychospołeczne i zawodowe, przewidziano także rozwijanie różnych umiejętności oraz zmianę lub podniesienie ich kwalifikacji. To mamy zapisane w programie.

Realizacja projektu potrwa od 14 stycznia stycznia 2012 do 30 kwietnia 2014 roku. Jego realizatorem jest Kociewskie Centrum Integracji Społecznej (decyzja wojewody nr 3/2011) przy Stowarzyszeniu Miłośników Obozina i Kociewia, a partnerem przedsięwzięcia jest Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Bolesławowie. Wartość zadania to ponad 1 mln zł.

- Cieszę się, że udało się pozyskać tak znaczące środki, dzięki którym 28 niepełnosprawnych z naszego powiatu odnajdzie się zawodowo. Jako partnerzy projektu weźmiemy w nim bardzo aktywny udział, wykorzystując nasza szkolną bazę i fachowców – zapewnia dyr ZSR CKP Alfred Porte'e.

 

O Sołectwie

Sołectwo Obozin bardzo skutecznie zabiega o zewnętrzne środki. To tu, od 2009 roku działa miasteczko westernowe i odbywają się pikniki gromadzące tysiące ludzi.

- Do tej pory wsi udało się realizować cztery projekty – mówi Miszewski. - Trzy tzw. małe, realizowane w ramach LGD Chata Kociewia „Działaj Lokalnie” dotyczyły pikników country, a czwarty, książki „Z dziejów Obozina”. Książka to bardzo ciekawa praca dotycząca mieszkańców i naszych przodków. Krzysztof Kowalkowski, w mojej i mieszkańców ocenie, napisał bardzo dobrą książkę, dlatego wystąpiliśmy o przyznanie mu „Kociewskiego Pióra”.

 

Ewa Myśków

Nowy projekt napisała dla wsi Ewa Myśków, skarszewianka, prowadząca w „Pięknym zakątku” (Skarszewy) biuro projektów unijnych.

- Kiedy stanęła na mojej drodze zaproponowała mi napisanie projektu wspierającego nasze pikniki. Potem Ewa została członkiem a teraz jest wiceprezesem naszego Stowarzyszenia. Ten projekt za ponad milion to jej dzieło i dziecko – chwali Miszewski.

Projekt został złożony na początku 2011. Uroczyste podpisanie umowy odbyło się 14 października w Urzędzie Marszałkowskim. Pieniądze na koncie były w listopadzie. Wszystko zostało dograne i dopięte do końca 2011 i z początkiem stycznia projekt mógł ruszyć.

Za całość odpowiada prezes a koordynatorem jest Ewa Myśków.

 

Nabór

Zostanie przeprowadzony w styczniu.

- Będą ogłoszenia w prasie – zapowiada Miszewski. - Po ukończeniu szkolenia uczestnicy otrzymają certyfikaty. Będziemy także zabiegali u pracodawców o to, aby po zakończeniu staży zatrudnili beneficjentów programu.

- Osoby zainteresowane udziałem w projekcie zapraszamy do zgłaszania się do Biura Projektu
w Skarszewach przy ul. Kościerskiej 2, tel. 58 588 23 98 – dodaje Ewa Mysków.- Nasz Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach
Poddziałania 7.2.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

 

Mają kolejne pomysły

Stowarzyszenie zgłosiło dwa kolejne projekty. Oba przeszły wstępną ocenę i oba są adresowane

do mieszkańców Obozina.

Janusz Rokiciński

 

foty

Obozin1 A. Porte'e, G. Miszewski i Eleni.

Obozin2 Eleni zaśpiewała pięknie.

Obozin3 Pamiątkowe zdjęcie z członkiniami KGW Obozin.

 

APLA

Celem ogólnym projektu

jest aktywizacja zawodowa 28 osób niepełnosprawnych (17 kobiet i 11 mężczyzn), w większym stopniu narażonych na wykluczenie społeczne poprzez wsparcie psychologiczne, psychospołeczne i zawodowe, rozwijanie umiejętności społecznych oraz zmianę lub podniesienie ich kwalifikacji w okresie od 01.01.2012r. Do 30 kwietnia 2014.

Jest skierowany jest do osób które zamieszkują powiat starogardzki, są w wieku aktywności zawodowej (15-64 lata), są osobami niezatrudnionymi: bezrobotnymi lub nieaktywnymi zawodowo, posiadają orzeczenie o niepełnosprawności.

Janusz Rokiciński

Zdjęcia (1)

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Rekowska
Rekowska 2.10.2018, 15:00
Od tamtej pory minęło kilka lat.Ciekawe jak obecnie wygląda sytuacja tych 28 osób.Może ktoś wie?

Pozostałe