Specjalistyczna opieka w wyjątkowym miejscu

  • 13.04.2016, 11:22
  • (fox)
Specjalistyczna opieka w wyjątkowym miejscu

Podziel się:

Oceń:

Ponad 2 mln zł kosztowała modernizacja budynku Samodzielnego Publicznego Ośrodka Terapii i Rehabilitacji dla Dzieci w Kwidzynie. Wyremontowana siedziba już od miesiąca służy jego podopiecznym. -Dzięki zrozumieniu i wsparciu lokalnych władz mamy wyjątkowe miejsce, w którym specjalistyczna opieką obejmujemy dzieci i młodzież niepełnosprawną oraz zapewniamy pomoc potrzebną rodzinie – podkreślano podczas otwarcia.  

Samodzielny Publiczny Ośrodek Terapii i Rehabilitacji dla Dzieci w Kwidzynie funkcjonuje w zmodernizowanym budynku już prawie od miesiąca. Powierzchnia budynku to aż 976,7 m2. Na dwóch piętrach pracuje tutaj 30 osób, a specjalistyczna kadra ośrodka stanowi 87 procent załogi.

Dwa piętra – aż 14 gabinetów

Na modernizację budynku z budżetu miasta przeznaczono kwotę 2,1 mln zł. Dzięki temu odnowiony został parter budynku, którzy przystosowany został do wymagań podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Mieści się tu aż 14 gabinetów, w których prowadzona jest terapia i rehabilitacja dzieci. Osiem gabinetów przeznaczonych jest do prowadzenia fizjoterapii, tj. kinezyterapii, hydroterapii, laseroterapii oraz integracji sensorycznej. W sześciu pozostałych odbywa się terapia. Jest gabinet adaptacji funkcjonalnej, przeznaczony do specjalistycznych konsultacji dzieci z poważnymi problemami w porozumiewaniu się, dwa gabinety logopedyczne, dwa gabinety psychologiczne, gabinet pedagogiczny oraz terapii zajęciowej. Znajdują się tu również dwa gabinety lekarskie oraz wypożyczalnia sprzętu i pomocy terapeutycznych.

Piętro budynku zostało podzielone natomiast na dwie części. Jedna część przeznaczona została na potrzeby administracji ośrodka, natomiast w drugiej urządzono specjalistyczne gabinety do prowadzenia zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dzieci. Dzięki modernizacji zagospodarowano również otoczenie budynku, zapewniając nowy, duży parking dla gości ośrodka.

Wsparcie Rehabilitacyjnego Centrum Rozwoju Porozumiewania

Samodzielny Publiczny Ośrodek Terapii i Rehabilitacji dla Dzieci istnieje od 1993 roku. Jest nowoczesną placówką, zapewniającą wysoko wyspecjalizowane usługi terapeutyczne i rehabilitacyjne dzieciom niepełnosprawnym oraz ich rodzinom. Prowadzi terapie i rehabilitacje, zapewnia opiekę lekarską w dziedzinie neurologii i rehabilitacji medycznej oraz propaguje rozwiązania wspierające osoby ze złożonymi zaburzeniami komunikacji. Z usług SPOTiR korzysta rocznie ok. 1000 dzieci niepełnosprawnych z miasta i gmin powiatu kwidzyńskiego, a także ok. 200 dzieci z całego kraju.

Od 1997 roku Ośrodek współpracuje ze Stowarzyszeniem Rehabilitacyjne Centrum Rozwoju Porozumiewania, w zakresie rozwijania i propagowania wiedzy na temat wspomagających i alternatywnych sposobów porozumiewania się. RCRP realizuje działania szkoleniowe, informacyjno-publikacyjne oraz terapeutyczne adresowane do osób niepełnosprawnych z zaburzeniami porozumiewania się. Działalność RCRP finansowana jest ze środków PFRON i środków samorządowych.

Trzy instytucje pod jednym dachem

W celu rozszerzenia świadczeń dla dzieci niepełnosprawnych i zagrożonych nieprawidłowym rozwojem w 2007 roku, z inicjatywy kierownictwa SPOTiR i zarządu RCRP, w budynku powstała również Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. W ten sposób w jednym miejscu znalazły się trzy instytucje (Ośrodek Terapii i Rehabilitacji, Stowarzyszenie RCRP oraz Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna), które wspólnie realizują uzupełniające się działania zapewniając dzieciom niepełnosprawnych i ich rodzinom kompleksowe zaspokajanie potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Poradnia prowadzi diagnostykę dzieci w wieku od 0 do rozpoczęcia edukacji szkolnej oraz opiniuje o potrzebnie wspomagania rozwoju dziecka. Dzieci, których rozwój jest zagrożony, objęte są terapeutyczną opieką poradni, równocześnie korzystając ze specjalistycznej opieki SPOTiR. Wczesne wspomaganie rozwoju dzieci niepełnosprawnych i zagrożonych nieprawidłowym rozwojem dotowane jest przez starostwo kwidzyńskie.

Ośrodek przystosowany do norm i przepisów

Podczas uroczystego otwarcia Magdalena Grycman podziękowała wszystkim zaangażowanym w modernizację budynku.

-Szczególnie dziękuję burmistrzom naszego miasta i Radzie Miejskiej, którzy pomimo wielu innych potrzeb przeznaczyli z budżetu miasta 2 mln złotych na realizację przebudowy budynku – mówiła. -Chciałabym także podziękować Zakładowi Karnemu w Kwidzynie za udostępnienie dodatkowych ,,rąk do pracy”.

Dyrektor SPOTiR przypomniała, ze ośrodek istnieje już 23 lata.

-Zaistniał w świadomości społecznej jako placówka stale polepszająca jakość świadczeń oraz ich zakres, tak by zaspakajać potrzeby dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. To dla mnie osobiście również szczególna chwila. Pamiętam, gdy 23 lata temu stawialiśmy pierwsze kroki. Dziś dzięki konsekwentnej i systematycznej pracy całej załogi, a także rozwijającej się świadomości społecznej oraz pomocy wielu środowisk i ludzi dobrej woli, mamy w Kwidzynie nowoczesny, przyjazny i przystosowany do obowiązujących norm i przepisów Ośrodek – stwierdziła M. Grycman.   

(fox)

Zdjęcia (5)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe