Szpital ponownie strajkuje

  • 27.04.2016, 08:20
  • (fox)
Szpital ponownie strajkuje

Podziel się:

Oceń:

Dziś (środa – 27 kwietnia) rozpoczyna się strajk w kwidzyńskim szpitalu. Do końca tygodnia będzie on miał formę jednogodzinnych strajków ostrzegawczych, trwających od godz. 12.00 do godz. 13.00. W tym czasie odbywać się będą wiece pracowników, a w szpitalu przyjmowani będą jedynie pacjenci wymagający niezwłocznego udzielenia pomocy. Od 4 maja protestujący zapowiadają zaostrzenie strajku.

Protestujący poinformowali w wydanym komunikacie, że od 4 maja szpital pracował będzie jak w dni wolne od pracy, a świadczenia udzielane zostaną jedynie w stanach nagłych. Pozostali pacjenci informowani będą o miejscach, w których będą mogli uzyskać świadczenie, na które zostali skierowani.
Decyzję o zaostrzeniu strajku podjęto po przedstawieniu przez komitet strajkowy informacji o przeprowadzeniu rozmów. Zaproponowana kwota 100 zł podwyżki w sekcji utrzymania czystości, sekcji żywienia oraz dla sekretarek medycznych uznana została za daleką od oczekiwań pracowników. Strajkujący domagają się przedstawienia kompleksowej propozycji regulacji płacowej obejmującej wszystkich zatrudnionych, których wynagrodzenie jest poniżej średniej płacy krajowej w roku 2015 (3 889,78 zł).
W komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej protestujący przepraszają pacjentów za utrudnienia i zapewniają, że przyjmą każdego chorego wymagającego natychmiastowej lub pilnej pomocy. Pozostali mogą się jednak spotkać z utrudnieniami.
-Odpowiedzialność za ten stan rzeczy podnoszą władze naszego szpitala, bowiem samorząd powiatowy nami się już nie interesuje – podkreślono.

 

Treść pisma skierowanego do władz spółki

Na podstawie art. 20 pkt 3 Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych z dnia 23 maja 1991 z późn. Zmianami  Komitet Strajkowy Pracowników zawiadamia, że z dniem 27.04. 2016 r. rozpocznie się w naszym szpitalu czynna akcja strajkowa, o której powiadomiliśmy pismem z dnia 15.04.2016 r, a którą odroczyliśmy licząc na przedstawienie nam satysfakcjonujących propozycji płacowych. Po rozmowach przeprowadzonych w dniu 25 kwietnia ofertę Państwa, dotycząca jedynie najniżej zarabiających pracowników uznaliśmy za daleko idącą od oczekiwań. Mimo to przedstawiliśmy ją protestującym pracownikom, którzy jednogłośnie ją odrzucili.
W imieniu strajkujących domagamy się przedstawienia kompleksowej propozycji podwyżek wynagrodzeń obejmującej wszystkie grupy pracowników – za wyjątkiem osób najwyżej wynagradzanych, otrzymujących płacę powyżej średniej płacy krajowej.
Doceniając fakt podjęcia rozmów i wierząc mimo dotychczasowych złych doświadczeń w intencję zakończenia sporu łagodzimy czasowo zapowiadaną pismem formę strajku, który przebiegać będzie w sposób następujący:
1.Od dnia 27 kwietnia codziennie we wszystkie dni robocze odstąpimy od pracy na czas 1 godziny – od godziny 12.00 do 13.00. Dotyczy to wszystkich pracowników za wyjątkiem osób wyznaczonych do udzielania świadczeń pacjentom znajdującym się w stanie bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia.
2.W czasie 1 godzinnych przerw w pracy odbywać się będą zebrania strajkowe pracowników szpitala z udziałem osób wspierających, przedstawicieli władz związków zawodowych i mediów.
3.Od dnia 4 maja szpital pracować będzie w trybie ostro dyżurowym, czyli będzie udzielał świadczeń tak, jak w dni świąteczne. Od godziny 7.00 do 15.00 przy wjeździe na teren szpitala wystawione zostaną posterunki strajkowe, a wejście i wjazd na teren szpitala ograniczony zostanie do osób, które wymagały będą natychmiastowej pomocy medycznej.
Celem zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom szpitala gotowi jesteśmy do uzgodnień organizacyjnych w tym zakresie.
Oczekujemy, że Zarząd Spółki „ZDROWIE” powiadomi o utrudnieniach instytucje odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotne mieszkańców oraz zapewni im zastępcze miejsca udzielania świadczeń w trypie pilnymi planowym. Ze swojej strony przygotujemy pisemną informację o pracy okolicznych szpitali, którą przekazywać będziemy osobom odsyłanym.
Z ubolewaniem stwierdzamy, że eskalacja strajku wynika z niedocenienia przez Państwa skali i wagi problemu oraz z opieszałego w tej sprawie działania.

Stanowisko Spółki „Zdrowie”

Zarząd Spółki Zdrowie jest bardzo zaskoczony informacją o wznowieniu protestu przez pracowników i zaostrzeniu jego formy. Rozmowy prowadzone w poniedziałek 25 kwietnia z przedstawicielami związków zawodowych  odnośnie podwyżek dla najmniej zarabiających grup zawodowych  zapoczątkowały dialog i wierzyliśmy, że doprowadzą nas do porozumienia. Zaplanowano kolejne spotkanie na 9 maja. Nic nie wskazywało na groźbę eskalacji protestu.
Także w sprzyjającej atmosferze odbyło się poniedziałkowe spotkanie z pracownikami Spółki Zdrowie, podczas którego przedstawiciele zarządu EMC  zaprezentowali plany rozwoju kwidzyńskiego szpitala.
Zapowiedziana przez związki zawodowe  forma i eskalacja protestu niesie zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów, którzy będą musieli szukać pomocy w innych odległych placówkach. Czujemy się za nich odpowiedzialni i apelujemy do wszystkich pracowników o niezaostrzanie formy protestu kontynuację dialogu.

(fox)

Zdjęcia (1)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe