czwartek, 25 kwietnia 2024 11:31
Reklama

„Niebiańskie” prezentacje trzeciego dnia Animo

Spektakle „Noe” Adama Walnego oraz „Made in heaven” Grupy Coincidienta to główne pozycje trzeciego dnia Festiwalu Animo Kwidzyn 2016.
„Niebiańskie” prezentacje trzeciego dnia Animo

Tegoroczna edycja festiwalu to przede wszystkim prezentacja autorskich pomysłów artystycznych. To również spotkanie pod hasłem „Artistic nature is my opportunity”, rozszyfrowujące ukryte znaczenie słowa ANIMO.

We czwartek, 6 października, obejrzeć będzie można m.in. najnowszy spektakl Adama Walnego zatytułowany „Noe”. Prezentację będzie można obejrzeć o godz. 17.30 na dziedzińcu kwidzyńskiego zamku. Dzień zakończy natomiast „Made in heaven” przygotowany przez polską Grupę Coincidienta.
Festiwal to również kino. Jak co roku Małgorzata Sady przywiezie do Kwidzyna nowinki ostatnich spotkań i festiwali filmu animowanego. Natomiast w projekcie „Kino z plecaka” Jadwiga Sitnicka przeniesie uczestników w świat malarstwa i literatury.
Szukających natomiast nieco innych wrażeń zapraszamy natomiast do „Dźwiękowego SPA” Macieja Hanuska. O godz. 17.00 w kwidzyńskim muzeum zamkowym znaleźć będzie można spokój, harmonię oraz doświadczenie wyjątkowej ciszy i kojącej atmosfery gongów i mis dźwiękowych.


Plan czwartkowych prezentacji festiwalowych
6 października
11.30 – „Dla mnie bomba” – Teatr Lalki i Ludzie (Polska)
Dla widzów od lat 10 – czas: 45 minut.
(Czarna Sala KCK, ul. Słowiańska)
12.30 – „Filmy z plecaka” – Jadwiga Sitnicka (Polska)
Dla widzów od lat 6 – czas: 30 minut.
(Muzeum Zamkowe, ul. Katedralna – pracownia edukacyjna)
17.00 – „Dźwiękowe spa” – Maciej Hanusek (Polska)
Dla widzów od lat 14 – czas: 1,3 h
(Muzeum Zamkowe, ul. Katedralna – Sala Prepozyta)
17.30 – „Noe” – Adam Walny (Polska)
Dla widzów od lat 12 – czas: 50 minut.
(Muzeum Zamkowe, ul. Katedralna – dziedziniec)
19.00 – Kino filmu animowanego – Małgorzata Sady (Polska)
Dla widzów od lat 16 – czas: 30 minut
(Czarna Sala KCK, ul. Słowiańska – namiot)
20.00 – „Made in heaven” – Grupa Coincidienta (Polska)
Dla widzów od lat 16 – czas: 70 minut
(Kinoteatr, ul. Katedralna)


NOE
Noe to spektakl o Noe – dyrygencie. Staje on przed zadaniem poprowadzenia koncertu z partytury „Potop”. Niestety Orkiestra przerażona zapisem treści koncertu ucieka. Dyrygent zostaje sam z instrumentami i rozczarowaną publicznością. Zaczyna tworzyć – instrumenty stają się zwierzętami które opowiadają o ludziach, z którymi żyli czyli o orkiestrze. Publiczność, czyli ci co zostali, też zostają nazwani i przedstawieni jako ci naiwni i głupi czyli zwierzęta…Noe zaprasza widza na Arkę, zaprasza do wspólnego tworzenia…tylko tworzenie, wspólny koncert może ocalić przed zagładą. Orkiestrą staje się  widownią. Muzyka dzięki możliwości aranżacji live jest tworzona w obecności widza i przez widza. Noe dyryguje, śpiewa i gra. Potop mija, koncert dobiega końca. Noe staje przed dylematem, co dalej… Noe płynie dalej, dalej dyryguje, mimo nieobecności orkiestry… mimo złorzeczeń żony i prób przywołania go na brzeg.

Inscenizacja, reżyseria, scenografia i wykonanie, gra aktorska: Adam Walny


Made in heaven
Początek czasu. Początek życia. Początek wszelkiej kreacji. Świat przypomina pustą scenę teatralną. Bogowie znajdują się na górze – wyżej od reflektorów. Pod deskami podłogi harcują demony. Pojawia się para ogrodników. Zasiany las rośnie w błyskawicznym tempie. Już po chwili staje się puszczą. Wykopane źródełko zmienia się w rwącą rzekę, która wpada do morza. Deski sceny pękają pod naciskiem wyrastającego spod nich masywu górskiego. Wszystko jest pod kontrolą. Wszystko jest łatwe. Na wszystko jest czas. Jest czas siania i czas zbierania, czas narodzin i czas śmierci. Jest też czas na zakopanie w żyznej ziemi jednego niebezpiecznego ziarna, ziarna mitycznego. Wyrośnie z niego roślina, która szybko wymknie się spod kontroli. Nikt i nic nie będzie w stanie powstrzymać jej przed rozprzestrzenianiem się we wszystkich kierunkach. Tak jak nikt i nic nie jest w stanie powstrzymać wiejącego wiatru, śmierci czy rozpędzonego na zjeżdżalni dziecka. Ten mit zaczyna żyć własnym życiem. Kto nie widział nieba na własne oczy, przekona się jak ono wygląda. Nie miejmy jednak złudzeń. Ta historia nie będzie miała szczęśliwego zakończenia.

Scenariusz, reżyseria, scenografia: Christoph Bochdansky
Współpraca dramaturgiczna: Marta Guśniowska
Współpraca scenograficzna: Małgorzata Tarasewicz-Wosik
Muzyka na żywo: Robert Jurčo
Występują: Dagmara Sowa i Paweł Chomczyk.



Podziel się
Oceń

bezchmurnie

Temperatura: 8°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama