Zmarł Janusz Rydzewski - artysta fotografik, dokumentalista

  • 21.03.2014, 08:07
  • (D.)
Zmarł Janusz Rydzewski - artysta fotografik, dokumentalista
Podziel się:
Oceń:
W Gdańsku w wieku 83 lat zmarł nagle wybitny fotografik, artysta, fotoreporter Janusz Rydzewski - członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Związku Polskich Artystów Fotografików.

Ceremonia pogrzebu odbędzie się w dniu 25 marca.
O godz. 11. 00 w kościele Św. Brygidy w Gdańsku odprawiona zostanie msza św. w intencji red. Janusza Rydzewskiego.  
Pogrzeb o godz. 12.30 na cmentarzu komunalnym w Sopocie.

Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze

Red. Janusz Rydzewski był cenionym fotogafikiem, dokumenatalistą, fotoreporterem. Działał w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich.

Środowisko dziennikarsie żegna red. Rydzewskiego z wielkim smutkiem. Odszedł nagle. Był wspaniałym Człowiekiem.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI.

Ze smutkiem zawiadamiam, o odejściu na zawsze naszego kolegi - zasłużonego nestora i członka Okręgu Gdańskiego.
Zmarł nagle, 17 marca w godzinach wieczornych.
Wszyscy doskonale znaliśmy Janusza jako człowieka życzliwego, zaangażowanego w sprawy dotyczące naszego okręgu, fotografii i Związku Polskich Artystów Fotografików, którego był członkiem a także Prezesem naszego okręgu w latach 1976 - 1981.
Należał również do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy oraz Fotoklubu RP a także Stowarzyszenia Marynistów Polskich.
Był artystą aktywnym niemal do ostatnich dni swojego życia. Pomimo poważnej choroby w roku 2013, szybko doszedł do siebie i zaczął uczestniczyć w spotkaniach i plenerach, nie dając znaku po przebytej chorobie w towarzystwie osób z którymi przebywał.
Twórczo i zawodowo związany był z morzem od dawna, poprzez pracę w redakcjach czasopism m. innymi DZIENNIK BAŁTYCKI, MORZE, PANORAMA PÓŁNOCY, realizował tematy związane z morzem i nie tylko.
Czynnie uprawiał żeglarstwo, nurkowanie i kąpiele zimowe z morsami.
Zawsze podziwialiśmy jego sprawność fizyczną i nie poddawanie się upływającemu czasowi, pomimo że był najstarszym z nas - miał 83 lata.
Był jednym z niewielu, którzy uczestniczyli z aparatem w strajkach sierpnia '80, stanu wojennego i późniejszych wydarzeniach w których był silnie i emocjonalnie związanym, czynnym uczestnikiem.
Posiadał bardzo bogatą dokumentację fotograficzną z tych wydarzeń.
Kilka dni temu, została zakończona ekspozycja jego wystawy w Jeleniej Górze, poświęconej właśnie tematowi związanemu z tymi wydarzeniami, zatytułowanej: "Co nam dała Solidarność".
W Jego bogatym dorobku artystycznym znajduje się wiele znanych zdjęć z tych wydarzeń, w tym zdjęcie ze stanu wojennego w Gdańsku, które stało się najbardziej znaną ikoną fotograficzną z tego okresu, przedstawiającą pluton ZOMO w staranowanej przez czołgi bramie Stoczni Gdańskiej, pod lufami tychże czołgów.
Brał udział w wielu wystawach i wydawnictwach albumowych zarówno w kraju jak też poza granicami Polski.
W ostatnich latach ściśle współpracował z Zarządem Regionu Solidarności w Gdańsku oraz Europejskim Centrum Solidarności.
Posiadał ważne odznaczenia państwowe za działalność na polu fotografii: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Krzyż Zasługi, Zasłużony Pracownik Morza (trzykrotnie nadany przez Ministerstwo Żeglugi i Gospodarki Morskiej). Zasłużony Działacz Kultury, nadany przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. Tutuł AFIAP nadany przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej.
Wraz z odejściem Janusza, tracimy pogodnego i uczynnego kolegę oraz przyjaciela, oddanego bez reszty i do końca swoich dni  sztuce fotografii.
CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI.

Staszek Składanowski

(D.)

Zdjęcia (1)

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

21.03.2014, 17:18
Fajny gość, szkoda że już Go nie zobaczymy w akcji
21.03.2014, 10:10
Odszedł wspaniały Człowiek - mistrz foto. Niech Go dobry Pan ma w wiecznej opiece

Pozostałe