Nauczycielki ze Słupska trenerkami drużyn Odysei Umysłu

  • 25.10.2016, 09:30
  • Daniel Stawski / ZSI w Słupsku
Nauczycielki ze Słupska trenerkami drużyn Odysei Umysłu

Podziel się:

Oceń:

Trzy nauczycielki z Zespołu Szkół Informatycznych w Słupsku uzyskały certyfikat trenera drużyn Odysei Umysłu - międzynarodowego konkursu edukacyjnego, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Projekt powstał w Stanach Zjednoczonych, a jego celem jest wspieranie kreatywności i ducha współpracy oraz przyjaźni wśród młodych ludzi całego świata.

Ewa Tomaszewska, Tamara Kropiowska i Monika Skwarek – nauczycielki w ZSI w Słupsku - uzyskały certyfikat trenera drużyn Odysei Umysłu. Dokument daje nauczycielkom ze Słupska uprawnienia do prowadzenia zajęć w ramach tego międzynarodowego przedsięwzięcia.

Odyseja Umysłu to edukacyjny program, który w polskiej edycji realizowany jest pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i auspicjami fundacji Odyssey of the Mind Polska. Co roku kilkadziesiąt tysięcy uczniów z całego świata bierze udział w konkursie twórczego rozwiązywania problemów. Uczestnicy konkursu podzieleni są na cztery grupy wiekowe. Biorą udział najpierw w eliminacjach regionalnych, a następnie najlepsi awansują do finału ogólnopolskiego, który wyłoni drużynę reprezentującą nasz kraj podczas światowych finałów w Stanach Zjednoczonych. Zespoły złożone z Odyseuszy liczą od 5 do 7 osób, a przewodzi im trener. Uczniowie wybierają jeden z pięciu problemów długoterminowych i przez kolejne miesiące przygotowują jego rozwiązanie. Młodzi ludzie muszą wykazać się nieszablonowym myśleniem, zgodną współpracą, efektywnym wykorzystaniem zasobów, w tym wiedzy z różnych dyscyplin, a także umiejętnością rozwiązywania złożonych problemów.

- Odyseja daje uczestnikom przestrzeń do twórczej samorealizacji, ale nie tylko. Podczas przygotowań i konkursów Odyseusze wspólnie rozwijają umiejętności związane z pracą w zespole, praktycznym łączeniem wiedzy z różnych dziedzin i niestandardowym rozwiązywaniem problemów. Uczą się tolerancji dla odmiennych pomysłów, podejmując inicjatywę i ryzyko, biorąc na siebie odpowiedzialność, a przede wszystkim świetnie się bawiąc. Naszym zadaniem jest zachęcać uczniów, by działali w duchu innowacji – łamiąc schematy i przyzwyczajenia, i w duchu kooperacji – z otwartością na pomysły i opinie innych – mówi Monika Skwarek, trenerka Odysei Umysłu i nauczycielka matematyki w Zespole Szkół Informatycznych w Słupsku.

Idea Odysei Umysłu powstała w Stanach Zjednoczonych w latach 70-tych XX wieku jako ogólnoświatowy program o randze olimpiady. Twórcą projektu jest Amerykanin dr Samuel Micklus. Odyseja Umysłu obecna jest w Polsce od ponad 25 lat. Pierwsza drużyna rozpoczęła pracę w 1989 roku, a pierwszą krajową edycję konkursu zorganizowano w roku 1992. Podczas corocznych Światowych Finałów w USA patronem konkursu jest m.in. Agencja Kosmiczna NASA.

Daniel Stawski / ZSI w Słupsku

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe