piątek, 26 kwietnia 2024 01:16
Reklama

Kampania cukrownicza w toku

W sezonie 2014/2015 cukrownie w Polsce mogą wyprodukować 1,7 mln ton cukru. W poprzednich dwóch latach ponad 1,8 mln ton. Produkcją cukru zajmuje się 18 cukrowni należących do: Krajowej Spółki Cukrowej S.A (7 cukrowni) oraz trzech niemieckich koncernów Nordzukier Polska S.A (3), Pfeifer & Langen Polska S.A (4) i Sudzucker Polska S.A. (5.). W Polsce buraki uprawia ponad 35 tys. plantatorów, a średnia powierzchnia uprawy wynosi nieco ponad 5 hektarów.
Kampania cukrownicza w toku

Spada rentowność
Jako pierwsza kampanię cukrowniczą rozpoczęła cukrownia Malbork 20 września, o 2 tygodnie wcześniej niż w sezonie 2013/2014.
Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego ocenia, że w tym roku tzw. polaryzacja, czyli zawartość cukru w korzeniu buraka wyniesie ok. 17% (w roku ubiegłym 17,6 %). Do rozliczenia ceny minimalnej buraków cukrowych w kampanii 2014/2015 będzie stosowany kurs 4,1899 PL/EUR. Burakami zostało obsiane ok. 190 tys. ha. Szacowane zbiory powinny stanowić ponad 11 mln ton. plony ok. 60 ton z hektara. Oznacza to, że produkcja cukru w sezonie 2014/2015 będzie wynosiła na poziomie 1 mln 710 tys. ton. Jest to więcej niż wynosi krajowa kwota cukrowa (1 mln 405 tys. ton), co oznacza, że w kolejnym roku cukrownie będą miały zapasy cukru. Zgodnie z prawem unijnym cukier wytworzony ponad kwotę może być wyeksportowany poza granice UE lub „przeniesiony” na kolejną kampanię cukrowniczą. Nadwyżki cukru z poprzedniej kampanii nie zostały jeszcze sprzedane, co widać po niskich cenach tego produktu w sklepach. Cukier można kupić w cenie poniżej kosztów produkcji, w wiele sieciach handlowych oferuje się poniżej 2 zł za kg.
W ocenie Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, duży spadek cen zbytu cukru w tym roku przy stabilnych cenach zbytu ,surowca będzie miał negatywny wpływ na wyniki finansowe przemysłu cukrowniczego,który w latach 2009-2013 osiągał rekordowe zyski. W 2014 roku pierwszy raz od kilku lat rentowność przemysłu cukrowniczego znacznie się zmniejsza i może być porównywalna z przeciętnymi wynikami osiągami w całym przemyśle spożywczym (ok.4 proc.).
 
Prywatyzacja KSC
Wiele emocji wzbudza prywatyzacja Krajowej Spółki Cukrowej (KSC).Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP). prowadzi prace mające na celu przeprowadzenie prywatyzacji KSC zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi, czyli w trybie oferty publicznej, skierowanej do pracowników spółki i plantatorów buraków cukrowych,związanych umowami kontrakcyjnymi z KSC. Od października 2013 prowadzone są rozmowy w sprawie koncepcji prywatyzacji z reprezentantami uprawnionych do nabycia akcji.
Głównym założeniem prywatyzacji KSC jest przekazanie grup akcji podmiotom uprawnionym, gdyż ma to zagwarantować w długiej perspektywie czasowej plantatorsko - pracowniczy charakter spółki. Podczas wielu spotkań nie udało się osiągnąć porozumienia w ważnych sprawach w kwestii między innymi wyceny spółki, terminu zakończenia prywatyzacji. Plantatorzy domagają się zakończenia procesu prywatyzacji zgodnie z przyjętą ustawą. Z kolei MSP stoi stanowisku prywatyzacja tak, ale zgodnie z obowiązującym stanem prawnym. Udało się osiągnąć pewne porozumienie w zakresie rozłożenia spłaty za na nabywane akcje MSP mających ustanowiony rejestrowy stan na rzecz Ministerstwa Skarbu Państwa, które chce w ten sposób zabezpieczyć się na wypadek, gdyby akcjonariusz nie mógł dokonać spłat za zakupione akcje. To normalna procedura dająca gwarancje sprzedającemu.



Podziel się
Oceń

zachmurzenie małe

Temperatura: 3°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama