sobota, 20 kwietnia 2024 00:23
Reklama

Z „Planetą Energii” najmłodsi odkrywają tajniki wiedzy o prądzie i bezpieczeństwie

Optyka i energia światła odbitego oraz jej zastosowanie w ratujących życie odblaskach to nowości kolejnej, VII już edycji konkursu „Planeta Energii”. Inicjatorem projektu dla dzieci i nauczycieli z całej Polski jest Grupa Energa, ogólnopolski sprzedawca prądu i gazu. Nagrodami w tegorocznym edukacyjnym programie jest dwudniowa wizyta mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” lub sprzęt multimedialny o wartości 30 000 zł.
Z „Planetą Energii” najmłodsi odkrywają  tajniki wiedzy o prądzie i bezpieczeństwie

Edukacja najmłodszych na temat energii elektrycznej i kształtowanie odpowiedzialnych postaw, odpowiadających potrzebom i realiom współcze snego świata, to wyzwanie z któ rym Grupa Energa mierzy się po raz siódmy. Oparty na nauce poprzez zabawę edukacyjny program „Planeta Energii”, od lat angażuje nauczycieli i dzieci z całego kraju. W jego dotychczasowych edycjach wiedzę o energii, nie tylko elektrycznej, zdobyło już ponad 270 tys. najmłodszych, a mobilne centrum nauki odbyło 100 wizyt w różnych miejscowościach.

Udział w konkursie to dla nauczycieli okazja do przeprowadzenia atrakcyjnych i nieszablonowych zajęć, a dla dzieci do zdobycia przydatnej i cennej wiedzy na temat bezpiecznego i przyjaznego środowisku korzystania z prądu. W realizacji lekcji pomogą udostępnione przez Energę scenariusze, wśród których znajdują się trzy poświęcone zjawiskom fizycznym związanym z optyką, opracowane przez dr. Tomasza Rożka. To nowość tegorocznej edycji „Planety”.

– Moim zdaniem każde dziecko rodzi się naukowcem. Jest ciekawe świata i chętne, by docierać do źródła. Wystarczy w najmłodszych tę ciekawość rozbudzić i zaszczepić przekonanie, że zdobywanie wiedzy może być fascynujące – mówi dr Tomasz Rożek, ambasador programu, fizyk i gospodarz programu Sonda2 w TVP2. – Dlatego w „Planecie Energii” przez zabawę uczymy najmłodszych odkrywania i wykorzystywania zjawisk fizycznych w codziennym życiu. Temat odblasków, który pojawia się w nowych scenariuszach lekcyjnych, to przykład na to, że zdobywana w programie wiedza ma praktyczne zastosowanie.

Dziesięć zwycięskich klas wygra dwudniową wizytę mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” w swojej miejscowości lub wyposażenie sali lekcyjnej w nowoczesny sprzęt multimedialny o wartości 30 tys. zł, a także laptopy z edukacyjnym oprogramowaniem oraz konstrukcyjne klocki.

W konkursie przyznanych zostanie aż 50 wyróżnień. W ich ramach organizator zapewnia transport dzieci z wyróżnionej klasy do miasta, w którym gościć będzie mobilne centrum nauki „Planeta Energii” (do 120 km) i edukacyjne prezenty.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni na podstawie sprawozdań ze zrealizowanych zajęć, które należy złożyć do 15 lutego 2017 r. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 17 marca. Regulamin konkursu, szczegóły dotyczące programu oraz materiały dydaktyczne można znaleźć w serwisie PlanetaEnergii.pl.

Honorowy patronat nad programem „Planeta Energii” sprawuje Rzecznik Praw Dziecka. Patronem medialnym projektu jest program „Sonda 2”, emitowany na antenie TVP 2.



Podziel się
Oceń

słabe opady deszczu

Temperatura: 4°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama