W „mundurówce” o stanie wojennym

  • 28.12.2016, 11:04
  • (pp)
W „mundurówce” o stanie wojennym

Podziel się:

Oceń:

Młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 uczciła 35 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, przedstawiając montaż słowno-muzyczny nawiązujący do tamtych tragicznych wydarzeń.

Po wystąpieniu wicedyrektora szkoły Waldemara Miszkiewicza, który omówił tło historyczne grudnia 1981 r., młodzież rozpoczęła swoją prezentację.

W nastrój powagi wprowadziła widzów Martyna Mierzwicka, wykonując porywająco klasyczny już dzisiaj utwór Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”. Atmosferę z dawnych lat przypominała ustawiona imitacja sklepu, w którym można było zaopatrzyć się w ocet, oranżadę i denaturat (oryginalny z lat osiemdziesiątych!). Pojawił się także komitet kolejkowy: Daria Jabłońska, Martyna Sobczyk i Wiktoria Kozłowska wystąpiły w krótkiej scence obrazującej „przejściowe kłopoty w zaopatrzeniu sklepów”. Podsumowaniem inscenizacji było wykonanie „Psalmu stojących w kolejce” – jednego z utworów z legendarnej płyty „Kolęda nocka” z tekstami Ernesta Brylla.

Informacje o wprowadzeniu stanu wojennego w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. zebrani usłyszeli oglądając fragment wystąpienia telewizyjnego generała Wojciecha Jaruzelskiego – głównego architekta komunistycznego reżimu.

Wspomnienia o smutnych świętach Bożego Narodzenia tamtego czasu oraz pamięć ofiar stanu wojennego przywołała Julia Rybak wykonaniem „Kolędy dla nieobecnych” autorstwa Zbigniewa Preisnera. Wzruszenie ogarnęło wiele osób. Całość prezentacji przeplatała narracja o życiu Polaków w ciągu trwającej prawie trzy lata „nocy generała”. Pamiątkę dla uczniów stanowiły kopie kartek na zakupy, które wzbudziły spore zainteresowanie. Większość widziała ten szczególny rekwizyt PRL po raz pierwszy.

Do dzisiaj liczbę ofiar stanu wojennego szacuje się na około 150 osób, większość sprawców tej zbrodni nie poniosła żadnej odpowiedzialności za swoje czyny.

(pp)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe