Prawo w sprawie petard

  • 29.12.2016, 09:56
  • (a)
Prawo w sprawie petard

Podziel się:

Oceń:

Już słychać zabawy petardami i sztucznymi ogniami. Ale warto pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami można ich używać tylko dwa dni w roku: 31 grudnia i 1 stycznia.

Za odpalanie fajerwerków w inne niż wyznaczone dni osoba powyżej 17 roku życia może: dostać mandat karny w wysokości od 100 do 500 zł, być skierowany przeciwko niej wniosek o ukaranie do sądu – grozi grzywna do 5 tys. zł. Osoby poniżej 17 roku życia, które używają materiałów pirotechnicznych poza wyznaczonymi dniami i bez osoby dorosłej muszą liczyć się ze skierowaniem wniosku do sądu rodzinnego.

W całym kraju obowiązuje również bezwzględny zakaz sprzedaży materiałów i wyrobów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży do lat 18. Sprzedaż tym osobom jest przestępstwem. Sprzedawcy, który naruszy zakaz, grozi kara nawet do dwóch lat pozbawienia wolności lub kara grzywny. Grzywna może wynosić nawet do 5 tys. zł.

Ponadto przepisy nakładają obowiązek oznaczenia sprzedawanego wyrobu pirotechnicznego poprzez określenie: nazwy i klasy wyrobu, numeru obowiązującej normy, nazwy i adresu producenta lub importera. Fajerwerki muszą mieć polski atest oraz instrukcję w języku polskim. Sprzedaż wyrobów bez oznakowania lub oznaczonych nieprawidłowo stanowi wykroczenie zagrożone karą ograniczenia wolności albo grzywny.

 

Zwierzaki się boją

Hałas odpalanych rac jest szczególnie niebezpieczny dla zwierząt. Niektóre czworonogi wpadają w panikę, gdy tylko usłyszą strzelające fajerwerki. To samo dotyczy także dzikich zwierząt – choćby ptaków mieszkających w miastach, które tak naprawdę nie wiedzą co się dzieje.

W noc sylwestrową najlepiej nie wychodzić na długie spacery, jeżeli zwierzak się boi. Tylko tyle, ile trzeba, by pies załatwił potrzeby fizjologiczne. Tego dnia szczególnie pilnujmy naszych pupili. Podobnie można postępować z kotami, jeżeli reagują niepokojem na wzmożony hałas podczas sylwestrowej zabawy i szaleństw związanych z fajerwerkami. Dodatkowo dobrze jest (nie tylko w tym okresie) przypiąć do obroży identyfikator z naszym numerem telefonu lub inną informacją, która pozwoli ustalić właściciela w przypadku zagubienia.

(a)

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe