piątek, 19 kwietnia 2024 23:27
Reklama

Konferencja o problemach dzieci

W Szkole Łacińskiej odbyła się konferencja zorganizowana przez Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Malborku pod hasłem: „ Dziecko z FAS/FASD - kontekst medyczny, psychologiczny i społeczny”.
Konferencja o problemach dzieci

FAS to alkoholowy zespół płodowy występujący u dzieci, których matki nadużywały alkoholu podczas ciąży, a FASD to spektrum poalkoholowych uszkodzeń płodu. Opisuje zaburzenia poalkoholowe w różnym stopniu nasilenia.

Dr n. med. Krzysztof Liszcz, lekarz medycyny, psychiatra, poruszył temat „Problemy zdrowotne, szkolne i wychowawcze u dzieci matek pijących alkohol w ciąży”.

- Około 2 proc. dzieci w populacji 7-9 letnich jest dotknięta zespołem FAS/FASD. Nie można nie przypuścić, że w innych grupach wiekowych podobne zjawiska nie występują, bo akurat taka grupa była badana. Krótko charakteryzując objawy FAS/FASD u dzieci, to one inaczej się zachowują niż rodzice by oczekiwali. To jest podyktowane ich specyficzną kondycją. Ich niedobory czucia np. dotyku czy temperatury i przestrzeni powoduje, że są dziećmi mniej ostrożnymi i narażonymi na urazy. Takie dzieci nie odróżniają tonu głosu rodziców, którzy ostrzegają przed zagrożeniem. Dziecko słyszy, co rodzic mówi, ale nie odróżnia tonu ostrzegawczego. Takie dzieci nie potrafią przewidywać skutków działania. Z tego powodu pojawiają się ich liczne kłopoty w edukacji czy nawet zabawie. Zachowują się nietypowo dla swojego wieku, często ich zachowanie przypomina zachowanie dzieci dwukrotnie młodszych. Zespół FAS/FASD niesie za sobą również zmiany w ukształtowaniu fizycznym dzieci – tłumaczy Krzysztof Liszcz.

Pani Alicja Wiaduch, wiceprezes Fundacji Fascynacje, przedstawiła w swojej prelekcji problem codzienności dziecka z FAS/FASD. Natomiast dr hab. Małgorzata Stopikowska zaprezentowała interdyscyplinarny system pomocy dziecku z FASD i jego rodzinie.


Podziel się
Oceń

słabe opady deszczu

Temperatura: 5°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama