Zielona przystań, czyli ogródek edukacyjny

  • 30.12.2016, 14:56
  • redakcja
Zielona przystań, czyli ogródek edukacyjny fot. malbork1.pl

Podziel się:

Oceń:

Zakończyła się realizacja tzw. zielonej szkoły. To inicjatywa Stanisława Orłowskiego z Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. 1 Maja w Malborku, który zaprosił do współpracy trzy szkoły.

Zielona szkoła w ROD im. 1 Maja przy ul. Sadowej powstała w ramach porozumienia szkół podstawowych nr 5 i 8 oraz Gimnazjum nr 3 zwartego w liście intencyjnym i w oparciu o decyzję Rady Krajowej Polskiego Związku Działkowców w Warszawie nr 5/IV 2015 r. w sprawie programu „Unowocześnianie infrastruktury ROD – ROD XXI wieku” - wyjaśnia Stanisław Orłowski, pomysłodawca zaproszenia do współpracy placówek oświatowych.

W myśl porozumienia, działkowcy zobowiązali się do zapewnienia uczniom swobodnego i uporządkowanego dostępu do ogrodu w celach programowych oraz wydzielenie działki edukacyjnej. Podczas lekcji w plenerze uczniowie będą mieli okazję poznać, na czym polega siew, sadzenie i pielęgnacja roślin.

- Ogrody, działka, to wspaniałe miejsce edukacji i wypoczynku, relaksu, a także prestiż i szacunek dla ogrodów służących dzieciom i młodzieży na edukacyjnej ścieżce wychowania szkolnego i społecznego – uważa Stanisław Orłowski.

W ten sposób na wydzielonych działkach powstała zielona szkoła, ośrodek edukacyjno-przyrodniczy i rekreacyjny z częścią uprawną i sadowniczą.

- Środowisko szkolne już wybrało nazwę, pod którą będzie funkcjonował ten projekt. To Zielona Przystań – informuje pomysłodawca przedsięwzięcia.

Ale nim inwestycja ruszyła, trzeba było nie tylko przekonać szkoły, związek działkowców. Bo pomysł to jedno, ale realizacja oznaczała konieczność zagwarantowania na nią środków. Powstał więc projekt zgłoszony do Malborskiego Programu Partnerstwa Lokalnego. I udało się pozyskać pieniądze z miejskiej kasy na wspieranie inicjatyw mieszkańców. Wkład finansowy zapewnił również sam ROD im. 1 Maja. A później zaczęło się wydeptywanie ścieżek do dużych i mniejszych sponsorów.

- Całe przedsięwzięcie było możliwe dzięki znaczącemu udziałowi wielu podmiotów gospodarczych, które z nawiązką wywiązały się ze składanych deklaracji. Wielu przedsiębiorców bardzo pozytywnie reagowało na informację, że projekt będzie służył dzieciom i młodzieży, co przekładało się na zaangażowanie firm w naszą inwestycję. Można więc powiedzieć, że to nasz wspólny wysiłek, w którym uczestniczyli: Leier Polska SA – Malbork, Eurobud – Chajewscy sp.j. - Starogard Gdański, Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej – Malbork, Agropom – Malbork, Stolmat – inż. E. Matacz – Malbork, Ren Mar – Tomasz Szczeblewski – Malbork, Klinika Ogrodnika – Ogrodnictwo Państwa Markowicz – Malbork, Szkółka Roślin Ozdobnych – Paweł Pesta – Starogard Gdański, Krajowa Spółka Cukrowa Polski Cukier – Toruń, Materiały Budowlane Grzesik – Malbork, Rzemiosło Budowlane – Arkadiusz Rawiński – Malbork, Mal-Oil – Malbork, Towarzystwo Gospodarcze Sambor SA – Market Budowlany Mrówka – Malbork, Burmistrz Miasta Malborka, TQ-ELSs.c – Stare Pole – wylicza pomysłodawca.

Ale zielona szkoła nie powstałaby, gdyby nie Stanisław Orłowski, który nie tylko ją wymyślił, przygotował projekt techniczny, pozyskiwał środki, ale również zajmował się koordynacją realizacji.

(AMS)

_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe