Na pomoc mieszkance Brzózek

  • 08.02.2017, 09:05
  • (A)
Na pomoc mieszkance Brzózek

Podziel się:

Oceń:

12 lutego (niedziela) Nowostawskie Centrum Kultury i Biblioteki we współpracy z Fundacją DKMS organizuje akcję rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku. W Galerii Żuławskiej w Nowym Stawie będzie się można zarejestrować od godz. 10 do 16. Wszystko po to, by pomóc Ewelinie Rój-Sznaze z podnowostawskich Brzózek.

Ewelina Rój-Sznaze to 33-letnia mieszkanka Brzózek. Do listopada jej świat skupiał się wokół dzieci: 11-letniej Weroniki oraz 8-letniej Juli. Dni spędzała na pracy, a w wolnych chwilach na zabawach ze swoimi pociechami. Niestety, pod koniec ubiegłego roku jej życie wywróciło się do góry nogami. Wizyta u lekarza spowodowana silnym osłabieniem przyniosła nieoczekiwaną diagnozę: przewlekła białaczka szpikowa.
- Dziś pani Ewelina nie może wybrać się z dziećmi na wycieczkę do lasu czy nad morze. Nie może pójść do pracy, którą tak bardzo lubi. Kolejne dni spędza w szpitalu czekając na informację o zgodnym genetycznie dawcy szpiku, która niestety do dnia dzisiejszego nie nadeszła. Dlatego zachęcamy wszystkich do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku. Być może to Ty będziesz mógł pomóc pani Ewelinie lub innym chorym powrócić do zdrowia – tak Nowostawskie Centrum Kultury i Biblioteki zachęca do udziału w lutowej akcji.

 

Jak tłumaczą przedstawiciele Fundacji DKMS, co godzinę jedna osoba w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę. Niestety, pomimo zarejestrowanych w polskim rejestrze Poltransplantu ponad miliona potencjalnych dawców i ponad 27 milionów w bazach na całym świecie, wielu pacjentów nadal nie znajduje swoich genetycznych bliźniaków. Dlatego tak ważne jest, by poszerzyć tę potencjalną bazę i zwiększyć szanse chorych na białaczkę.

Kto może się zarejestrować? Może to zrobić każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Należy mieć ze sobą dokument tożsamości z nr. PESEL, co ułatwi sytuację.

Sama rejestracja zajmuje właściwie tylko chwilę i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka (lub 4 ml krwi). Właśnie na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia.

(A)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe