Lodowa Pułapka 2017

  • 21.02.2017, 07:59 (aktualizacja 21.02.2017, 08:03)
  • UG Potęgowo
Lodowa Pułapka 2017 UG Potęgowo

Podziel się:

Oceń:

Ćwiczenia taktyczno-zgrywające dla Ochotniczych Straży Pożarnych odbyły się w sobotę 18 lutego na jeziorze Darżyńskim w gminie Potęgowo. Manewry obejmowały zagadnienia związane z bezpieczeństwem oraz praktycznym użyciem wyposażenia i sprzętu wykorzystywanego w ratownictwie wodno-lodowym. W ćwiczeniach wzięły udział zastępy z OSP w Potęgowie, OSP w Łupawie oraz OSP we Włynkowie (gmina Słupsk).
Podczas działań wykorzystano ubrania wypornościowe, sanie lodowe, drabiny oraz liny asekuracyjne, które mogą zostać wykorzystane podczas ratowania osób poszkodowanych w obrębie akwenów wodnych pokrytych lodem.
 
- Sprawdzono nie tylko możliwości niesienia pomocy osobom, które uległy wypadkom na tafli lodowej, ale także możliwość wydostania się z przerębla lodowego ratowników. Dziękuję druhom biorącym udział w przedsięwzięciu za profesjonalne podejście do zagadnienia i stawienie czoła trudnościom jakie mogą napotkać na akwenach wodnych  w niebezpiecznych warunkach zimowych– mówi Łukasz Ulaszek, kierownik ćwiczeń, OSP Potęgowo.
 
- Strażacy w sposób praktyczny sprawdzili możliwości sprzętu, który może zostać użyty podczas działań na akwenach wodnych. Praca w bardzo zimnej wodzie, na głębokości kilku metrów zmusza organizmy ratowników do ekstremalnego wysiłku - ocenił inicjatywę przeprowadzenia ćwiczeń Tomasz Orłowski, główny rozjemca ćwiczeń z OSP Włynkowo.
 
- Cieszę się, że udało się przeprowadzić manewry, które zainicjowali sami strażacy. Ratownicy przetrenowali wiele technik i wariantów niesienia pomocy osobom, pod którymi zarwał się lód. Nowoczesny sprzęt znakomicie sprawdził się w trudnych warunkach chroniąc udzielających pomocy. Mam nadzieję, że zdobyte doświadczenie pozwoli nabrać pewności strażakom ochotnikom i skutecznie zaprocentuje podczas akcji prowadzonych nie tylko w okresie zimowym  – mówi Piotr Basarab, Komendant Gminny Związku OSP RP w Potęgowie.
 
fot. UG Potęgowo
UG Potęgowo

Zdjęcia (6)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe