Przez rok podwoił się zbiór książek

  • 28.02.2017, 09:05
  • (AMS)
Przez rok podwoił się zbiór książek

Podziel się:

Oceń:

Właśnie minął rok odkąd rozpoczęła działalność biblioteka Stowarzyszenia Wspierania Szpitala Jerozolimskiego w Malborku. Skromny jubileusz prowadzący spędzili w gronie przyjaciół. Był moment na pierwsze podsumowania.

- Kiedy w ubiegłym roku rozpoczynaliśmy naszą działalność, udało nam się zgromadzić 300 książek. Teraz jest ich już 600. W większości są to książki historyczne, ale mamy też bogatą półkę niemieckojęzycznej literatury dla młodzieży oraz beletrystykę – mówi Janusz Biedroń ze Stowarzyszenia Wspierania Szpitala Jerozolimskiego, który skrupulatnie rozwija bibliotekę, propagując również jej działalność.

 
 

W bibliotece gromadzone są wszystkie książki dotyczące przeszłości Malborka, Prus Wschodnich czy zakonu krzyżackiego, zarówno w języku polskim, jak i niemieckim. Dostępne są również gazety i czasopisma, historyczne i współczesne, ukazujące się na Warmii i Mazurach czy Opolu.

Dołożymy wszelkich starań, by dopomóc w rozwoju tej biblioteki – zapewnił Marek Charzewski, burmistrz Malborka, który uczestniczył w jubileuszu. - Mam nadzieję, że następnym razem księgozbiór przekroczy już 1000 pozycji.

Warto przypomnieć, że podczas ubiegłorocznego otwarcia włodarz przekazał pochodzącą z 1857 r. Biblię w języku niemieckim, którą miał w swoich prywatnych zbiorach.

I właśnie w ten sposób, dzięki darowiznom, przybywa bardzo atrakcyjnych książek, publikacji i broszur.

Z biblioteki może skorzystać każdy, choćby studenci, którzy poszukują rzadkich książek podczas pisania prac, albo interesujący się historią pasjonaci.

- Funkcjonujemy raczej jako czytelnia, ale interesujące materiały można skopiować na miejscu – mówi Janusz Biedroń.

Biblioteka jest otwarta w każdą środę od godz. 16 do 18. Znajduje się na drugim piętrze Szpitala Jerozolimskiego, w siedzibie Stowarzyszenia Wspierania Szpitala Jerozolimskiego. Kto chciałby skontaktować się np. w sprawie darowizny książek albo zapytać, czy poszukiwany tytuł znajduje się w księgozbiorze, może zadzwonić do Janusza Biedronia pod nr tel. 735 038 870.

Wiadomo również, jaką atrakcję przygotowuje na lato Stowarzyszenie Wspierania Szpitala Jerozolimskiego.

- W lipcu otworzymy wystawę, która będzie wynikiem współpracy z ośrodkiem w niemieckim Ellingen i będzie poświęcona I wojnie światowej oraz fortyfikacjom Malborka i okolic. Jednak będziemy podkreślać jej wyjątkowe przesłanie: nigdy więcej wojny – mówił Janusz Biedroń. - Jeśli nam się uda, to zagospodarujemy również plener przy budynku Szpitala Jerozolimskiego, nie naruszając żadnych konstrukcji. Chcemy pokazać, co było kiedyś w otoczeniu budowli. Tę część ekspozycji będziemy starali się udostępnić już w maju, gdy w Muzeum Zamkowym spotkają się na konferencji najwybitniejsi europejscy historycy, m.in. z Polski, Austrii, Niemiec i Francji. Chcielibyśmy, by zagościli również w Szpitalu Jerozolimskim.

(AMS)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe