Wkrótce ruszą prace konserwatorskie

  • 02.03.2017, 08:50
  • (as) / malbork1.pl
Wkrótce ruszą prace konserwatorskie

Podziel się:

Oceń:

Jak informuje magistrat, wkrótce ruszą prace związane ze stworzeniem na bazie odrestaurowanych murów miejskich zewnętrznego muzeum fortyfikacji. Według pomysłodawców, ma bo to być unikatowy produktem na mapie turystycznej Polski uzupełniając ofertę Muzeum Zamkowego w Malborku. Wybrano już wykonawcę prac.

Osiem firm ubiegało się o wykonanie tego zadania. Ostatecznie komisja przetargowa zdecydowała, że przedsięwzięcie powierzone będzie konsorcjum składającego się z dwóch firm: Elektrobud – Grudziądz sp. z o.o. z Grudziądza i Konserwacja Zabytków „Renovatio” sp. z o.o. z Torunia. Ta oferta opiewała na kwotę 1 mln 562 tys. 476,06 zł.

Realizacja tej inwestycji jest możliwa dzięki uzyskaniu dofinansowania w wysokości 1 mln 571 tys. 877,82 zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Przy czym zakładano, że projekt „Prace restauratorskie i konserwatorskie w obrębie miejskich murów obronnych w Malbork i nadanie im nowych funkcji - zewnętrznego muzeum fortyfikacji" będzie wart 2 mln 653 tys. 982,75 zł. Teraz te kwoty ulegną proporcjonalnemu zmniejszeniu w związku z tym, że wykonanie okazało się tańsze.

Przedsięwzięcie zakłada, że odwiedzający zamek goście po jego opuszczeniu będą kierować się bezpośrednio na ścieżkę zewnętrznego muzeum fortyfikacji stworzoną na odrestaurowanych w tym projekcie wschodnich murach oraz we wcześniejszych latach murach zachodnich.

- Połączenie obu tych atrakcji da szansę przeżycia wielogodzinnej barwnej podróży w czasie do wieków średnich. Mury są naturalnym obiektem, wzdłuż których zwiedzający będą kontynuować swoje spotkanie ze średniowiecznymi zabytkami – podkreślają pomysłodawcy projektu z Urzędu Miasta. - Aranżacja przystanków muzeum na murach i interaktywne wyposażenie (maszyny oblężnicze, stylizowane elementy scenografii, obrazy, animacje, efekty dźwiękowe) wprowadzą odwiedzających w klimat średniowiecznego miasta. Infokioski będą prezentować zbiory i artefakty związane z Malborkiem i jego historią w postaci "wirtualnego muzeum" dostępnego za pomocą nowoczesnych multimedialnych urządzeń. Przewidziane elementy małej architektury pozwolą na pełne wykorzystanie funkcji wypoczynkowo-rekreacyjnej dla odwiedzających.

Całość ma być gotowa jesienią tego roku.

(as) / malbork1.pl

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe