Targi Rekonstrukcji Historycznej na Zamku w Malborku

  • 21.04.2017, 08:31
  • malbork1.pl
Targi Rekonstrukcji Historycznej na Zamku w Malborku Tomasz Sułkowski

Podziel się:

Oceń:

Od 21 kwietnia (piątek) Muzeum Zamkowe czynne będzie dłużej. Do 30 września mury warowni otwarte będą od godz. 9 do 19, a tereny zamkowe nawet do godz. 20. W weekend na pewno warto zajrzeć.

22 kwietnia (sobota) o godz. 10 rozpoczną się w Karwanie Targi Rekonstrukcji Historycznej. To kilkudziesięciu wystawców z kraju i zagranicy. Będzie można poznać pasjonatów odtwórstwa historycznego, którzy będą dostępni w jednym miejscu i czasie, a także zobaczyć historyczne stroje i dodatki, elementy uzbrojenia, żywność naturalna, ceramikę historyczną, instrumenty dawne, sprawne repliki machin oblężniczych, pokazy rzemieślnicze i artystyczne, turnieje, warsztaty interaktywne. To wspólna impreza Fundacji Fibula i Muzeum Zamkowego przygotowywana przy wsparciu Urzędu Miasta Malborka.
Jak podkreślają organizatorzy, targi to również przestrzeń dla prezentowania oferty ośrodków muzealnych i uczelni wyższych. Pierwszy raz znajdzie się też przestrzeń dla prelekcji, wykładów i paneli dyskusyjnych na tematy związane z odtwórstwem - zarówno w ujęciu wprost - praktyczne i merytoryczne aspekty dotyczące różnych obszarów rekonstrukcji, jak również tematy poruszające obszar idei, trendów i zjawisk w ruchu.
Targi skierowane są w pierwszej kolejności do społeczności rekonstruktorów szeroko pojętego średniowiecza, są okazją do przedsezonowych zakupów strojów, wyposażenia obozowego, szansa na spotkanie z rzemieślnikami, jednak ich największa wartość to przestrzeń integracji i współpracy, wymiany wiedzy i poglądów, dla środowiska rekonstruktorów oraz branż związanych z historią i szeroko pojętym dziedzictwem kulturowym, jednak do udziału zachęcamy wszystkich miłośników żywej historii.

Co ciekawe, 22 i 23 kwietnia w malborskim zamku odbywać się będzie zjazd Kapituły Rycerstwa Polskiego.

- Tym razem ma on szczególne znaczenie. W tych dniach przypada jubileusz 20-lecia założenia organizacji, a ponadto zjazd ma charakter Kapituły Generalnej, podczas której dokonany zostanie wybór nowych władz organizacji. Szczególny charakter tegorocznego zjazdu skłonił organizatorów do wyboru na miejsce uroczystości zamku w Malborku, jako jednego z najbardziej reprezentacyjnych i symbolicznych miejsc dla odtwórców historycznych z kręgu średniowiecza i renesansu w Polsce – informuje Muzeum Zamkowe.

Kapituła Rycerstwa Polskiego jest organizacją założoną 27 kwietnia 1997 r. w Gdańsku. Poprzedziły to dwuletnie prace zespołu odtwórców historycznych – głównie z kręgu odtwórstwa średniowiecznego – mające na celu określenie celów i zasad działania powstającej organizacji. W procesie tworzenia Kapituły Rycerstwa Polskiego udział brało kilkadziesiąt grup tworzących ruch rycerski z całej Polski.
W wyniku wielu spotkań i konsultacji, odbywających się głównie na zamkach w Gniewie, Golubiu-Dobrzyniu i na Dolnym Śląsku powstał dokument o nazwie „Reguła Rycerska”, będący deklaracją ideowo-programową organizacji. Uroczyste zaprezentowanie Reguły Rycerskiej oraz jej podpisanie i opieczętowanie miało miejsce 27 kwietnia 1997 r. podczas drugiego zjazdu Kapituły Rycerstwa Polskiego w Dworze Artusa w Gdańsku.

Przy okazji obrad na zamek w Malborku dostarczone zostaną główne atrybuty Kapituły Rycerstwa Polskiego, przechowywane na co dzień na zamkach w Bolkowie, Chojniku i Gniewie. Będą to: oryginalny dokument Reguły Rycerskiej z 27 kwietnia 1997 r., Złota Księga Kapituły Rycerstwa Polskiego, Złoty Graal a także chorągwie Hetmanów. Po zakończeniu obrad atrybuty te wraz z nowym dokumentem Reguły Rycerskiej podpisanym i opieczętowanym przez uczestników obecnego zjazdu pozostaną na określony czas na zamku w Malborku, jako świadectwo tego wydarzenia.

 

Z programu

22 kwietnia (sobota)

godz. 11 - uroczyste otwarcie Targów Rekonstrukcji Historycznej oraz Kapituły Rycerstwa Polskiego w Karwanie - przemarsz do Kapitularza na Zamku Wysokim.

godz. 12 - praktyczny blok ceramiczny (Anna Wolnomiejska)

godz. 13 - koncert grupa Radnyna (Karawan) wstęp wolny

godz. 13 - turniej rycerski na dziedzińcu Zamku Średniego (wstęp płatny, obowiązuje bilet wejścia do zamku)

godz. 15 - koncert Secret Garden Singers (Karwan) wstęp wolny

godz. 16 - blok konferencyjny targów rekonstrukcji historycznych (Karwan) wstęp wolny

 

23 kwietnia (niedziela)

godz. 11-12 - zjazd Kapituły Rycerstwa Polskiego

godz. 10-15 - Targi Rekonstrukcji Historycznej

malbork1.pl

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe