Maradona z Kamionki

  • 07.07.2008, 00:01
  • Tekst i foto: Stanisław Sierko
Maradona z Kamionki

Podziel się:

Oceń:

KOCIEWIE. Po raz pierwszy w historii gminy Smętowo wybrano Osobowość Roku. Ten zaszczytny tytuł przyznano księdzu Andrzejowi Talińskiemu, proboszczowi parafii Kamionka, popularnie nazywanemu Maradona.
Osobowość Roku Gminy Smętowo
Inicjatywa pani wójt, Zofii Kirszenstein została bardzo pozytywnie przyjęta przez działaczy i mieszkańców gminy. Opracowano precyzyjny regulamin, który zatwierdziła Rada Gminy. Plebiscyt rozpoczęto pod koniec 2007 roku. Podobnie jak w wielkiej Gali Oskarowej, zgłoszono 4 nominacje. Nominowani do tytułu Osobowości Roku 2007 Gminy Smętowo zostali, w kolejności alfabetycznej Dominka Główczewska, Regina Kotłowska, Tadeusz Surma oraz ksiądz Andrzej Taliński.

Mini sylwetki nominatów
Przypomnijmy mini sylwetki nominatów. Dominika Główczewska jest lekkoatletką. Wielokrotną medalistką Mistrzostw Polski w biegach średnich. Jest naszą nadzieją na Olimpiadę w Londynie. Regina Kotłowska pracuje jako nauczycielka. Jej pasją jest historia ziemi na której mieszka. Opracowała wiele cennych materiałów, które czekają na książkowe wydania, w tym zbiór miejscowych legend czy historia parafii Lalkowy. Jest poetką. Muzycy "Kuźni Brackiej" skomponowali piosenki z jej tekstami. Tadeusz Surma jest przedsiębiorcą. To on przed laty, jako pierwszy odważył się w Smętowie rozpocząć działalność gospodarczą. Rozpoczynał od przysłowiowego zera. Dzisiaj, po wielu latach ciężkiej pracy, jego firma "Rarytas" znana jest na całym Pomorzu.  Zawsze jednak pamięta o Smętowie. W ubiegłym roku oddał do użytku nowy, piękny market w centrum Smętowa. Ksiądz Andrzej Taliński, od ponad 5 lat jest proboszczem parafii Kamionka. Jest Kapelanem Sportowców Diecezji Pelplińskiej. Inicjatorem wielu działań sportowych,  kulturalnych i charytatywnych. Popularnie nazywany jest Maradonną.  

Żyjący z pasji
Rozstrzygnięcie plebiscytu nastąpiło na ostatniej sesji Rady Gminy Smętowo, w dniu 3 czerwca.  Osobowością Roku 2007 Gminy Smętowo wybrany został ksiądz Andrzej Taliński.
 - Ksiądz Andrzej Taliński, popularnie nazywany Maradona jest człowiekiem, którego działania widoczne są na wielu płaszczyznach - czytała uzasadnienie Anna Knuta, kierująca pracami Komisji Plebiscytowej. - Jego pasja sportowa owocuje w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Stworzył Parafialny Uczniowski Klub Sportowy, którego sam jest trenerem. To z jego inicjatywy powstało w Kamionce boisko imienia Jana Pawła II. Ksiądz Andrzej jest organizatorem wielu imprez sportowych. Tak o zasięgu gminnym, jak turnieje piłki nożnej i siatkowej, jak i imprez o szerszym zasięgu. Przykładem niechaj będą organizowane w Kamionce Mistrzostwa Diecezji Pelplińskiej w Biegach Przełajowych. Swoimi działaniami powoduje, że uaktywnia i włącza coraz więcej środowisk do realizacji inicjatyw sportowych. Ksiądz Andrzej jest także animatorem życia kulturalnego w naszej gminie. Stworzył i opiekuje się młodzieżowymi zespołami muzycznymi. Jest inicjatorem Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek. Nie można także nie wspomnieć o aktywnej pracy charytatywnej księdza Andrzeja. Jako członek Zarządu Diecezjalnego Caritas w Pelplinie i Zarządu Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Potrzebujących Wsparcia jest inicjatorem wielu imprez charytatywnych łączących społeczność gminy. Swoim przykładem nie tylko zachęca społeczność gminną do działania, ale sam także aktywnie uczestniczy w przygotowaniu wszystkich przedsięwzięć. Na uwagę zasługuje fakt, że ksiądz Andrzej jest Honorowym Dawcą Krwi i potencjalnym, zarejestrowanym dawcą szpiku kostnego. Swoim przykładem skutecznie propaguje te idee. Jego cechy osobowe  i działalność społeczna stanowią wzór godny do naśladowania. Stale wytycza sobie nowe cele. Podejmuje nowe wyzwania. Zawsze kieruje się pasją. Można powiedzieć, że to człowiek żyjący z pasji. Cały swój czas poświęca innym, starając się służyć ludziom. Ta postawa wywołuje podziw wśród otaczających go ludzi, ale również powoduje, że coraz więcej osób podąża jego śladem, a tym samym świat wokół nas staje się lepszy. Życzymy księdzu Andrzejowi jeszcze wielu, nowych pomysłów i przede wszystkim dużo, dużo zdrowia, aby mógł zrealizować wszystkie swoje plany. Ktoś kiedyś powiedział, że dobro powraca do człowieka ze zdwojoną siła, więc mamy nadzieję, że sił księdzu nie zabraknie.

Usłużyć innym
Laureatowi i nominatom wręczono piękne bukiety kwiatów, dyplomy i statuetki. W imieniu nieobecnego ale usprawiedliwionego, Tadeusza Surmy, nagrody odebrała jego żona, Teresa. Wzruszony ksiądz Andrzej zabrał głos z nietypowym dla niego onieśmieleniem.
- Dziękuję za to wspaniałe wyróżnienie. Tak wiele ciepłych słów padło pod moim adresem a ja przyjmuję je z pokorą zdając sobie sprawę z tego ile jeszcze wyzwań stoi przede mną - rozpoczął cicho ksiądz Andrzej. - Pewien etap tym wyróżnieniem zostaje zamknięty ale życie przynosi nowe wyzwania, daje nowe możliwości, choćby budowa boiska Orlik 2012 w Kamionce. Ta budowa będzie pięknym polem do kolejnego wykazania się pracą na rzecz gminy Smętowo. Przyjmuję to wyróżnienie jako szczególne podziękowanie dla całego sztabu moich współpracowników, wspierających mnie w działaniach. To pięknie, że w gminie Smętowo z każdym rokiem jest coraz więcej wolontariuszy. W każdej wiosce pojawiają się osoby potrafiące poprowadzić innych do większej aktywności. W tych trudnych czasach nie poddają się marazmowi, apatii ale wiedzą, że warto poświęcać się dla innych. Komu więcej dano od tego więcej się wymaga. Tutaj tworzymy sztab ludzi, którym dano wiele władzy ( w tym momencie ksiądz Andrzej niedwuznacznie skierował swoje słowa w stronę radnych gminnych) i wiele możliwości abyśmy usłużyli innym. I tak trzeba swoje życie pojmować, zadając sobie nieustannie pytanie, co ja mogę zrobić na rzecz innych ludzi. Z tym pytaniem żyję na co dzień i to nie tylko dlatego, że jestem kapłanem.
Po chwili refleksyjnej ciszy rozległy się gorące oklaski.
Tekst i foto: Stanisław Sierko

Zdjęcia (1)

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe