XIV Bałtycki Festiwal Nauki w Gdyni

  • 19.05.2017, 10:30
  • UM Gdynia
XIV Bałtycki Festiwal Nauki w Gdyni

Podziel się:

Oceń:

GDYNIA Nauka rozbudza ciekawość, poszerza horyzonty, wywołuje poczucie satysfakcji i radości. Co jednak ważniejsze, jest coraz bardziej popularna i chętniej pogłębiana. Na co dowodem jest Bałtycki Festiwal Nauki, który odbędzie się w dniach 24-28 maja, już po raz czternasty z inicjatywy Rady Rektorów Województwa Pomorskiego.

Bałtycki Festiwal Nauki jest największym festiwalem tego typu w kraju i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Impreza skierowana jest do wszystkich ciekawych świata, bez względu na wykształcenie czy wiek. Każdy znajdzie coś dla siebie, a będzie w czym wybierać. W ramach najbliższej edycji zaplanowano bowiem ponad 520 wydarzeń popularyzujących naukę. Odbędą się one m.in. w Gdyni, Sopocie, Gdańsku, Słupsku, Pelplinie, Borucinie czy Helu. Uczestnicy będą mogli wziąć udział m.in. w konferencjach i piknikach naukowych, wykładach, warsztatach, prezentacjach, zwiedzaniu laboratoriów czy naukowych wycieczkach plenerowych. Które z tych wydarzeń odbędą się w Gdyni?
 

Uniwersytet Gdański

Uniwersytet zorganizuje blisko 150 wydarzeń w ramach festiwalu. Niektóre z nich będą miały miejsce w naszym mieście.

Wydział Historyczny

W środę 24 maja w godz. 11:00-12:30 dr Michalina Petelska oprowadzi zainteresowanych po wystawie Muzeum Emigracji w Gdyni i opowie o losach Polaków, którzy wyjeżdżali z kraju w różnych czasach i z różnych powodów. Czasy o których będzie opowiadać obejmuje okres od Wielkiej Emigracji po powstaniu listopadowym aż do współczesności.
Więcej informacji oraz szczegółowy program tutaj.

Wydział Oceanografii i Geografii

W sobotę 27 maja w godz. 10.00-17.00 na terenie uniwersyteckiego Kampusu Gdynia, przy al. Marszałka Piłsudskiego 46 odbędzie się Piknik Naukowy. W programie wydarzenia znalazły się m.in. edukacyjne imprezy z zakresu biologii, ekologii, geologii, fizyki i chemii morza, ochrony środowiska morskiego, zagospodarowania przestrzennego i biochemii morskiej. Zostaną też otwarte niektóre laboratoria Instytutu Oceanografii oraz taras widokowy na 6 piętrze z przepięknym, zapierającym dech widokiem na Gdynię.
Więcej informacji oraz szczegółowy program tutaj.
 

Akademia Morska

W dniach 24-26 maja w Akademii Morskiej na wszystkich głodnych wiedzy czeka wiele atrakcji. Uczestnicy festiwalu dowiedzą się o czym myślą komputery, jak działa olbrzymi silnik wypełniający niemal cały budynek, nauczą się jak zapobiegać zanieczyszczeniom na wodzie, lądzie i w powietrzu. Odkryją tajemnicę papieru, kamieni, kryształów, chipsów i śniadania. Otrzymają dowody na to, że drożdżówki są zdrowe, a także odpowiedzi na pytania dotyczące ludzkich zmysłów, źródeł światła i energii odnawialnej.
W ciągu trzech dni trwania festiwalu, w budynkach AMG, cztery Wydziały Akademii Morskiej w Gdyni zaprezentują ciekawe, intrygujące i ambitne podejście do naukowych idei w ponad 50 imprezach popularnonaukowych!
Uczestnictwo w imprezach jest bezpłatne, ale sam udział na wybranych wydarzeniach wymaga wcześniejszej rejestracji. Szczegółowy program i informacje tutaj.
 

Akademia Marynarki Wojennej

W tegorocznej edycji festiwalu będzie można również odwiedzić uczelnię tajemniczą, gdyż na co dzień niedostępną dla osób postronnych, czyli Akademię Marynarki Wojennej.
25 maja w godz. 10:00–14:00 każdy entuzjasta nauki znajdzie coś dla siebie. Od możliwości samodzielnego manewrowania wirtualnym i rzeczywistym modelem jednostki pływającej, przez pomiar swojego wzrostu z dokładnością do 1 mm, prezentację najważniejszych światowych marek noży, broni i wyposażenia taktycznego dla wojska, na pokazie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej na profesjonalnych fantomach z udziałem licencjonowanych ratowników medycznych oraz pokazie ratowania życia w czasie pożaru z udziałem Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni kończąc. A to tylko cześć atrakcji. Prawie dwadzieścia różnych tematów dla dzieci, młodzieży i dorosłych czeka na uczestników. Szczegółowy program i informacje tutaj.

Bałtycki Festiwal Nauki objęty jest patronatami honorowymi m.in.: Wojewody Pomorskiego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydentów Miast Gdyni, Sopotu Gdańska i Słupska, Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Prezesa Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Dyrektora Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego oraz Pomorskiego Kuratora Oświaty.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

UM Gdynia

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe