„Niebo w gębie” XII konkurs kulinarny w Trutnowach

  • 02.10.2017, 07:00
  • tj
„Niebo w gębie” XII konkurs kulinarny w Trutnowach nadesłane do redakcji

Podziel się:

Oceń:

TRUTNOWY Żuławy Gdańskie to kraina, której prawie cała tkanka ludzka została wymieniona w 1945 roku. Dotychczasowi mieszkańcy uciekali przed frontem, a nowi ściągali z równych stron Polski zarówno ze wschodu, południa jak i z centralnych regionów II RP.

Ważna jest integracja i budowa wspólnej tożsamości. Odbywa się to na wielu płaszczyznach w szkołach, kołach gospodyń wiejskich, festynach, rajdach i wycieczkach. Można również budować na zapachach kuchni, smakach i potrawach. Tak też postąpiło „Stowarzyszenie Żuławy Gdańskie” z Trutnowa, które organizuje konkurs kulinarny „Niebo w gębie, czyli przysmaki powiatu gdańskiego”. 

W tym roku odbyła się już XII edycja, na którą wpłynęło 56 żuławskich przysmaków. Gęsię szyjki faszerowane, żuławskie pierogi z ziemniakami, gołębie po myśliwsku to tylko niektóre ze smakołyków, które zagościły na konkursowym stole. Jury podzieliło zgłoszone produkty na siedem kategorii: dania żuławskie, dania mięsne, ryby, nalewki, przetwory, wypieki i inne. Potrawy są znakomite. Z każdym rokiem poziom konkursu jest coraz wyższy. Dlatego tak trudno wytypować zwycięzców – powiedziała Elżbieta Skirmuntt-Kufel prezes stowarzyszenia żuławskiego i organizatorka konkursu. Uczestnicy spotkania nie tylko znaleźli strawę dla ciała, ale także dla ducha. Podczas koncertu kwartetu smyczkowego Zagan Acoustic.

Podsumowaniem kulinarnych zmagań będzie wydawnictwo poświęcone przepisom i ich autorom. Zapraszamy do lektury i własnych kuchennych eksperymentów z żuławskimi daniami. Podobnie jak uczestnicy żuławskich kuchennych rewolucji w Trutnowach.

fot. nadesłane do redakcji

tj

Zdjęcia (2)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe