Sopot przygotowuje się do pomocy osobom bezdomnym w ramach akcji „Zima”

  • 30.10.2017, 06:00
  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie
Sopot przygotowuje się do pomocy osobom bezdomnym w ramach akcji „Zima” Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie

Podziel się:

Oceń:

SOPOT W związku ze zbliżającym się okresem zimowym, w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sopocie odbyło się spotkanie przygotowujące do akcji Zima” dotyczące zasad udzielania pomocy i postępowania z osobami bezdomnymi w najbliższym okresie zimowym.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele instytucji i organizacji, które na terenie Miasta Sopotu, zajmują się wsparciem osób bezdomnych, m.in.: Urzędu Miasta Sopotu, sopockiego MOPS-u, Policji, Straży Miejskiej, Pogotowia Ratunkowego, Caritas oraz Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

            Jak podkreślali uczestnicy spotkania niezwykle istotna jest wymiana informacji na temat osób bezdomnych, szczególnie tych które przebywają w miejscach niemieszkalnych (altankach, piwnicach, pustostanach) i nie chcą skorzystać ze schroniska czy noclegowni. Ważne jest stałe monitorowanie takich miejsc, rozmowa z osobami bezdomnymi i motywowanie ich do zmiany swojej sytuacji. Monitoring miejsc niemieszkalnych prowadzony jest przez pracowników socjalnych sopockiego MOPS-u wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej lub Policji, systematycznie przez cały rok a w okresie zimowym służby intensyfikują swoje działania.

- Miasto Sopot oferuje wiele form wsparcia i pomaga w wyjściu z bezdomności, zapewnia schronienie oraz ciepły posiłek. Niestety, z różnych powodów, często choroby alkoholowej lub zaburzeń psychicznych, osoby bezdomne przebywające w miejscach niemieszkalnych nie chcą z nich skorzystać. Bez zgody tej osoby nie można umieścić jej w placówce ani nikogo zmusić do przyjęcia pomocy, stąd pracownicy MOPS-u, szczególnie w okresie nasilonych mrozów starają się skłonić osobę, która przebywa w miejscu niemieszkalnym do skorzystania ze schronienia w placówce – podkreśla Alina Cysewska, z-ca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie.

- Konsekwentnie od kilku lat dążymy do tego, aby nie umieszczać w placówkach dla osób bezdomnych matek z dziećmi. Pomagamy im w wynajęciu mieszkania oraz wspieramy w uzyskaniu samodzielności poprzez systematyczną pracę socjalną, wsparcie psychologiczne czy asystenta rodziny – dodaje Alina Cysewska.

W ramach treningu samodzielności osoby bezdomne objęte Indywidualnym Programem Wychodzenia z Bezdomności (IPWzB) przebywają w mieszkaniach chronionych na terenie Sopotu, gdzie prowadzona jest intensywna praca socjalna oparta o metodę indywidualnych przypadków, przy wsparciu asystenta osoby bezdomnej oraz koordynatora mieszkania. Ponadto, pracownicy socjalni udzielają wsparcia w zakresie uzyskania przez osoby bezdomne możliwości otrzymania lokalu socjalnego z zasobów Gminy Miasta Sopotu.

            Miasto Sopot współpracuje z 5-cioma organizacjami pozarządowymi, którym zleca i finansuje zapewnienie noclegu, schronienia oraz wyżywienia osobom bezdomnym. Gdy temperatura odczuwalna spada poniżej – 5 C, Miasto Sopot we współpracy z Caritasem uruchamia Zimowy Punkt Interwencyjny, który znajduje się w siedzibie Caritasu przy al. Niepodległości 778. Osoby bezdomne mogą tam przebywać w godzinach wieczornych i nocnych (19.00-7.00) w ciepłym pomieszczeniu przy gorącej herbacie. W sopockim Caritasie osoby bezdomne mogą również skorzystać z łaźni oraz otrzymać ciepły posiłek.

Sopockie służby (wraz z pracownikami socjalnymi MOPS-u będą uczestniczyły w pomorskim liczeniu osób bezdomnych, które zaplanowane jest w całym województwie na 8 grudnia tego roku. Wiedza odnośnie liczby osób bezdomnych na danym terenie oraz ich sytuacji pomaga w ustaleniu zakresu pomocy.

- Podczas tej akcji, będziemy również informować o różnych dostępnych formach wsparcia oraz zachęcać osoby przebywające w miejscach niemieszkalnych do skorzystania ze schronienia, szczególnie w okresie nasilonych mrozów – mówi Maciej Azarewicz, Starszy Specjalista Pracy Socjalnej, koordynator Sekcji ds. Osób Bezdomnych sopockiego MOPS. Będziemy wręczali ulotki z adresami miejsc gdzie osoby bezdomne mogą uzyskać wsparcie oraz specjalnie przygotowaną ulotkę, która uczy jak uniknąć odmrożeń, jak się chronić i jak sobie radzić z mało groźnymi przypadkami odmrożenia nie wymagającymi jeszcze interwencji lekarskiej. Na odmrożenia kończyn jesteśmy narażeni niekoniecznie przy wielkich mrozach, niebezpieczny może okazać się np. silny chłodny wiatr i duża wilgotność powietrza – dodaje M. Azarewicz.

Wsparciem osób bezdomnych zajmuje się Sekcja ds. Osób Bezdomnych w  Dziale Pracy Socjalnej MOPS Sopot, al. Niepodległości 759a, tel. 58 551 40 54, godziny przyjęć interesantów: poniedziałek 13.00 – 15.00, wtorek – piątek 8.00-10.00.

Bezpłatny całodobowy telefon interwencyjny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego – 987

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie

Zdjęcia (1)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe