Czym powinien charakteryzować się dobry materac?

  • 31.10.2017, 08:00 (aktualizacja 31.10.2017, 08:09)
  • artykuł sponsorowany
Czym powinien charakteryzować się dobry materac?

Podziel się:

Sen to dla naszego organizmu bardzo ważny proces. Odpowiada za regenerację, pozwala mu odpocząć i nabrać sił na kolejny dzień. Jednak równie ważny co długość snu, jest jego komfort. Niewygodny materac nie tylko sprawi, że rano będziemy czuć się gorzej niż przed snem, ale może przyczynić się do osłabienia formy, a z czasem odbije się na naszym zdrowiu. Wybór odpowiedniego materaca nie jest łatwy, szczególnie, że jest to zakup na kilka lat. Jednak kierując się odpowiednimi czynnikami, z pewnością będziemy cieszyć się komfortem snu przez cały ten czas.

Podobnie jak wybór krzesła biurowego czy kanapy do salonu, znalezienie materaca, który w pełni będzie odpowiadał naszym potrzebom nie jest łatwym zadaniem. Jednak tak jak pamiętamy o wygodzie siedzenia podczas godzin spędzonych przed biurkiem czy wieczorów na kanapie przed telewizorem, tak często bagatelizujemy kwestię wyboru odpowiedniego materaca. A tak naprawdę sen to po jedzeniu druga najważniejsza czynność w życiu człowieka, która decyduje o naszym zdrowiu i kondycji fizycznej.

Materac na dobry sen

Badania „Ile godzin tak naprawdę powinniśmy spać?” przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego pokazują, że średnia długość snu dorosłego człowieka to 6-7 godzin. Jednak największe znaczenie ma nie tyle długość snu co jego jakość, a na tę wpływa wiele czynników. Aby sen przyniósł zamierzony efekt, czyli pełną regenerację organizmu, powinien on być ciągły i nie przerywany zmienianiem co chwilę pozycji snu. Zdrowy sen pozytywnie wpływa na samopoczucie, wytrzymałość, kondycję fizyczną oraz urodę. Przespanie nawet 6 godzin na wygodnym łóżku może być o wiele bardziej regenerujące niż 10 godzin na niewygodnym materacu. Nawet komfortowy na pierwszy rzut oka z czasem może stracić swoje właściwości, ale bardzo często wydatek był tak spory, że zakup kolejnego materaca wciąż odwlekamy. Jak więc wybrać materac, by się wyspać i nie przepłacić?

Dobry materac powinniśmy wybierać nie tylko pod katem stopnia twardości, ale również wysokości, jakość materiału oraz wykonania. Rozmiar jest tak naprawdę najmniej istotny, bo dziś materac możemy zamówić niemal pod każdy wymiar – mówi ekspert z serwisu DlaSpania.pl. Kupując materac należy się kierować tą samą zasadą, co w przypadku zakupu sprzętu RTV lub AGD – ma nam służyć przez lata. To oznacza, że powinniśmy wiedzieć, jak lata użytkowania mogą wpłynąć na właściwości materaca, a tym samym na komfort naszego snu.

Wygoda na lata

Poszukiwania należy zacząć od stopnia twardości materaca. Ta powinna rosnąć wraz z wagą i wzrostem osoby, która będzie go użytkować. Im więcej warzymy i mierzymy tym twardszy powinien być materac, ale należy wziąć pod uwagę jeszcze osobiste preferencje. Odpowiednią dla nas twardość najlepiej sprawdzić kładąc się na nim w pozycji na wznak. Jeśli przestrzeń pomiędzy materacem, a odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa wynosi tyle, co grubość naszej dłoni, to materac będzie idealny. W tej kwestii warto kierować się również ulubioną pozycją snu. Osoby preferujące spanie na plecach i boku powinny wybierać z materacy średnio twardych, zaś miłośnicy spania na brzuchu z twardych. Ułożenie kręgosłupa w każdej z tych pozycji będzie inne, a twardość materaca może wpłynąć na jego odkształcanie.

Pamiętajmy, że z czasem stopień twardości materaca może ulec zmianie, a na to w dużej mierze wpływ ma materiał, z jakiego został on wykonany. Tu do wyboru mamy materace piankowe, kieszeniowe, lateksowe czy wysokoelastyczne. Piankowe sprawdzą się idealnie u osób cierpiących na dolegliwości kręgosłupa. Zamiast tradycyjnych sprężyn wnętrze stanowi pianka dopasowująca się kształtem do śpiącego. Z kolei kieszeniowe mogą charakteryzować się różnym stopniem twardości w poszczególnych strefach materaca. Wykonane z lateksu są natomiast bardzo elastyczne, ale jednocześnie idealne dla alergików, ponieważ charakteryzują się przewiewnością, a sam lateks odstrasza drobnoustroje. Doskonałą cyrkulację powietrza zapewnia wysokoelastyczna, często perforowana pianka HR. Wszystkie te materace charakteryzują się dużą wytrzymałością, a wybór tego najlepszego zależny jest przede wszystkim od stanu naszego kręgosłupa.

Stelaż to podstawa

Wybierając materac nie możemy zapominać o stelażu łóżka. Wykonany z twardej płyty nie do końca umożliwia odpowiednią cyrkulację powietrza i uniemożliwia dopasowywanie się materaca do ciała użytkownika. Najlepszym wyborem będą więc materace o dużej elastyczności i cyrkulacji powietrza, czyli te wykonane z lateksu czy pianki wysokoelastycznej. Najczęściej spotykane stelaże listwowe to optymalna podstawa pod niemal każdy materac. Stelaże segmentowe charakteryzują się z kolei możliwością indywidualnego wyregulowania każdego z elementów, co z pewnością docenią osoby skarżące się na ból kręgosłupa. Najlepszym połączeniem będzie więc ułożenie na stelażu segmentowym materaca charakteryzującego się elastycznością i dopasowywaniem do ułożenia ciała, jak lateksowy czy wysokoelastyczny.

O jakości materaca świadczyć może również jego wysokość. Im więcej warstw tym lepsza jest amortyzacja i zwykle materac jest wygodniejszy. Wysokość materaca powinniśmy jednak uzależnić przede wszystkim od wysokości ramy. Materac musi wystawać przynajmniej kilka centymetrów ponad nią. Nie zapominajmy też, że wysokość materaca jest proporcjonalna do jego wagi, co przy zmianie pościeli może być kłopotliwe. Ostatnią istotną cechą, jaką powinien posiadać materac to odpowiednia cena. Nie zawsze najdroższe materace będą tymi najlepszymi. Materac dobierajmy do swoich potrzeb i możliwości finansowych. Wysokiej jakości materac dostaniemy już w cenie 2-3 tysięcy złotych. Należy jedynie poświęcić czas na znalezienie takiego, który będzie odpowiadał wszystkim tym cechom.

artykuł sponsorowany


Pozostałe