Prezydencki Krzyż Kawalerski „Polonia Restituta” dla Czesława Czyżewskiego

  • 13.11.2017, 20:28 (aktualizacja 13.11.2017, 21:09)
  • red.
Prezydencki Krzyż Kawalerski „Polonia Restituta” dla Czesława Czyżewskiego facebook PUW Gdańsk

Podziel się:

W czasie sobotniego koncertu „Niepodległa”, który odbył się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej z okazji 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości, w obecności niemal tysięcznej widowni wręczono wysokie odznaczenia państwowe przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polski. Wśród osób, które otrzymały odznaczenia z rąk Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha znalazł się Czesław Czyżewski - redaktor naczelny PortalPomorza.pl i tygodnika "Dziennik Pomorza" dodawanego do gazet Wydawnictwa Pomorskiego.

Czesław Czyżewski - założyciel w 1982 r. Gazety Tczewskiej, wówczas podziemnego pisma opozycji antykomunistycznej, założyciel i prezes Wydawnictwa Pomorskiego, wydawca, redaktor, dziennikarz, twórca wielu inicjatyw społecznych, gospodarczych, kulturalnych, edukacyjnych, patriotycznych i religijnych, działacz organizacji gospodarczych, obecnie koordynator na Pomorzu i członek Rady Generalnej Polskiego Towarzystwa Gospodarczego, otrzymał od Prezydenta RP jedno z najwyższych odznaczeń cywilnych - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”, w uznaniu za osobisty udział i wkład w przemiany demokratyczne w Polsce. To kolejne wysokie wyróżnienie Prezydenta RP dla pomorskiego wydawcy, bowiem wcześniej Prezes Instytutu Pamięci Narodowej wręczył Czesławowi Czyżewskiemu Krzyż Wolności i Solidarności, za wybitne zasługi w walce o odzyskanie wolności i niepodległości z totalitarnym reżimem komunistycznym.

 

Odznaczenia z rąk Dariusza Drelicha otrzymali też m.in.: Kazimierz Rochowicz z Gdańska - Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta” za wkład w przemiany demokratyczne, Jarosław Bierecki z Gdańska i Mirosław Górski z Kwidzyna - Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta” -odpowiednio za wkład w rozwój gospodarczy i przemiany demokratyczne. Srebrny Krzyż Zasługi otrzymał Grzegorz Strzelczyk, Brązowy Krzyż Zasługi - wójt gminy Sztutowo Jakub Farinada.

 

W sobotniej uroczystości uczestniczyli m.in. Joanna i Andrzej Gwiazdowie, wiceminister Kazimierz Smoliński, europoseł Anna Fotyga, senator Antoni Szymański, poseł Janusz Śniadek, przedstawiciele służb, administracji zespolonej i niezespolonej, samorządowcy i wielu zaproszonych gości z naszego województwa. W koncercie pieśni patriotycznych wystąpiła m.in. Natalia Sikora - zwyciężczyni II edycji znanego programu telewizyjnego „The Voice of Poland”.

 

foto: facebook PUW w Gdańsku

red.

Zdjęcia (7)Pozostałe