Słoweńcy przywracają szlak bursztynowy. Dowiedz się w jaki sposób

  • 14.11.2017, 08:20
  • MHMG
Słoweńcy przywracają szlak bursztynowy. Dowiedz się w jaki sposób Muzeum Bursztynu - fot Dariusz Kula
Podziel się:
Oceń:
GDAŃSK Muzeum Bursztynu, oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, bierze udział w nowym projekcie, do którego zostało zaproszone przez Dolenjski Muzej z Novo Mesto na Słowenii. Celem projektu, jest próba odtworzenia dawnego szlaku bursztynowego. Uczestnicy programu wyruszą ze swojego miasta do Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Wyprzedzą ich uczniowie z Polski. Pierwsza grupa z Siemianic k. Słupska odwiedzi gdańskie muzeum 14 listopada 2017 r.

Szlak bursztynowy to nazwa starożytnego traktu łączącego Morze Bursztynu z Morzem Śródziemnym. Jego centrum były od wieków okolice Gdańska, Mierzei Wiślanej i Sambii (dzisiaj obwód kaliningradzki Federacji Rosyjskiej). Do tych tradycji chcą nawiązać Słoweńcy, którzy 14 listopada 2017 r. przybędą do Muzeum Bursztynu wraz ze szklanymi paciorkami.

Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze

- Nowo Mesto było jednym z miast na bursztynowym szlaku, które swój rozkwit w I tysiącleciu p.n.e., zawdzięczało w dużej mierze wyrobowi szklanych paciorków. Były one bardzo często wymieniane na inne materiały lub wyroby, w tym również na bursztyn. To piękne, współczesne i symboliczne nawiązanie do znaczenia bursztynu w kulturze materialnej naszych przodków i naszej – mówi Ewa Pawlęga z Muzeum Bursztynu, Oddziału Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

W 2017 r. Prezydent Nowo Mesto zainaugurował „rok bursztynowy”. Projekt „Amber Road” jest realizowany w ramach jego obchodów. Zakończenie projektu, dedykowanego dla uczniów i studentów, jest przewidywane na koniec września 2018 r. Jego organizatorzy zachęcają do udziału także Polaków.

- Aby wziąć udział w »Amber Road« należy skontaktować się z nami poprzez profil na Facebooku lub wysłać maila zawierającego podstawowe informacje oraz reprezentowaną szkołę. Uczestnikom dostarczymy szklane paciorki. W momencie dotarcia do miejsca docelowego swojej podróży, należy wykonać zdjęcie i przesłać je nam. Paciorki należy przekazać innej osobie, bądź szkole. Pomagamy także znaleźć szkołę lub instytucję, która przejmie szklane paciorki i przekaże je dalej – zachęca Petra Stipancić.

Postępy można śledzić przez facebookowy profil Novo Mesto Museum Amber Road. Zgłoszenia wysyła się na email: [email protected].

Udział w projekcie jest bezpłatny. Wstęp do Muzeum Bursztynu dla zorganizowanych grup jest płatny zgodnie z obowiązującymi stawkami. Indywidualni uczestnicy projektu po okazaniu koralików mogą wejść do Muzuem Bursztnu bezpłatnie.

MHMG
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe