DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk

Wręczenie odznaczeń Pro Ecclesia et Populo Archidiecezji Gdańskiej

  • 9.01.2018, 06:00 (aktualizacja 09.01.2018 10:24)
  • redakcja
Wręczenie odznaczeń Pro Ecclesia et Populo Archidiecezji Gdańskiej Mariusz Kowalik
Podziel się:
Oceń:
GDAŃSK W dniu 7 stycznia 2018r. miało miejsce XX spotkanie opłatkowe połączone z wręczeniem odznaczeń Pro Ecclesia et Populo Archidiecezji Gdańskiej (Dla Kościoła i Narodu) oraz koncert kolęd w wykonaniu Chóru Cantores Minores Gedenenses pod dyrekcją Ewy Mazur.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Kapitułę Nagrody Pro Ecclesia et Populo i miało miejsce w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. Wzięło w nim udział ok.200 przedstawicieli różnych ruchów i stowarzyszeń katolickich.

Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Ks. bp Wiesław Szlachetka, Posłowie RP Kazmierz Smoliński, Jarosław Sellin i Jan Klawiter, Senator Antoni Szymański, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, z-ca przewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego Hanna Zych Cisoń.

Uroczyście wręczone zostały odznaczenia i dyplomy uznania „Pro Ecclesia et Populo” za rok 2017 następującym osobom:

I. Ewie Mazur

za wieloletnie ofiarne prowadzenie chóru „ Cantores Minores Gedanenses” , rozwijanie chrześcijańskiej kultury muzycznej i śpiewu liturgicznego, a także propagowanie wartości chrześcijańskich poprzez muzykę sakralną.

II. Magdalenie i Stanisławowi Matczakom

za wieloletni wysiłek włożony w propagowanie dialogu prowadzącego do spotkania męża i żony poprzez współprowadzenie gdyńskiego Ośrodka Spotkań Małżeńskich, który prowadzi rekolekcje szczególnie pomocne dla par przeżywających kryzys małżeński, turnusów wakacyjnych oraz małych grup porekolekcyjnych.

III. Małgorzacie Chojnowskiej

za animowanie Klubu Seniora Stowarzyszenia św. Mikołaja Biskupa, wszechstronne działanie na rzecz osób starszych i osamotnionych oraz ich formacji duchowej, a także za pracę charytatywną dla ubogich i bezdomnych.

IV. Marii i Władysławowi Ornowskim

za niesienie pomocy ubogim rodzinom w ponad 30 – letniej działalności charytatywnej, wspieranie dzieci w ramach ponad 20-letniej działalności Fundacji Społecznej na rzecz Dzieci „Pan Władek” oraz w Zespole „Caritas” przy parafii św. Bartłomieja w Mierzeszynie.

V. Danucie i Andrzejowi Laskowskim

Za wyjątkową aktywności w działalności Akcji Katolickiej przy parafii Gwiazdy Morza w Sopocie, organizację pielgrzymek, wypoczynku dla dzieci - także z Białorusi i Ukrainy, podejmowanie licznych akcji charytatywnych i ewangelizacyjnych w ramach Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej.

VI. Chór Cantores Minores Gedanenses został uhonorowany dyplomem za:

36 lat aktywnej działalności i znakomite propagowanie wartości chrześcijańskich poprzez muzykę sakralną.

Gratulacje uhonorowanym oraz życzenia noworoczne zgromadzonym złożyli: Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, z-ca przewodniczącego Sejmiku Województwa Pomorskiego Hanna Zych Cisoń, a w imieniu parlamentarzystów Poseł Jarosław Sellin.

Przez aklamację został przyjęty Apel w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (Apel w załączniku).

Kolejnym punktem spotkania noworocznego był znakomity koncert kolęd w wykonaniu Chóru Cantores Minores Gedanenses pod dyrekcja Ewy Mazur.

Pod wysłuchaniu fragmentu Pisma Świętego, ks. Bp Wiesław Szlachetka wygłosił słowo do zebranych, po czym uczestnicy spotkania złożyli sobie wzajemnie życzenia.

Antoni Szymański
Przewodniczący Kapituły
Pro Ecclesia et Populo

 


Apel Ruchów i Organizacji Katolickich Archidiecezji Gdańskiej (Gdańsk 7 stycznia 2018)

Jako przedstawiciele Ruchów i Organizacji Katolickich Archidiecezji Gdańskiej zgromadzeni na XX spotkaniu noworocznym, połączonym w wręczeniem odznaczeń Pro Ecclesia et Populo (Dla Kościoła i Społeczeństwa), pragniemy nawiązać do orędzia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z 5 grudnia bieżącego roku.

Pan Prezydent wezwał w nim wszystkie środowiska i ugrupowania społeczne do dialogu w perspektywie zbliżającej się 100-tej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wyraził godną uznania determinację, aby położyć kres temu, co nazwał wyniszczającym starciem wrogich plemion. Obserwując to, co się dzieje w polskich realiach, jako przedstawiciele laikatu zdecydowanie podzielamy ten punkt widzenia.

Potwierdzamy, że przyszedł czas na rozmowę pomiędzy depozytariuszami bezcennego dobra, którym jest nasze wspólne, niepodległe państwo. Stanowczo podkreślamy za Panem Prezydentem, że ojczyzna nie jest niczyją wyłączną własnością.

Zgadzamy się ze stwierdzeniem, że Polska - wiecznie młoda i zniewalająco piękna, groźna, ale i pełna majestatu – wciąż budzi w nas nowe siły i zdolności, dumę i odwagę, wielkie idee i żywe uczucia. Dlatego pragniemy jeszcze pełniej włączyć się w opiekę nad tym skarbem, który kiedyś przekażemy naszym dzieciom i wnukom.

Wzywamy wszystkich rodaków, szczególnie tych, którzy są uwikłani w niekończący się spór polityczny, by odwrócili oczy od siebie samych, a trzymali je utkwione w Polsce. Korzystając z inspiracji ojców polskiej niepodległości 1918 roku: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa oraz Wojciecha Korfantego, naśladując sługi Ojczyzny i Kościoła: św. Jana Pawła II, Sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego oraz bł. Jerzego Popiełuszkę – pragniemy wnieść swój wkład w utrwalenie wolności i pokoju społecznego w naszej ojczyźnie.

Deklarujemy, że w naszych środowiskach i wspólnotach będziemy posługiwać się językiem wolnym od nienawiści i wzajemnego wykluczenia. Promować będziemy partnerską debatę i nade wszystko będziemy szukać tego, co łączy.

Deklarujemy modlitwę o pokój i dialog w naszej ojczyźnie, otaczając nią w sposób szczególny Pana Prezydenta, parlamentarzystów, członków rządu oraz samorządowców, a także wszystkich rodaków w roku 100-lecia odzyskania niepodległości Polski.


fot. Mariusz Kowalik
_redakcja

Zdjęcia (3)

  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe