DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk

Digitalizacja szklanych negatywów w Muzeum Narodowym w Gdańsku

  • 10.01.2018, 09:09
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku
Digitalizacja szklanych negatywów w Muzeum Narodowym w Gdańsku Archiwum MNG Aelbert Jacobsz Cuyp (1620-1691), „Krajobraz z krowami”; dawne zbiory Muzeum Miejskiego w Gdańsku, obiekt zaginiony
Podziel się:
Oceń:
GDAŃSK W 2017 roku Muzeum Narodowe w Gdańsku, dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Badanie polskich strat wojennych”, przeprowadziło digitalizację 700 szklanych negatywów, wykonanych przed 1945 rokiem w okresie działalności gdańskiego Muzeum Miejskiego. Stanowią one część unikatowej kolekcji, dokumentującej m.in. przedwojenne zbiory muzeum, widoki Gdańska i okolic czy zabytki gdańskich kościołów. W 2015 roku w ramach „Projektu digitalizacji zbiorów MNG – szklane negatywy” wykonano już digitalizację 1000 z nich. Materiał zdjęciowy, jaki wówczas uzyskano, okazał się niezwykle pomocny przy pracach nad identyfikacją utraconych dzieł malarstwa z kolekcji Muzeum Miejskiego, jakie prowadziła kustosz Helena Kowalska, wieloletni pracownik biblioteki i archiwum MNG. Wyniki jej badań zostały zebrane w opracowaniu "Straty wojenne Muzeum Miejskiego (Stadtmuseum) w Gdańsku, Seria Nowa, t. 1.: Malarstwo", którego wydanie jest finansowane ze środków MKiDN w ramach programu „Badanie polskich strat wojennych”.

Digitalizacja kolejnych 700 negatywów stanowiła kontynuację rozpoczętych w 2015 roku działań i dostarczyła niezwykle ciekawych materiałów badawczych. Utrwalone na szkle fotografie ukazują m.in. obiekty ze zbiorów Muzeum Miejskiego (w tym zaginione), widoki Gdańska i okolic (m.in. Pelplina), zabytki z kościołów, szkice, rysunki i plany architektoniczne, jak również reprodukcje z albumów o sztuce.

Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze

W ramach projektu digitalizacyjnego wybrane negatywy zostały odpowiednio przygotowane przez konserwatora, a następnie zeskanowane. Wykonane odwzorowania poddano obróbce graficznej oraz opracowano pod względem merytorycznym. Efekty projektu zostaną opublikowane w Internecie (m.in. w internetowym katalogu zbiorów MNG "Cyfrowe Zbiory MNG" oraz na stronie szklanenegatywy-mng.pl), co umożliwi łatwiejszy dostęp do tych cennych materiałów wszystkim zainteresowanym.

W kolejnych latach Muzeum Narodowe w Gdańsku ma w planach dalsze prace związane z badaniem strat wojennych, w tym digitalizację przedwojennych klisz.

Muzeum Narodowe w Gdańsku
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe