DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk
DOG Desinger Outlet Gdańsk

Dziewięć osób z zarzutami udziału w zorganizowanej grupie przestępczej

  • 10.01.2018, 09:17
  • Prokuratura Krajowa
Dziewięć osób z zarzutami udziału w zorganizowanej grupie przestępczej cbsp.policja.pl
Podziel się:
Oceń:
POMORZE Prokuratura Okręgowa w Gdańsku nadzoruje śledztwo dotyczące przestępstw związanych z obrotem paliwami płynnymi oraz uszczuplaniem należności Skarbu Państwa w zakresie podatku VAT , akcyzowego i opłaty paliwowej.

Wszczęte we wrześniu 2017 roku przez prokuraturę śledztwo zainicjowane  zostało materiałami  niejawnymi.

Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze

Skarb Państwa stracił około  20 milinów złotych

W  grudniu 2017 roku  dokonano  kilkudziesięciu przeszukań, w tym  przeszukano znajdujący się na terenie Kartuz magazyn. Jak ustalono oczyszczano (odbarwiano) w nim  olej opałowy, który następnie wprowadzano do obrotu jako olej napędowy.  Zabezpieczono szereg przedmiotów,  dokumentów,  zestawów  z  cysternami i paliwem oraz maszyny służące do oczyszczania oleju opałowego.

Czynności realizowali  funkcjonariusze CBŚP z Gdańska, Pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego oraz Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

W okresie od 18 grudnia 2017 roku do 5 stycznia 2018  roku łącznie zatrzymano 9 osób. Dwie osoby są nadal poszukiwane. Zatrzymani to  mężczyźni w wieku od 22 do 73 lat.    

Zatrzymane osoby brały udział w nielegalnym procederze związanym ze sprowadzaniem z Niemiec do Polski oleju opałowego. Z dokumentów przewozowych  wynikało, że towar miał być dostarczony na Łotwę. Pozostawał on jednak na terenie Polski i po odbarwieniu był  wprowadzany do obrotu na terenie całego kraju jako olej napędowy.

Poszczególne osoby wchodzące w skład grupy zajmowały się nawiązywaniem kontaktów na terenie Niemiec i zamówieniami, organizowaniem transportu, organizowaniem działalności związanej z oczyszczaniem oleju, jego sprzedażą oraz rozliczeniami z nabywcami.

Grupa działała od  sierpnia 2016 roku. 

Z wstępnych  ustaleń wynika, że z tytułu zmiany przeznaczenia paliwa Skarb Państwa stracił około  20 milinów złotych.

Co prokurator zarzucił podejrzanym

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prokurator przedstawił im zarzuty. Wszyscy podejrzani są o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było  popełnianie przestępstw i przestępstw skarbowych, przeciwko mieniu i dokumentom, związanych z obrotem  paliwami  oraz uszczuplaniem  należności publiczno-skarbowych w zakresie podatku VAT,  podatku akcyzowego, opłaty paliwowej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego). Zarzucono im także pranie brudnych pieniędzy (art. 299 par. 1 i 5 kodeksu karnego).  Podejrzanym  zostały  przedstawione  również  zarzuty, w liczbie od 3 do 7, dotyczące popełnienia przestępstw przeciwko dokumentom, zmiany przeznaczenia paliwa oraz uszczuplenia należności Skarbu Państwa.

Pięciu podejrzanych złożyło wyjaśnienia. Pozostali odmówili złożenia wyjaśnień.

Na wniosek prokuratora Sąd tymczasowo aresztował siedmiu podejrzanych. Wobec dwóch  prokurator zastosował dozór Policji.  

W związku z tym, że podejrzani z procederu uczynili sobie stałe źródło  dochodów, za zarzucone przestępstwa grozi im kara nawet do 15 lat pozbawienia wolności. 

Prokuratura Krajowa

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe